امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9762
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۲۷
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کرد. این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کرد.
این گزارش در 14 صفحه و 72 بند است که ترجمه کامل آن تا دقایقی دیگر بر روی خروجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار می‌گیرد.
خبرگزاری رویترز خبر داد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه‌ای که امروز منتشر کرده به مسئله رشد اندک مواد هسته‌ای در یکی از حساس‌ترین انبارهای هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار داده و نوشته میزان این مواد هسته‌ای از خط قرمزی که اسرائیل تعیین کرده پایین‌تر است.
در این گزارش مسئله افزایش توانایی ایران برای تولید مواد هسته‌ای و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتر توسط این کشور هم مورد بررسی قرار گرفته است.
آمریکا، اسرائیل و برخی از هم‌پیمانان آنان بارها ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود متهم کرده‌اند.
آمریکا و اتحادیه اروپا با تکرار این ادعای تاییدنشده، تحریم‌های غیرقانونی را به طراحی واشنگتن علیه ایران وضع کرده‌اند.
این درحالی است که ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.
افزون بر این نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی دال بر انحراف در برنامه هسته‌ای ایران نیافته‌اند.
در این گزارش ادعا شده ایران صدها سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم در سایت هسته‌ای نطنز نصب کرده است.
سانتریفیوژهای جدید نصب شده از نوع IR-2m هستند که وقتی عملیاتی شوند ایران را قادر خواهد ساخت به سرعت میزان اورانیوم تصفیه شده خود را افزایش دهد.
آژانس همچنین در این گزارش ادعا کرده ایران در مسیر ساخت یک رآکتور تحقیقاتی پیش‌میرود. رویترز هم ادعا کرده کارشناسان معتقدند این رآکتور تحقیقاتی می‌تواند راه دیگری برای تولید مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها