امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97603
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار فارس، در تبصره ۲۰ بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران ۱۳ میلیارد تومان به منظور «طرح بررسی و مطالعات نیازها و امکانات شهری» در نظر گرفته شده ...

به گزارش خبرنگار فارس، در تبصره ۲۰ بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران ۱۳ میلیارد تومان به منظور «طرح بررسی و مطالعات نیازها و امکانات شهری» در نظر گرفته شده است. بر اساس این تبصره کلیه پروژه های مطالعاتی موضوع این تبصره باید در چهار چوب اسناد «طرح راهبردی و ساختاری»، «برنامه پنج ساله دوم مصوب شهرداری تهران» و مصوبات ذیربط شورای اسلامی شهر تهران باشد.

در این نشست که به منظور حسن اجرای تبصره ۲۰ تشکیل شده بود؛‌ نظام نامه پژوهشی شهرداری تهران معرفی شد و گزارشی درباره نحوه تعیین عناوین طرح های پژوهشی، تعداد پژوهش های انجام شده در شهرداری تهران از سال ۸۶ تا ۹۲، اقدامات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران در سال ۹۳، جایگاه پژوهش در برنامه پنج ساله دوم و عناوین پژوهشی مستخرج از برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران ارائه شد.

در ادامه نمایندگان شهرداری در حوزه های خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، عمران، شهرسازی، مالی اداری و برنامه ریزی گزارشی را در خصوص روند انجام پژوهش ها و تعیین عناوین و نیازمندی ها ارائه دادند.

در این نشست احمد مسجد جامعی با تاکید بر اینکه هنوز ساختار صحیح و جایگاه مرکز مطالعات در شهرداری تهران شکل نگرفته؛ اظهار داشت:‌ شکل گیری ساختار تنها با مدیر خوب انجام نمی شود؛ این یک فرآیند است و باید توسط دستگاه های اجرای پشتیبانی شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از عدم انتشار نتایج پژوهش ها تصریح کرد:‌ تهیه پیوست های اجتماعی باید بر اجرای پروژه ها مقدم باشند و نتایج آن نیز در اختیار شورا قرار گیرد.

وی گفت:‌ اعضای شورای شهر چهارم برای تدوین برنامه ۵ ساله زحمت زیادی کشیدند و تلاش کردند یک سند ماندگار باقی بگذارند. در این خصوص دیدگاه های مقام معظم رهبری را هم بعد از دیدار با ایشان در برنامه پنچ ساله اعمال کردیم و این مرکز باید پژوهش های لازم را برای اجرای این برنامه انجام دهد.

وی در پایان سخنانش بر ضرورت تحلیل ثانوی و کاربست پایان نامه ها تاکید کرد و از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران خواست فرآیند تبدیل نیازها به پژوهش را سرعت دهند. مسجد جامعی اظهار امیدواری کرد در دوره جدید مدیریت شهری؛ در حوزه مسایل پژوهش و برنامه ای توفیق بیشتری به دست آید و همه مجموعه مدیریت شهری در این راستا حرکت کند.

علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست شرکت نکردن همه معاونین شهردار در این جلسه را نشان دهنده پویا نبودن جلسات پژوهشی دانست و عنوان کرد:‌ به اعتقاد من مرکز مطالعات اتاق فکر شهرداری تهران است و شورای شهر باید به این مرکز قدرت بدهد.

وی اضافه کرد:‌ بودجه پیشنهادی شهرداری تهران ۱۲ میلیارد تومان بود اما با دیدگاه مثبتی که در شورا نسبت به پژوهش وجود دارد کمیسیون برنامه و بودجه یک میلیارد تومان به بودجه مرکز اضافه کرد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران خواست برای بودجه سال ۹۴ پیوست مطالعاتی تهیه کنند و پروژه های مطالعاتی سال ۹۴ را در سال جاری به تصویب برسانند.

علیرضا دبیر تصریح کرد:‌ مرکز مطالعات در مدیریت شهری جایگاه مهمی دارد به طوری که رییس مرکز؛ در شورای عالی برنامه ۵ ساله و اتاق پایش شهرداری تهران عضو است. به همین دلیل انتظار شورای شهر از این مرکز بسیار زیاد است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با طرح این پرسش که چرا تراز مالی اجرای طرح تفصیلی و طرح جامع در شهرداری تهران برای سال اول هنوز ارائه نشده؛ بیان داشت:‌ اصل تبصره ۲۰ برای قدرتمند کردن و مرکزیت دادن به مرکز مطالعات است و این جلسات باید خروجی مفیدی داشته باشد.

دبیر با بیان اینکه برنامه ۵ ساله پاشنه آشیل مدیریت شهری است و شورای شهر حتما به آن پایبند است؛ عنوان کرد:‌ مرکز مطالعات باید با معاونت های شهرداری تهران ارتباط نزدیکی داشته باشد و در راستای اهداف برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران با همکاری حوزه های تخصصی؛ پروژه های مطالعاتی را تعریف و اجرا کند کند.

در ادامه این نشست نگاهداری رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران با بیان اینکه این کمیته با هدف هماهنگی مدیریتی در حوزه پژوهش های انجام شده در بخش های مختلف شهرداری تشکیل می شود؛ اظهار داشت:‌ امیدوارم با ادامه روند تشکیل این جلسات از اتلاف منابع، همپوشانی ها و موازی کاری ها جلوگیری شود.

وی افزود:‌ هدف ما این است که بتوانیم مدیریت یکپارچه و هماهنگی را در حوزه پژوهشی در شهرداری تهران دنبال کنیم و با راه اندازی سامانه پژوهش یار در شهرداری تهران بانک اطلاعات پژوهشی شهر تهران و کلان شهرها را ایجاد کنیم.

به گفته نگاهداری هدف این مرکز ساماندهی پژوهش ها در شهرداری تهران است. وی در این خصوص توضیح داد:‌ ما ۱۰۶ عنوان پژوهش را از برنامه ۵ ساله دوم استخراج کرده ایم و به دنبال مکانیسمی برای مدیریت یکپارچه شهری هستیم.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران تصریح کرد:‌ رویکرد ما مشارکت با معاونت ها و کمیسیون های شورا است معتقدیم با این روش پژوهش های موثرتری را انجام می دهیم. همچنین کاربست نتایج پژوهش ها از دغدغه های مهم ما است. کارگروهی هم در شورا به منظور پیگیری این امر تشکیل شده تا مرکز مطالعات نظرات کارشناسان را در خصوص لوایح به کمیسیون های تخصصی شورا انعکاس دهند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها