امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۷:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9776
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۷
تعداد بازدید: 81
اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس اظهار داشت: در نمایش «دایی وانیا» سعی می‌کنم به آنتوان ...

اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس اظهار داشت: در نمایش «دایی وانیا» سعی می‌کنم به آنتوان چخوف به همراه ضرب آهنگی که امروز در جامعه است،‌ نزدیک شوم. اگر این کار را بخواهیم انجام دهیم باید روی پرسوناژها شخصیت سوم و در کل کار یک قصه سوم را بوجود آوریم.

وی در خصوص اینکه چرا استقبال مطلوب و مناسب از نمایش‌های روی صحنه به عمل نمی‌آید، گفت: دلیل عمده آن می‌تواند این باشد که سلیقه شخصی به میان می‌آید؛ با سلیقه شخصی نمی‌توان کار کرد. همین که فردی کاری را در دست می‌گیرد سلیقه شخصی در آن لحاظ کرده است و خود هنرمند نباید دنبال سلیقه شخصی باشد بلکه باید در جستجوی کشف حقیقت متن و نقش باشد.

کارگردان نمایش «سه خواهر» با اشاره به اینکه در نمایش «دایی وانیا» به دنبال کشف و دوری از سلیقه هستم،‌ تصریح کرد: اصولاً در کارهایم سعی کردم از سلیقه شخصی‌ام فاصله بگیرم و سعی‌ام بر این بوده که به دنبال کشف باشم. من نوعی سلیقه، تجربه،‌ دانش و... را به همراه دارم بنابراین دیگر نباید دنبال خودم بگردم و با خودم مسابقه بگذارم بلکه باید دنبال کشف حقیقت پرسوناژ باشم. اگر ما به دنبال حقیقت نمایشنامه باشیم، در آن زمان خود اثر تبدیل به نوری می‌شود که استقبال مخاطب را به همراه خواهد داشت.

زنجانپور افزود: در این صورت است که تماشاگر حتماً از نمایش روی صحنه ‌استقبال می‌کند.
 
* تئاتر خصوصی می‌تواند زیان‌بار باشد
 
کارگردان نمایش«باغ آلبالو» در رابطه تئاتر خصوص نیز گفت: این روزهای به واسطه نام تئاتر خصوصی جریانی شکل گرفته است که می‌تواند به تئاتر لطمه بزند. بچه‌های تئاتر هم مجبور هستند به دلیل اینکه حمایت آن‌چنانی از آثار صورت نمی‌گیرد سالن خود را پر کنند. ممکن است همین مسائل باعث شود که نمایش‌ها آن طوری که باید خود را نشان ندهد.

زنجانپور در پاسخ به این سوال که تصمیمات مدیران تا چه حدی در این انر دخیل است، بیان داشت: همه چیز دست به دست هم می‌دهد، نمی‌توان یک طرف را در یک جریان دخیل کرد. زمانی که بحث خصوصی‌سازی را برای کسب درآمد مطرح می‌کنیم در آن زمان نمایش از راه اصلی خود خارج می‌شود و به هر حال رسالت و وظیفه‌ای که یک اجرا می‌تواند داشته باشد از دست می‌دهد و اجرا ناموفق می‌شود حتی اگر سالن برپا باشد.
 
به گزارش فارس اکبر زنجانور قصد دارد آذر ماه سال جاری نمایش «دایی وانیا» نوشته آنتوان چخوف را با حضور بازیگرانی همچون مسعود دلخواه، هایده حائری، محسن حسینی،‌ پانته‌آ پناهی‌ها، رویا میرعلمی، هوشنگ قوانلو، علی سخنگو، ‌فرناز جهانسوز در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه ببرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها