امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97475
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج در ادامه سخنان خود در مراسم تودیع و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج در ادامه سخنان خود در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان هرمزگان، با اشاره به برنامه سازمان بازرسی برای نظارت بر اجرای فرامین مقام معظم رهبری گفت: در خصوص نظارت بر اجرای فرمان رهبری در اقتصاد مقاومتی که شامل 24 بند بود، سازمان بازرسی کل کشور 24 گروه ویژه در کل استان‌ها تشکیل داده و سیاست‌های لازم را تبیین کرده و با هماهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس و معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری همه برنامه‌ها را قبل ابلاغ بررسی و پالایش کرده است. یعنی در رابطه با 24 بند فرمان رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی سازمان بازرسی برنامه دارد.

وی افزود: بنابراین به محض آنکه دولت برنامه‌های خود در این زمینه را اعلام کند، ما نظارت خود را شروع می‌کنیم تا بتوانیم در پایان سال، نزد مقام معظم رهبری رو سفید باشیم.

سراج با اشاره به نام‌گذاری امسال به عنوان «فرهنگ» از سوی مقام معظم رهبری گفت: در کشور 30 نقطه محیط و سازمان فرهنگی شناسایی شده که سازمان بازرسی کل کشور در خصوص آن برنامه‌ریزی کرده و نظرات افراد و قانون‌هایی که در خصوص فرهنگ وجود دارد جمع آوری شده است تا در خصوص فرمان مقام معظم رهبری در رابطه با فرهنگ مشکلات را بر طرف کنیم.

وی با اشاره به فعالیت 25 واحد گمرکی در استان هرمزگان، گفت: فقط گمرک شهید رجایی و گمرک شهید باهنر، 30 درصد از واردات کشور را به خود اختصاص داده است که باید بررسی لازم انجام و اقدامی شود که در خصوص گمرکات مشکلی پیش نیاید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرد: گمرک‌ها وظیفه دارند به قانون عمل کنند اما متاسفانه به طول مثال ماده 106 را اجرایی نکردند. این در حالی است که باید 30 درصد از حجم گمرکات کاهش پیدا کند که این قانون به صورت کامل اجرایی نشده است. ماده 160 قانون را داریم که 2 درصد از این درآمدها به گمرک اختصاص داده می‌شود و 20 درصد از این 2 درصد به کارمندان خدوم گمرک و 10 درصد از آن به تجهیزات گمرک اختصاص داده شود که متاسفانه این قانون نیز به صورت کامل اجرایی نشده است که سازمان بازرسی کل کشور در خصوص اجرایی کردن این قانون خصوصا ماده 160 پیگیری می‌کند و وجه خوبی نیز نصیب عزیزان گمرک می‌شود.

سراج با اشاره به اظهارات اخیر برخی مبنی بر آنکه فساد سیستمی شده است، گفت: یکی از فرامین مهم مقام معظم رهبری مبارزه با فساد بود که 10 سال از این فرمان می‌گذرد اما اجرایی نشده است. چرا که اگر این فرمان اجرایی می‌شد وضعیت کشور این گونه نبود تا برخی بگویند فساد سیستمی شده است.

وی افزود:‌ البته ما این موضوع را قبول نداریم و فساد سیستمی نیست ولی متاسفانه ادراک فساد و احساس ناامنی در رابطه با موضوع فساد بین مردم زیاد است که با تبلیغات و فرهنگ‌سازی باید تلاش کرد ادراک فساد را کم کرد. عزم سازمان بازرسی کل کشور برای مبارزه با فساد جدی است و قطعا اغماض نخواهد کرد.

وی با اشاره به برنامه کشورهای دیگر در خصوص مبارزه با فساد گفت: اخیرا دولت چین گفته است که باید با دولت مردان لخت و مدیران ضعیف بدون اغماض برخورد صورت بگیرد. دولت مردان لخت شامل مدیرانی است که فقط خودشان در کشور ساکن و خانواده‌شان خارج از کشور هستند. بر حسب تأکید دولت چین اکثر فسادها از سوی این مدیران رخ می‌دهد. جالب آنکه طبق آمار چینی‌ها، در یکی از استان‌های این کشور 1000 دولت مرد لخت شناسایی شدند که از آن 800 نفر زودتر از موعد بازنشسته، توبیخ یا از کار بر کنار شدند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: همچنین دولت چین اعلام کرده در خصوص مبارزه با فساد باید همزمان با پشه و ببر برخورد کنیم. چین معتقد است برای ریشه کن کردن فساد، باید همزمان با ضعیف و قوی برخورد کرد.

ژوی ادامه داد: یا آنکه رئیس بازرسی کشور روسیه اعلام کرده مبارزه با فساد را باید از روی نیمکت دبیرستان شروع کرد و اعلام کرد از سال 2015 باید در کلیه دبیرستان‌ها قانون مبارزه با فساد به دانش آموزان آموزش داده شود.

سراج تصریح کرد: از نظر او تصور این‌که فقط رشوه، فساد است، اشتباه بوده و حتی صاحب منصبی که برای ثبت نام فرزندش با مدرسه و دبیرستان تماس می‌گیرد، نیز فساد است. چرا که این ثبت نام بدون نوبت و خارج از نوبت صورت گرفته است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگر از سخنان خود به تأکید آیت‌الله آملی لاریجانی مبنی بر استفاده از قضات عالی رتبه در سازمان بازرسی کل کشور گفت: دلیل این تأکید هم آن است که وقتی گزارش سازمان توسط افرادی غیر قضات تهیه شوند، به اجبار باید جهت تنقیح به منطقه یا مرکز ارجاع داده شوند. اما با نظارت قضات عالی رتبه‌ای که در راس ادارات کل سازمان در استان‌ها بکارگیری می‌شوند، این فاصله‌ها کم شده و پرونده‌ها زودتر و با سرعت بیشتری وارد دادگستری وحتی به محکمه می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها