امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97484
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 328
کتاب خنوخ پیش از میلاد مسیح، توسط یهودیان به عنوان اثری مقدس نوشته شده و در کنار کتابهای مقدسشان، مورد توجه مذهبیون یهود قرار گرفته است. تعالیم این ...

کتاب خنوخ پیش از میلاد مسیح، توسط یهودیان به عنوان اثری مقدس نوشته شده و در کنار کتابهای مقدسشان، مورد توجه مذهبیون یهود قرار گرفته است. تعالیم این کتاب به شکل داستان گونه است و زندگی ماورائی را همانند زندگی دنیوی مطرح می‌کند.

به گزارش پیروان موعود، کتاب خنوخ یک کتاب مذهبی و تاریخی قدیمی یهودیان است که به بیان زندگی جد نوح نبی یعنی «خنوخ» (ادریس) می پردازد. تعالیم این کتاب به شکل داستان گونه است و زندگی ماورائی را همانند زندگی دنیوی مطرح می کند. براساس این کتاب، در آسمانها فرمانروایی خاصی وجود دارد و خداوند بعد از خلقت انسانها، فرشتگان مخصوصی آفریده است که در کنار او به فرمانروایی و کنترل زندگی انسانها می پردازند. این کتاب درباره سفرهای خنوخ به بهشت و سرزمین خداوند و فرشتگان است. مطابق این کتاب، او در این سفرها با عجایب خلقت آشنا می شود و با افزایش دانش و بینش خود به باورهای معنوی دست می یابد و در انتها پس از بازگشت به زمین، به خاطر ایمانی که بدست آورده است، خود خداوند به پیش وی می آید و او را همراه خودش به بهشت می برد و خنوخ تا ابد در کنار خداوند به زندگی ادامه می دهد.

کتاب خنوخ پیش از میلاد مسیح، توسط یهودیان به عنوان اثری مقدس نوشته شده و در کنار کتابهای مقدسشان، مورد توجه مذهبیون یهود قرار گرفته است. درباره نگارش این کتاب گفته شده است که اصلیت آن به زبان «گیز۲» (اتیوپیایی) نگارش شده اما محققان عبری زبان، اعتقاد دارند که این کتاب اصلیت یهودی دارد و بیشتر نسخه های این کتاب به زبان عبری۳ نگارش یافته اند.

کتاب خنوخ دارای پنج بخش اصلی است که هر کدام به تنهایی یک کتاب به حساب می آیند و در هر بخش به یکی از سفرها و بینشهای خنوخ پرداخته می شود. این پنج کتاب عبارتند از:

۱. کتاب نگهبانان (۱-۳۶)

۲. کتاب تمثیلهای اخلاقی خنوخ (۳۷-۷۱)

۳. کتاب نجوم (۷۲-۸۲)

۴. کتاب الهامات معنوی (۸۳-۹۰)

۵. رساله خنوخ (۹۱-۱۰۸)

این کتاب برای مسیحیان ارتدکس اتوپیایی نیز مقدس است و به آموزه های آن اعتقاد دارند. کتاب خنوخ برای تمام یهودیان مقدس به شمار نمی رود و برخی از آنها این کتاب را مورد نقد قرار داده و برخی دیگر این کتاب را اثری مذهبی نمی دانند اما این کتاب بیشتر مورد توجه صهیونیستها قرار می گیرد چرا که بر اساس تحقیقاتی که فعالان مذهبی «ال دی اس۴» انجام داده اند، خنوخ، شهری به نام «زایون۵» را کشف می کند. گفته می شود که خداوند به خاطر مقام بالای مردم این شهر، زایون را به آسمانها می برد تا از آسیبها در امان بماند. بر اساس این کتاب، این شهر زمانی بر روی زمین قرار داشته اما به خاطر ایمان مردمش مورد لطف خداوند قرار می گیرد و به آسمان عروج می کند. مردم این شهر به خاطر ایمانشان از هرگونه بیماری و مرگ و بدبختی در امان هستند. بر اساس آموزه های این کتاب در آخرالزمان پس از بازگشت پیامبر موعود، این شهر دوباره به زمین باز خواهد گشت و مومنان می توانند در این شهر به زندگی ابدی و همراه با خوشبختی ادامه دهند.

اما نکته جالب توجه، کاربرد فزاینده از آموزه ها و اصطلاحات این کتاب در بازیهای رایانه ای امروزی است. به طور مثال می توان به بازی پرطرفدار یکی از بزرگترین شرکتهای ناشر دنیا (بلیزارد۶) یعنی «دیابلو ۷۳»  اشاره کرد. در این بازی، کاراکتر در نقش «نفیلیم۸» ظاهر می شود و باید از بهشت در برابر حمله شیاطین محافظت کند. نفلیم اسمی عبری است و از «نفیل۹» (سقوط کرده)  گرفته شده است. بر اساس تعالیم بیان شده در «سفر پیدایش۱۰» در تورات، نفلیم ها از آمیزش پسران خدا و دختران آدم متولد شده اند و قدرتهای مافوق بشری دارند. نفیلیم در کتاب خنوخ نیز به کار برده شده است و برخی تحلیلگران بر این باورند که نفیلیم به معنای فرزندان انسان و فرشتگان نگهبان به کاربرده شده  است. درباره معنای دقیق نفیلیم بحث و گمانه زنی های متعددی وجود دارد اما قویترین بحث وارد شده درباره مفهوم آن، همان معنای نیمی انسان و نیمی فرشته است که در بازیهای رایانه ای به وفور کار گرفته می شود.

بازی دیگری بنام «ال شادای۱۱» بر اساس کتاب خنوخ روایت شده و در آن بازیکن در نقش خنوخ قرار می گیرد و وظیفه دارد دنیا را به کمک یک فرشته نگهبان با نام «لوسیفل» از نابودی نجات دهد. «ال شادای» در لغت یک کلمه یهودی است و یکی از اسم های خداوند در آموزه های یهود نیز هست. داستان بازی این طور روایت می شود که خداوند به خاطر نافرمانی انسانها قصد دارد دنیا را با سیلی بزرگ از بین ببرد و در این میان خنوخ برای جلوگیری از این اتفاق، تصمیم میگیرد تا به نزد فرشتگان نگهبان برود و به کمک آنها به نافرمانی ها پایان دهد و از آمدن سیل بزرگ جلوگیری کند. در این میان یک فرشته نگهبان به نام لوسیفل نیز به خنوخ در ماموریتش کمک می کند. لوسیفل به شکل مرد جوانی طراحی شده که موهایش همانند شاخ در دو طرف سرش قرار گرفته اند. لوسیفل، نمادی از «لوسیفر۱۲» یا همان شیطان است که در بازی به کمک خنوخ می آید. بخش اصلی داستان بازی بر گرفته از کتاب نگهبانان و تمثیلهای اخلاقی کتاب خنوخ است که چگونه خنوخ سعی داشته مردم را به سمت خداوند هدایت کند.

در بازی «دویل می کرای۱۳»  نیز بازیکن در نقش «دانته» قرار می گیرد که یک نفیلیم است و برای نجات دنیا با گروه های مذهبی دیگر و شیاطین مبارزه می کند تا دنیا را به مکانی امن تبدیل کند. داستان بازی برگرفته از «کمدی الهی دانته» است و به همین دلیل نام کاراکتر اصلی دانته گذاشته شده اما سیر داستانی آن بر اساس کتاب خنوخ روایت می شود و دانته قصد دارد تا همانند خنوخ در کتاب نگهبانان، دروازه جهنم را برای همیشه ببندد و شهر بهشتی  را دوباره به زمین بازگرداند.

از دیگر استفاده های این کتاب در بازیها می توان به بازی «دارک سایدرز۱۴»  اشاره کرد. در این بازی، بازیکن در نقش «وار۱۵» قرار می گیرد که در کنار برادران و خواهرش قصد دارد تا نسل بشریت را از نابودی نجات دهد. وار یکی از چهار سوار آخرالزمان و یک نفیلیم است و به مبارزه با شیاطین می پردازد. وار از طرف «شورای سوخته»  ماموریت دارد تا مقصر اصلی در نابودی زمین را پیدا کند. وار در روند داستان بازی متوجه خیانت یکی از فرشتگان بنام «ابدن۱۶»  می شود که با همکاری شیاطین به دنبال قدرتی بیشتر بوده است. وار به کمک فرشتگانی با نام های ناتانیل۱۷  و سامائل۱۸  موفق می شود تا خیانت ابدن را آشکار سازد و نقشه آنها را برهم زند. شورش ابدن بر ضد انسانها را می توان اشاره به داستانهای نقل شده در کتاب اول کتاب خنوخ یعنی نگهبانان دانست. همچنین در بازی «اسسینز کیرید۱۹»  نفیلیم ها به عنوان نسل اولیه بشر معرفی می شوند که در طی بازی مشخص می شود که آنها در شهری در آسمان زندگی می کردند و به خاطر نافرمانیشان به زمین رانده شده اند.

در بازی «دارکنس۲۰» نیز، داستانهایی ازکتاب خنوخ همانند عروج خنوخ و پیدا کردن سلاح مقدس توسط خنوخ در بازی مطرح می شود که بازیکن باید با بدست آوردن این سلاح به مبارزه با دشمن اصلی اش یعنی دارکنس بپردازد و او را در زندانی ابدی نگه دارد. همچنین در بازی، امکان ویژه ای وجود دارد که در آن با پیدا کردن آثار مقدس  مختلف، بخشی از داستان مربوط به کتاب خنوخ برای بازیکن پخش می شود.

مهمترین مسئله در تصویر سازی  نفیلیم ها این است که بازیهای رایانه ای بسیاری، آنها را به عنوان قهرمان آخرالزمان و ناجی دنیا و انسانها معرفی می کنند و مفاهیم تحریف شده در کتابهای یهودی مانند خنوخ و تنخ۲۱ را برای ساخت و طراحی داستان مورد استفاده قرار می دهند. از این بحث نیز شاید بتوان به نقش صهیونیست ها و حضور آنها به عنوان طراح و داستان پرداز در بازیها پی برد که در واقع می خواهند با استفاده از تعالیم کتاب خنوخ و کتابهای مقدس دیگرشان، جدال خیر و شر را در تاریخ جعلی خود تعریف کنند و امروز، با ابزاری جدید همچون بازیهای رایانه ای به تحریف واقعیت بپردازند و زمینه را برای فریب خوردن بشر در هنگام پیشامد آخرالزمان فراهم کنند.

«سراج24

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها