امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97594
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان هرمزگان که شب گذشته با حضور نماینده ولی فقیه استان و رئیس کل دادگستری استان در دادگستری بندرعباس برگزار شد، با بیان این‌که سازمان بازرسی کل کشور بر اساس اصل 174 قانون اساسی تشکیل و زیر نظر مستقیم قوه قضائیه انجام وظیفه می‌کند، گفت: طبق قانون اساسی سازمان بازرسی وظیفه نظارت بر حسن جریان امور کشور و اجرای صحیح قوانین را بر عهده دارد.

وی افزود: در سال 60 قانون سازمان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و وظایف و اختیاراتی را برای سازمان تعیین کرد که از جمله بازرسی مستمر یا برنامه‌ای، بازرسی فوق العاده و بازرسی موردی است، در بازرسی مستمر یا برنامه‌ای اوایل هر سال تعداد بازرسی برنامه‌ای هر اداره سازمان مشخص می‌شود و باید تا پایان سال انجام شود، بازرسی فوق العاده نیز حسب الامر مقام معظم رهبری، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان یا درخواست رئیس جمهور انجام و بازرسی موردی بر اساس شکایات مردمی انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تقدم نظارت بر بازرسی خاطرنشان کرد: در قانون اساسی، برای سازمان بازرسی کل کشور نظارت و بازرسی پیش بینی شده است، از این رو پیشگیری و نظارت را بر بازرسی مقدم می‌دانیم.

وی با اشاره به عضویت سازمان بازرسی در انجمن آمبودزمان آسیایی و جهانی گفت: آمبودزمان جهانی و آمبودزمان آسیایی نمایندگان عموم مردم هستند که در رابطه با تعدیات دولت نسبت به حقوق مردم فعالیت می‌کنند، سازمان بازرسی کل کشور، عضو مؤسس آمبودزمان آسیایی است و عضو هیأت مدیره «AOA» و عضو مؤسسه بین المللی و جهانی آمبودزمان «IOI» است که به صورت فعال در این رابطه فعالیت می‌کند و شکایات مردم را دریافت و بررسی می‌کند.

وی گفت: کار آمبودزمان‌ها غیرقضایی است و سعی می‌کند به صورت میانجی گری نقص حقوق افراد توسط دولت و یا نهاد‌ها و شرکت‌ها را بررسی کند. این انجمن غیردولتی از حقوق افراد مقابل سوء جریانات اداری حمایت می‌کند.

سراج با بیان این‌که سازمان بازرسی در سال گذشته 60 هزار شکایت و اعلام داشته گفت: ادارات دولتی موظف هستند طبق قانون ارتقای سلامت اداری به شکایات رسیدگی کنند. همه شکایات به سامانه بازرسی کل کشور متصل بوده و ادارات مربوطه موظف هستند ظرف یک ماه پاسخ شکایت را بدهند که اگر شاکی قانع شد، پرونده بایگانی می‌شود در غیر این صورت سازمان بازرسی پیگیری می‌کند تا اگر تخلفی بود به مراجع اداری و اگر جرمی صورت گرفته بود به مراجع قضایی ارجاع شود.

وی با تأکید بر اینکه بنای سازمان بازرسی کل کشور نظارت است، گفت: اکثر قریب به اتفاق مدیران کشور سالم و پاکدست هستند، اما دام‌های بسیاری سر راه آنان است و ما باید آنان را از این دام‌ها آگاه کنیم. با تأکید آیت‌الله لاریجانی، سیاست سازمان بر این منوال قرار گرفته که تلاش کند حتی الامکان پرونده کیفری نداشته باشد. وظیفه سازمان بازرسی اضافه کردن بر بار دستگاه قضایی نیست. وظیفه سازمان بازرسی پیشگیری است تا مانع تشکیل پرونده کیفری مدیران شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها