امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۵:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97431
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «همه سیزده سالگی‌ام» نام کتابی است که دوران اسارت رزمنده نوجوانی به نام مهدی طحانیان را روایت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «همه سیزده سالگی‌ام» نام کتابی است که دوران اسارت رزمنده نوجوانی به نام مهدی طحانیان را روایت می کند. نوجوانی که در سن سیزده سالگی به جبهه های حق علیه باطل اعزام می شود و بعد از چند ماه حضور در جبهه جنگ به اسارت رژیم عراق در می آید. و بعد از تحمل هفت سال اسارت در سن بیست و یک سالگی از زندان های عراق آزاد می شود.

مهدی طحانیان در سن سیزده سالگی از شهرستان اردستان به شهر اصفهان و از آنجا به جبهه های جنوب اعزام می شود. در ابتدای این کتاب مشکلات این نوجوان سیزده ساله قبل از اعزام به جبهه آورده شده است. بخش بعدی این کتاب به روایت مشکلاتی می پردازد که در زندان به عنوان رزمنده نوجوان برای او ایجاد می شود و نیروهای رژیم بعث از او می خواهند تا در مقابل رسانه های غربی از اعزام اجباری اش توسط دولت ایران سخن بگوید ولی هیچگاه این آزاده سیزده ساله تسلیم خواسته های رژیم بعث نمی شود.

گلستان جعفریان نویسنده این کتاب درباره دغدغه اش برای نوشتن این کتاب گفت: همیشه دوست داشتم با افرادی که در نوجوانی به جبهه های جنگ رفته اند صحبت کنم و از معیارهای آنها برای رفتن به جبهه را از زبان خودشان بشنوم. همیشه برای من جالب بود که چرا یک نوجوان سیزده ساله به جبهه می رود و اصلا یک فرد در این سن و سال قبل از اعزام به جبهه چه تفکرات و تصویری از جبهه ها داشته است. بعد از صحبت های اولیه با آقای مهدی طحانیان به این گونه سوال هایی که در ذهنم ایجاد شده بود پاسخ داده شد.

وی در ادامه درباره ویژگی های این کتاب عنوان کرد:‌ یکی از ویژگی های این کتاب نحوه اسارت آقای طحانیان است که در عملیات آزاد سازی خرمشهر در حالی که هر دویست همراه او به شهادت رسیده اند و تنها او زنده مانده است به اسارت رژیم بعث در می آید. همچنین از دیگر نکات جالب کتاب لحظه مصاحبه مهدی سیزده ساله با خبرنگار فرانسوی است که به دلیل نداشتن پوشش مناسب حاضر به گفت و گو با او نمی شود و از خبرنگار می خواهد تا با روسری برای مصاحبه حاضر شود. «همه سیزده سالگی ام» نوسانات زیادی دارد  و در هر صفحه این کتاب اتفاق جدید و غیر منتظره ای رخ می دهد. این ثابت نبودن داستان باعث می شود مخاطب زیادی را به خود جذب کند و همچنین آنها را وادار می کند تا انتهای کتاب به مطالعه آن ادامه دهد.

نویسنده کتاب درباره بخش های اسارت مهدی طحانیان در این کتاب می گوید: آقای طحانیان در طول اسارت خود به کرات با سرگرد محمودی درگیر می شود و هیچگاه زیر بار حرف ها و خواسته های او نمی رود. سرگرد محمودی یکی از وحشی ترین افسران عراقی بود که بیشتر ایرانیان آزاده او را می شناسند ولی هیچگاه نتوانست خواسته های خود را به مهدی سیزده ساله تحمیل کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها