امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9787
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۹
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، تضاد و تنش بین قسمت‌های بالایی منابع آبی (قرقیزستان و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، تضاد و تنش بین قسمت‌های بالایی منابع آبی (قرقیزستان و تاجیکستان) و قسمت‌های پایینی (قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان) از مدت‌ها پیش وجود داشته و با توجه به خشکسالی‌ سال‌های اخیر این مشکل افزایش یافته است.

این در حالی است که با توجه به اعتراض «تاشکند» نسبت به ساخت‌وساز نیروگاه برق-آبی در بخش بالایی رود «نارین»، کارشناسان شدت گرفتن اوضاع را در آینده، حول بحث منابع آبی بویژه بین ازبکستان و قرقیزستان پیش‌بینی می‌کنند.

در همین حال، رئیس جمهور قرقیزستان روز گذشته اعلام کرد، از آنجا که نیروگاه «قمبراته» تاکنون احداث نشده، قرقیزستان نمی‌تواند در حال حاضر در دوره آبیاری به مقدار مناسبی آب را در اختیار همسایگان قرار دهد.

این مطلب را «آلماس بیک آتامبایف»، رئیس جمهور قرقیزستان در جلسه نمایندگان رسانه‌های جمعی از کشورهای اتحاد دولت‌های مستقل، کشورهای حوزه بالتیک و گرجستان بیان کرد.

وی افزود: چنانچه نیروگاه مذکور تکمیل می‌بود، ما در دوره زمستان آب را ذخیره می‌کردیم و در موسم آبیاری در اختیار همسایگان از جمله ازبکستان قرار می‌دادیم.

رئیس جمهور قرقیزستان تأکید کرد که در ابتدا قزاقستان و ازبکستان با طرح ساخت نیروگاه «قمبراته» مخالف بودند، اما زمانی که ما با رئیس جمهور قزاقستان ملاقات کردیم و ضرورت احداث آن را توضیح دادیم، نظربایف پروژه را مورد حمایت خود قرار داد اما ازبکستان تاکنون مخالف احداث آن است.

رئیس جمهور قرقیزستان گفت: پروژه قمبراته در مؤسسه هیدرو انرژی تاشکند تهیه شده و براساس نیازهای ازبکستان طراحی شد.

وی گفت: من فکر می‌کنم در رابطه با مسائل حاشیه‌ای این طرح، تمام حقیقت را به رئیس جمهور ازبکستان نمی‌گویند و اطلاعات را تحریف می‌کنند، رئیس جمهور ازبکستان شخص باخردی است و حتما در صورت آگاهی دقیق از طرح قمبراته جانبداری خواهد کرد.

آب یکی از عوامل مهم اختلافات و برخوردها در آسیای مرکزی بوده زیرا بازی‌های سیاسی، عوامل داخلی و بین‌المللی از جمله عوامل جغرافیایی، اقتصادی و ژئوپلتیکی، تحولات منطقه و ماهیت پیچیده سیاست‌های ملی و روابط بین کشوری مربوط به آب، اقدامات تنش‌زا و یک جانبه کشورهای پایین‌دستی و انتقام جویی‌های کشورهای بالادست باعث همه‌گیر شدن این تنش‌ها در منطقه شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها