امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97846
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، در ادامه رایزنی‌های امروز (پنجشنبه) در وین پایتخت اتریش بین ایران و 1+5 ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، در ادامه رایزنی‌های امروز (پنجشنبه) در وین پایتخت اتریش بین ایران و 1+5 (آلمان، فراننسه، انگلستان، روسیه، چین و آمریکا) درباره نحو ادامه مذاکرات و تمدید و زمان آن، سایمون گس نماینده انگلستان در گروه 1+5 به مدت چهل و پنج دقیقه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در هتل پله کوبورگ شهر وین (محل استقرار روسای هیأت‌های ایران و 1+5) به رایزنی و گفت‌وگو پرداخت.

در حال حاضر نیز مشورت‌های داخلی بین اعضای 1+5 در این باره در جریان است.

خبرنگار فارس اطلاع یافت که رایزنی‌ها در این باره تا آخر شب ادامه دارد.

برخی از منابع دیروز از توقف مذاکرات در روز جمعه و احتمال تمدید آن خبر دادند و در عین حال گفتند که تمدید مذاکرات هنوز مورد موافقت تیم مذاکره کننده ایرانی قرار نگرفته است و پس از آن بود که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که بسیار دشوار است طی دو سه روز آینده تصور کنیم راه حلی با همه جزییاتش در دسترس باشد، ولی امکان تصمیم گیری درباره نحوه ادامه کار وجود دارد.

ظریف درباره اینکه گفته شده تا جمعه مذاکرات متوقف و دوباره از سر گرفته خواهد شد نیز گفت: هنوز تصمیمی گرفته نشده است، بحث‌های مختلفی بوده، اروپایی‌ها گرایش‌هایی‌ دارند درباره زمانی که نیاز دارند، آمریکایی‌ها حرف‌های دیگری دارند. ما گفته‌ایم تا 20 جولای آماده‌ایم مذاکره ‌کنیم و هر زمان احساس کنیم مذاکرات به حدی رسیده که باید متوقف شود یا به شکل دیگری ادامه یابد آماده تصمیم گیری هستیم اما هنوز چنین تصمیمی توسط هیچ کس گرفته نشده است.

در همین راستا ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره نحوه مذاکرات و تمدید و زمان آن به مدت یک ساعت و 15 به گفت‌وگو پرداختند.

پس از آن سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا به گفت‌وگو نشستند که یک ساعت و نیم به طول انجامید و همزمان نیز نشست کارشناسی ایران و آمریکا برگزار شد.

البته اعلام شد که رایزنی دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه در ساعات آینده نیز ادامه خواهد داشت.

آخرین رایزنی تا لحظه مخابره این خبر دیدار سایمون گس نماینده انگلستان در گروه 1+5 با محمدجواد ظریف بود که 45 دقیقه به طول انجامید.

براساس شنیده‌های خبرنگار فارس در صورت دستیابی به نتیجه درباره تمدید مذاکرات و زمان آن، ششمین دور مذاکرات ایران و 1+5 فردا (جمعه) پایان می‌یابد و احتمال زیاد ظریف و اشتون نشست خبری خواهند داشت.

ششمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای حدود دو هفته است که در وین در جریان می‌باشد و از قبل اعلام شده بود که این مذاکرات تا 29 تیر ماه در جریان است.

یکشنبه 29 تیر ماه (20 ژولای) پایان شش ماه اول گام اول توافقنامه ژنو (برنامه اقدام مشترک جامع) است.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 (آلمان، انگلستان، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا) به همراه کاترین اشتون سوم آذرماه سال گذشته (1392) در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که از 30 دی ماه وارد مرحله اجرا شد و 29 تیرماه زمان پایان شش ماهه گام اول توافقنامه ژنو است. طرفین پس از آن برای دستیابی به توافقنامه جامع هسته‌ای پنج  دور در وین به گفت‌وگو نشستند.

در مقدمه برنامه اقدام مشترک آمده است: هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق و بلند مدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ایران اعلام می‌نماید تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته‌ای نیست. راه حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی‌ها می‌انجامد. این راه حل جامع، ایران را قادر می سازد تا به طور کامل از حقوق خود در بهره گیری از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود. این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای می‌باشد. این راه حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی‌گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش‌های آن توافق حاصل شود. این راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می‌باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها