امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97495
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۱
تعداد بازدید: 55
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: برنامه این شب‌ها از سال 87 روی آنتن رفته است و از همان ابتدا درباره سبک زندگی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: برنامه این شب‌ها از سال 87 روی آنتن رفته است و از همان ابتدا درباره سبک زندگی دینی و با هدف اصلاح کج فهمی‌ها، کج‌اندیشی‌ها و کج‌رفتاری‌های دینی تهیه شد. علی درستکار هم از همان ابتدا اجرای این برنامه را برعهده گرفت، او  متولد ۲ دی ماه ۱۳۴۶ و در تهران به دنیا آمده و اصالتا یزدی است.

او کارشناسی ارشد الهیات و ارتباطات از دانشگاه امام صادق (ع) است و در طول این سال‌ها تلاش کرده دین را به مفهوم ساده و امروزی به مخاطبان خود ارائه دهد.

**در طول ۶ سال گذشته چقدر تلاش کردید برنامه دچار یکنواختی نشود و بتوانند مانند سال‌های ابتدایی مخاطبان خود را حفظ کند؟

- باید قاطعانه گفت این شبها به یک نواختی نرسیده است. ما شش سال است روی موضوع دینی حرف می‌زنیم و به تکرار نیفتاده‌ایم و همواره جاذبه‌هایی برای مخاطب باقی مانده است. اما آنچه در این موفقیت موثر بوده همه عناصر پشت دوربین هستند. از دوستان طراح دکور، از دوستان کارگردان و عزیزانی که نقشی را در قاب تصویر ایجاد می‌کنند و می‌سازند تا تهیه‌کنندگانی که طی دوران خدمتشان بودیم از جمله مدیران گروه معارف، آقای برازش و فرجی و حتی معاون سیما و آقای ضرغامی که همه روی برنامه نظر داشته‌اند و با من جلسه گذاشتند و درباره برنامه حرف زدند.

**نقش مخاطب در این میان چه بود؟ فقط مخاطب یک طرفه بود یا با سازندگان برنامه تعامل برقرار بود؟

-مردم نقش بسیار بالایی در این زمینه داشتند. به این معنا که نظرهایی که مردم می دادند همیشه بصورت حرفه‌ای مورد توجه ما قرار می‌گرفت. البته ممکن است من گاهی بداخلاقی کرده و برآشفته شده‌ام اما واقع این است که من عملاً نان پیام‌های مردم را خورده و می‌خورم. از هر پیشنهاد و انتقادی استفاده کردم هم در باب کارشناسان، اجرای مجری، و قاب تصویر و کاملاً از نگاه مردم بهره بردم. 

**دلایل اصلی موفقیت برنامه این شب‌ها در طول ۶ سال گذشته چه بوده است؟

-من واقعاً تلاش با وسواس و بصورت پیوسته‌ای برای اجرای هرچه بهتر دارم، چه برنامه داشته باشم چه نداشته باشم و این موضوع زندگی من را اشغال کرده است و البته اول و آخر عنایت خدا و حتی نظر کارشناسان محترم ما را در خارج از برنامه در شکل‌های مختلف  کسب می‌کنم.

**برنامه‌ریزی شما برای بهتر شدن کیفیت برنامه چیست؟

-ما پیوسته با مدیران گروه با تهیه کننده و کارشناسان و گاهی هم با علمای قم جلساتی می‌گذاریم و همواره در دانشگاه‌هها نظرسنجی‌هایی انجام می‌دهیم تا برنامه را طبق آنها ادامه دهیم و به تکرار نیافتیم.

**در طول این سال‌ها که شما مدام برنامه داشتید، به نظرتان سطح نیازهای دینی مردم در چه سطحی حرکت می‌کند؟ اصلا این نیازها به روز می‌شود یا خیر، یکسری مسائل و دغدغه‌های دینی به شکل ثابت در جامعه وجود دارند؟‌

-در حقیقت یک سری نیازهای دینی مردم ثابت و یک سری نیازهای اندیشه‌ای متغییر است. ضمن اینکه باید این را هم در نظر بگیریم  مخاطبین رسانه متغیر هستند و در فصل‌هایی برخی برنامه را تماشا می‌کنند و در فصل‌هایی مخاطبان دیگر و کمتر، به ویژه اینکه برنامه این شبها تبلیغات کافی ندارد، اطلاع رسانی کافی نمی‌شود و مردم تصادفی برنامه را پیدا می‌کنند.

این  نتیجه بازخوردی است که من به کرات از مردم گرفته‌ام. به همین علت است که بخش قابل توجهی از نیازهای فکری مردم در حوزه دین و اخلاق بی‌پاسخ می‌ماند، در هر فصلی که سلام مجدد می‌کنیم پاسخگوی نیازهایی هستیم که بی‌جواب مانده است. باید این را هم اضافه کنم که نیازهایی است که به اقتضای مسائل و شرایط روز برای فرد ایجاد می‌شود. بعلاوه اینکه گروهی هم هستند که با رسیدن سن بلوغ و رسیدن به سئوال و پرسش برنامه این شبها را قابل اعتنا و اعتماد می‌بینند و دوست دارند سئوالاتشان را در حوزه اعتقادی بپرسند. اینها از دیگر دلایل ثابت ماندن موضوع برنامه است.

به همین دلیل است که  برنامه ای که آمده بود 30 شب در رمضان 87 عرض ادب کند شش سال ادامه پیدا می‌کند و تنها عنصر این ماندگاری هم استقبال مردم و انگیزه آنها است.

**پس توجه به سوالات نسل جدید هم از دغدغه‌های شما در این برنامه است؟

-قطعا. بخشی از موضوعاتی که ما در برنامه به آنها می‌پردازیم تکرار اما به زبانی تازه و با ادبیات متفاوت است. بخشی از برنامه هم جدید است مانند موضوع امسال که روان پریشی اجتماعی یا سلامت روانی جامعه است. منتها از منظر عالمان دین و از منظر جامعه شناسان اهل دین. مسائلی از این دست را مطرح می‌کنیم که آیا جامعه ما حال خوبی دارد یا نه؟ روان جامعه ما خوش است یا ناخوش؟ سلامت یک جامعه الهی چه مشخصاتی دارد؟ از نگاه الهی چه کنیم که جامعه روان آرامی داشته باشد تا بتواند در آرامش در مسیر عبودیت گام بردارد؟ و برای پاسخ به این سئوالات هم در همین مدت کوتاه- از ابتدای سال تا کنون -  تعداد جامعه شناسانی که به برنامه آمدند بی سابقه بود.

**سوالات چطور طراحی می‌شوند؟

-البته عقلانی نیست که از قبل موضوع سئوال مشخص نباشد اما در ضمن صحبت‌های کارشناس من مجری بعنوان یک شنونده سئوالاتی را که در ذهنم مطرح می‌شود و فکر می‌کنم مخاطب هم با این سئوالات مواجه می‌شود با حسی پرسشگرانه، از کارشناس می‌پرسم.

این طور که مردم گفتند این حسن را دوست داشتند البته یک عنصری در این امر موثر بوده و آن این است که این پرسشگری، شکل بازیگری پیدا نکرده است. در واقع این را باید بگویم بالای 50 درصد سئوالاتی که من از کارشناسان می‌پرسم اگر حتی تحصیلاتم معارف نبود با توجه به این همه برنامه معارفی که اجرا کردم پاسخشان برایم مشخص است اما یک چیز را تجربه کرده‌ام و آن این است که در هر پرسیدنی نکته جدیدی می‌تواند وجود داشته باشد، به این معنا که با سئوالی که از کارشناس می پرسم می خواهم بدانم او از نگاه خودش چه نکته جدیدی را درباره این سئوال می گوید.

**شما در خانواده‌تان هم از این آموزه‌های دینی استفاده می‌کنید؟ این موارد هم در زندگی شخصی شما لحاظ می‌شود؟

-خودم شرمنده خانواده‌ام هستم اما تلاشم برای این بوده که آنچه می‌آموزم در حد امکان پیاده کنم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها