امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97497
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۱
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، خانه تاریخی علیزاده در تهران در سال 90 با حکم دیوان عدالت اداری از فهرست ثبت ملی خارج شد اما این بار شکایت به جای مالک ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، خانه تاریخی علیزاده در تهران در سال 90 با حکم دیوان عدالت اداری از فهرست ثبت ملی خارج شد اما این بار شکایت به جای مالک از سوی «آقای همسایه» انجام شد.

مالک بنای تاریخی علیزاده نسبت به این حکم دیوان عدالت اداری شکایت می کند و بعد  از اینکه 3 سال این اثر از فهرست میراث ملی خارج می‌شود در حال حاضر مشخص شده است، که آقای همسایه در دیوان عدالت اداری خود را مالک بنای تاریخی علیزاده جا زده است.

در واقع دیوان عدالت اداری حکمی را که مبنی بر خروج این اثر صادر کرده است در پی شکایت یک مالک غیرواقعی بوده است.

با شکایت مالک واقعی خانه علیزاده، مشخص شده است که این اشتباه رخ داده و دیوان عدالت اداری روز گذشته ابلاغ کرده است که «دادخواست قبلی مبنی بر خروج خانه علیزاده از فهرست میراث ملی "باطل" شد و خانه علیزاده و حریم آن به فهرست میراث ملی برمی‌گردد.»

منوچهر عزیزی، وکیل مالک خانه علیزاده گفته است: روز گذشته دیوان عدالت اداری حکم باقی ماندن خانه‌‌ تاریخی علیزاده در فهرست آثار ملی کشور را ابلاغ کرده است.
 


 

خانه تاریخی علیزاده یکی از آثار فرهنگی تاریخی در خیابان آفریقای تهران است که توسط مهندس علیزاده از بهترین معماران تهران در دوره پهلوی دوم  به پیچیده ترین شکل ممکن آن هم روی تپه های خیابان الهیه ساخته شده است.

این خانه تا سال 82 تحت مالکیت فردی به نام کوهپر قرار داشت که سفارش ساخت آن را داده بود تا اینکه جواد کاشانی ابریشمی، این خانه را خرید تا تغییر کاربری دهد. حتی مجوز تخریب و دوباره سازی آن را نیز از شهرداری تهران گرفت.

در سال 84 سازمان میراث فرهنگی نامه‌ای در داخل خانه انداخته بود مبنی بر اینکه این خانه به دلیل داشتن ویژگی های معماری و فرهنگی خاص، دارای ارزش ثبت در فهرست میراث ملی است. ابریشمی پیگیری این موضوع را به منوچهر عزیزی وکیل خود سپرد و در نهایت با ثبت خانه به عنوان یک اثر ملی موافقت کرد و این خانه در سال 84 به نام معمارش یعنی مهندس علیزاده به شماره 13389 در فهرست میراث ملی قرار گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها