امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۹:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97436
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دوازدهمین مراسم «شب شاعر» پاسداشت محمدعلی عجمی از شعرای فارسی‌زبان و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دوازدهمین مراسم «شب شاعر» پاسداشت محمدعلی عجمی از شعرای فارسی‌زبان و تاجیک عصر امروز در نخلستان اوج سازمان هنری رسانه‌ای اوج با حضور جمع کثیری از شعرای ایرانی و غیرایرانی برگزار شد. در این مراسم علیرضا قزوه، شیرین‌علی گلمرادی، مصطفی محدثی خراسانی، رضا اسماعیلی، قادر طروات‌پور، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، حجت‌الاسلام سیدعبدالله حسینی، علی‌محمد مودب، کامران شرفشاهی، علی داودی، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان‌پور، محمود اکرامی، منوچهر علیپور، عبدالرحیم سعیدی‌راد، ظهیر احمد صدیقی، مومن قناعت، فرزانه خجندی، طالب‌کریم آذرخش، محمدسرور رجایی، رستم عجمی، عزیز مهدی، بلرام شکلا، سیدسکندر حسینی و ... حاضران در این برنامه از سلسله برنامه‌های «شب شاعر» بودند.

شیرین‌علی گلمرادی در ابتدای این نشست گفت: این برنامه یک اتفاق خوب است که به همت حسین قرایی و علیرضا قزوه آغاز شده است. وجه تسمیه این مراسم به شب شاعر بسیار زیبا است، زیرا شب شعر، شب شاعر و ... با هم جمع شده و شب زیبایی را رقم زده است.

*تاجیکستان یک کشور شاعرپرور است

عبدالرحیم سعیدی‌راد به اهمیت برگزاری این مراسم اشاره کرد و گفت: این دومین برنامه از سلسله برنامه‌های «شب شاعر» است که برای شاعران غیرایرانی برگزار می‌شود. محمدکاظم کاظمی اولین نفر بوده و اکنون نیز محمدعلی عجمی دیگر شاعر فارس‌گویی است که از وی تقدیر می‌شود. عجمی از جایگاه والایی در ادبیات تاجیکستان برخوردار است و مردم این کشور وی را سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می دانند. تاجیکستان یک کشور شاعرپرور و شاعر دوست است.
 
*عجمی به فرهنگ ایران احترام گذاشته است

علیرضا قزوه دیگر شاعری بود که در این مراسم صحبت کرد. وی گفت: موسسه اوج در برگزاری برنامه‌های «شب شاعر» تلاش بسیاری نموده که در خور تقدیر است. محمدعلی عجمی 5 سال در ایران زندگی کرده، شعر گفته، به شهر‌های مختلف سفر کرده و به فرهنگ این کشور و مردم اینجا احترام گذاشته است. وی برای عاشورا، دفاع مقدس و ... شعر سروده است.
 
*تاجیکستان شعرای برجسته بسیاری دارد

قزوه یادآور شد: سال‌های حضور عجمی در ایران مقارن با دوران دفاع مقدس است و بسیار در آن ایام با هم اوقات می‌گذراندیم. من از وی زبان سرلیک را آموختم و مطالبی را نیز من به عجمی منتقل کردم و چاپ کتاب اول وی در همان دوران اتفاق افتاد. عجمی دارای ذوق سرشار شاعری است و در آن دوران روزگاری نبود که با یک شعر تازه سراغ ما نیاید. البته ما شعرای برجسته زیادی در تاجیکستان داریم، آثار فرزانه خجندی از همین دست است که در تاجیکستان مطرح است. شاید این مراسم بزرگداشت عجمی باشد ولی در حقیقت بزرگداشت شعر و ادب فارسی است.
 
*معارف شیعی در اشعار عجمی موج می‌زند

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در این جلسه ضمن شعرخوانی گفت: تلمیحات مذهبی و اشارات دینی در شعر عجمی موج می‌زند و به اندازه‌ای است که نمی‌توان به سادگی از کنار آنها گذشت و مرور کرد. از اویس قرنی و غار حرا تا فلسطین در مضامین اشعار عجمی دیده می‌شود. وقتی اشعار وی را می‌خوانم آیات و روایات را می‌بینم، معارف شیعی در اشعار عجمی به چشم می‌آید.
 
*شاعر باید شور به جان مخاطب بیفکند

وی یادآور شد: امروز با فعالیت گروهی چون داعش وظیفه استاد عجمی بیشتر و سنگین‌تر خواهد شد. وظیفه شاعر در حوزه اندیشه نیست بلکه در حوزه وظیفه بوده و شاعر باید در حوزه عزم شعر بسراید نه در عرصه جزم. شاعر باید به جان مخاطب شور بیاندازد. وقتی شاعر از غربت سخن می‌گوید باز شاهدیم که سراغ عاشورا و سایر ارزش‌های خاندان وحی رفته است. در پایان نیز شعری را به ایشان تقدیم می‌کنم:
خیمه یاد تو بهشت من است
مهرت ای ماه در سرشت من است
 
شکر گویم خدای را شب و روز
پای بوسیت سرنوشت من است
 
*شعرخوانی در محضر رهبری، مانند شعرخوانی در محضر یک پیر و مراد است

بلرام شکلا شاعر هندوستانی دیگر شاعری بود که در این جلسه به بیان حس و حال شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب پرداخت: حضور در محضر رهبر انقلاب یک خاصیت عجیبی داشت. شعرخوانی در برابر رهبر جمهوری اسلامی ایران احساس شعرخوانی در برابر پادشاهان و سلاطین را القا نمی‌کرد و برای من حسی پر از آرامش داشت. در این جلسه اصلا احساس ترس و بیمی ناشی از اینکه انسان در برابر یک حاکم قرار دارد دیده نمی‌شد و اینطور به نظر می‌آمد که در محضر یک پیر و مراد مشغول شعرخوانی هستیم.
 
*شعر عجمی ارزشمند است

محمود اکرامی ضمن اشاره به شخصیت عجمی شعری را نیز تقدیم عجمی کرد و گفت: محمدعلی عجمی، عزیز دل است، اشعار بسیاری از شعرای تاجیکستان را خوانده‌ام ولی شعر عجمی یک شعر ارزشمند است. شعر فضیلت شاعر است. عجمی یک شخصیت وارسته است که علاوه بر این شخصیت، شعر وی نیز دارای برجستگی‌هایی است.
به بند نیستان مولوی سوگند
به نی، به مطلع جانسوز مثنوی سوگند
 
به بیت بیت غزل‌های خواجه شیراز
به جان شیفته رودکی به زلف ایاز
 
من و تو اهل خراسان حماسه آیینیم
هنوز رستم دستان به خواب می‌بینیم
 
تو جان روشن فردوسی از تبار منی
غزل حماسه سیمرغ روزگار منی
 
*شعرای معاصر ایرانی در تاجیکستان شناخته شده هستند

رستم عجمی، فرزند محمدعلی عجمی ضمن خواندن سروده‌ای برای پدرش گفت: خوشحالم که فرزند محمدعلی عجمی هستم و خوشحالم که نام من را رستم نهاده است. چیزی نمی‌توانم بگویم و فقط همین شعر را می خوانم:
به هر کجا که رود میل رفتنم آنجاست
به هرکجا که نظر کرد گلشنم آنجاست
 
چراغ کعبه من غیر چشم او نبود
که با شکوه‌ترین راز رستن من آنجاست

وی که یکی از اشعار پدرش را به اشتباه خواند، مورد تذکر پدر و قزوه قرار گرفت، در پاسخ گفت: اگر برای من زن بگیرید شعر را درست خواهم خواند. همیچنی گفت: تا آنجاکه اطلاع دارم در تاجیکستان، شعرای معاصر ایرانی چون قیصر امین‌پور، علیرضا قزوه و دیگر شعرا شناخته شده هستند.
 
*برگزاری همایش پارسی‌زبانان کار بزرگی بوده است

قادر طراوت‌پور ضمن اشاره به قرابت میان شعرای فارسی زبان در سراسر عالم گفت: شاعران فارسی زبان در ورای مرزهای سیاسی ایران می‌دانند که بین ما و ایشان قرابت بسیاری وجود دارد. شب گذشته یکی از استادان دانشگاه با من تماس گرفت و گفت برگزاری این همایش کار بزرگ و خدمتی شایسته به ادبیات و زبان فارسی بوده است.
 
*عجمی در شعر فارسی موفق بوده است

استاد مومن قناعت، از شعرای برجسته تاجیکستان بود که در ادامه این مراسم در ارتباط با عجمی سخن گفت. وی توضیح داد: در نام عجمی رازهای بسیاری نهفته است. محمد و علی بعلاوه عجمی ترکیب بسیار جالب توجهی ایجاد نموده است. عجمی با این نام هویت ایرانی خود را به نسبت سایر شعرای تاجیکی اثبات کرده است. عجمی مسیری را پیش گرفته تا قند سمرقند را با شیرینی زبان فارسی بیامیزد که باید گفت موفق هم بوده است.

حجت‌الاسلام سیدعبدالله حسینی دیگر شاعری بود که در دوازدهمین «شب شاعر» سخنرانی نمود و گفت: امیدوارم شاعران ایرانی و تاجیکی رابطه‌شان بیشتر و قوی‌تر شود. در این سال‌ها اگر اسم تاجیکستان برده می‌شد، تنها نام عجمی در ذهن زنده می‌شد ولی با برگزاری این همایش، مخاطبان ایرانی با دیگر شعرای تاجیکستان چون فرزانه خجندی، مومن قناعت و ... نیز  آشنا شدند.

وی توضیح داد: شهرداری تهران در نظر دارد یک جشنواره ادبی با محوریت حضرت امیرالمومنین علی (ع) برگزار کند و به نفر برگزیده نیز 110 سکه اهدا خواهد شد. از شعرای کشورهای فارسی‌زبان در برگزاری این همایش کمک می‌خواهیم تا آثار شعرای دیگر کشورهای فارسی‌زبان به این جشنواره برسد.
 
*ماجرای بالا رفتن قزوه از درخت خرمالو

در انتهای این مراسم محمدعلی عجمی برای حضار سخن گفت: نکته مهم‌تر از زندگی، دیدارهای انسان‌ها است که این دیدارها ناشی از محبت است و اگر این دیدارها، نوشتن‌ها و ... نبود ما امروز در این جایگاه نبودیم.

وی به ذکر خاطره‌ای از دوران حضورش در ایران پرداخت: یک روز علیرضا قزوه گفت برویم و در حیاط حوزه هنری با هم خرمالو بخوریم. وارد حیاط شدیم و قزوه بالای درخت رفت و شروع به چیدن خرمالوها نمود. بغل من از خرمالو پر شده بود که در همین حین نگهبان رسید که من از ترس فرار کردم و پشت دیوار پنهان شدم و گفتم که مقصر اصلی قزوه است. این شخصیت برای آنکه در روزگار جدایی از وطن احساس غربت نکنم از هیچ‌کاری برای من دریغ نمی‌کرد.
 
*به خاطر همنشینی با قزوه سبک وی را دوست دارم

عجمی یادآور شد: سرودن شعر برای اهل بیت و حوادث تاریخ شیعه در کلام تمام شعرای تاجیسکتان وجود دارد و همه از آن استفاده نموده‌اند و به نوعی الهام شعری به حساب می‌آید.

وی همچنین به علت تاثیرپذیری از قزوه در اشعارش نیز اشاره کرد و گفت: به خاطر همنشینی بسیار زیاد با قزوه، تاثیر بسیاری در شعر از وی گرفته‌ام و به همین خاطر به وی علاقه دارم.

در پایان دوازدهمین مراسم «شب شاعر» از محمدعلی عجمی از سوی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، حوزه هنری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر به عمل آمد و هدایایی به رسم یادبود به ظهیراحمد صدیقی، مومن قناعت، بلرام شکلا، طالب کریم آذرخش، فرزانه خجندی، عزیز مهدی و سیدسکندر حسینی از سوی سازمان هنری رسانه‌ای اوج اهدا شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها