امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9783
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۹
تعداد بازدید: 359
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، دکتر «حسین اسماعیلی شهمیرزادی» مدیرکل اروپا، آمریکا و کشورهای حوزه دریای ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، دکتر «حسین اسماعیلی شهمیرزادی» مدیرکل اروپا، آمریکا و کشورهای حوزه دریای «خزر» وزارت نفت کشورمان با تأکید بر اینکه ایران در تقاطع کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده انرژی در منطقه قرار دارد، تصریح کرد که کشورهای منطقه از این موقعیت و ظرفیت‏‌های فنی و مهندسی ایران بهرمند شده و در دراز مدت آنان ناچار خواهد بود که گاز خود را از مسیر ایران عبور دهند.

این مقام وزارت نفت ایران در سخنرانی خود در چهارمین کنگره بین‏‌المللی گاز ترکمنستان اظهار داشت که ایران می‏‌تواند به عنوان یک منبع انرژی، تأمین‌کننده تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی و نیروی انسانی کافی در منطقه باشد.
وی تصریح کرد: ایران حاضر است از کشورهای منطقه برای شرکت در پروژه‏‌های داخلی ایران دعوت کند و علاوه بر این، قادر است گاز آذربایجان و گاز کشورهای منطقه همچون قزاقستان و ازبکستان را نیز به بازارهای مصرف انتقال دهد.

حسین اسماعیلی شهمیرزادی افزود: این در حالی است که پروژه خط‌ لوله گاز «ترانس خزر» از نگاه کارشناسان غیراقتصادی و برای اکولوژی منطقه مشکل‌ساز است.

این کارشناس برجسته مسائل انرژی منطقه و حوزه دریای خزر گفت: ایران بهترین، سریعترین و آرزانترین مسیر انتقال گاز ترکمنستان و سایر کشورهای منطقه است.

وی در این خصوص تصریح کرد: تمام کشورهای حاشیه دریای خزر در مورد طرح ترانس خزر با یکدیگر هم‌نظر نیستند و برای این مسأله بهترین راه مسیر ایران است و در حال حاضر نیز زیرساخت‏‌ها در ایران آماده‏ است (خطوط لوله گاز در ایران وجود دارد، از شمال به جنوب و از غرب به شرق و این خطوط لوله قابل‌امتداد نیز می‌باشد).
حسین اسماعیلی شهمیرزادی همچنین اشاره کرد که ایران توانمندی انتقال و ترانزیت انرژی به بازارهای کشورهای شرقی و حاشیه خلیج فارس را دارد.

در این سخنرانی که مورد توجه حضار قرار گرفت، کارشناسان نفت و گاز نیز بر این نکته که خط لوله گاز ترانس خزر علاوه بر مشکلات زیست محیطی، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست، تأکید کردند.

همچنین عنوان شد که با توجه به خطوط لوله‏‌ای که ترکمنستان به ایران، روسیه و چین دارد، گاز کافی نیز برای تأمین کامل این خط‌ لوله وجود ندارد.

نماینده ایران در ادامه سخنرانی خود تصریح کرد که مسائل اقتصادی برای سرمایه‏‌گذاران و کشورهای منطقه در اولویت است و در درازمدت کشورهای منطقه ناچار خواهند بود که گاز خود را از مسیر ایران عبور دهند.

وی تصریح کرد: ایران در شاه‏راهی قرار دارد که هم برای کشورهای تولیدکننده و هم برای کشورهای مصرف‌کننده نزدیکترین و اقتصادی‌ترین مسیر می‏‌باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حاضر در چهارمین کنگره بین المللی گاز ترکمنستان در عشق‏‌آباد، اتحادیه اروپا و آمریکا قصد دارند ترکمنستان و آذربایجان را به طرح ترانس خزر تشویق کنند. در حالی که می‏‌دانند که چنین طرحی در واقع غیراقتصادی است.
غرب و آمریکا همچون سال‌های اخیر تلاش کردند که جنبه روانی طرح ترانس خزر را ترویج دهند و از طرف دیگر و دولت ترکمنستان و آذربایجان را نیز ترقیب کنند عملیات ایجاد این خطو لوله گاز اجرایی شود.

کنگره بین‏‌المللی ترکمنستان (Turkmenistan Gas Congress TGC 2013) با سازمان‏دهی شرکت انگلیسی«سامیت ترید ایونتس» و وزارت صنایع نفت و گاز و منابع معدنی ترکمنستان که 2 روز پیش در محل قصر «نمایشگاهی» پایتخت کشور ترکمنستان با حضور حدود 600 نماینده از 35 کشور و شرکت‌های نهادهای بین‏‌المللی از سراسر دنیا آغاز به کار کرده بود، شب گذشته به کار خود پایان داد.

به مناسبت چهارمین کنگره بین‏‌المللی گاز ترکمنستان یک نمایشگاه بین‏‌المللی نفت و گاز نیز برگزار شد که در آن تعدادی از شرکت‌های نفتی، صنعتی، ارائه‌دهنده خدمات فنی و مهندسی و انتقال انرژی از کشورمان نیز حضور داشتند.

«علی عسگریان» مدیر امور بین‏‌المللی کشورهای مستقل مشترک المنافع (همسود) گروه صنعتی «سدید» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد که در حاشیه کنگره بین‏‌المللی گاز ترکمنستان انجام شد، ضمن ارزیابی مثبت استقبال از حضور شرکت‌ها و کارشناسان انرژی در همایش و نمایشگاه مذکور عشق‏‌آباد، اعلام کرد هم‌اکنون شرکت مذکور یک قرارداد به ارزش حدود 200 میلیون دلار با شرکت ملی گاز ترکمنستان برای صادرات لوله قطار ویژه انتقال گاز منعقد کرده که در حال اجرا می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه بازار انرژی ترکمنستان برای شرکت‌های صنعتی و تولیدکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایرانی ظرفیت خوبی دارد، افزود: شرکت‌های ملی ایران باید جدی‌تر وارد قضیه شده و با هماهنگی و حمایت از بخش خصوصی، حضور شرکت‌های ایرانی در بازار ترکمنستان تقویت شود.

این کارشناس ایرانی همچنین تأکید کرد: اطلاع‌رسانی بیشتر از توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای مقامات دولتی و بخش خصوصی ترکمنستان بویژه در زمینه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی این کشور، ضروری می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بحث تواتر کالا به عنوان بازپرداخت گاز وارداتی از کشور ترکمنستان انجام می‌شود، گفت: شرکت ملی گاز ایران باید تسهیلات بیشتری برای بخش خصوصی و صاحبان صنایع کشورمان در این عرصه فراهم کند و برخی موانع و مشکلات در این زمینه را رفع بکند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها