امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9790
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۹
تعداد بازدید: 107
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل امروز پنجشنبه پس از سه روز درگیری شدید بین شورشیان و نیروهای دولتی در شرق ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل امروز پنجشنبه پس از سه روز درگیری شدید بین شورشیان و نیروهای دولتی در شرق کنگو وارد شهر گوما شد.

سفر بان کی مون به این منطقه ناآرام سرشار از معادن در حالی صورت می گیرد که پس از یک ماه توقف درگیری‌ها با آغاز خشونت در این منطقه بین شورشیان و نیروهای دولتی هزاران نفر خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند.

ارتش کنگو و نیروهای شورشی امروز پنجشنبه اعلام کردند که اوضاع آرام است.

دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری و تلاش برای نابود کردن تلاش‌های صلح در شرق کنگو متهم می‌کنند.

شورشیان دیروز چهارشنبه آمادگی خود را برای توقف فوری درگیری‌ها با هدف فراهم کردن زمینه سفر بان کی مون به این منطقه اعلام کردند.

بان کی مون دیروز دوشنبه وارد کینشازا پایتخت جمهوری کنگو شد و با جوزف کابیلا رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

وی در این دیدار از دولت کنگو خواست با شورشیان جنبش 23 مارس در گوما، مذاکره کند.

بان کی مون در حضور جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی و مقامات کنگو در کینشازا گفت: ازسرگیری درگیری‌ها در شرق کنگو نگران کننده است و از مقامات کنگو خواسته شده است که مذاکرات با شورشیان را در کامپالا از سر بگیرند.

سفر بان به این منطقه ناآرام سرشار از معادن در حالی صورت می گیرد که پس از یک ماه توقف درگیری‌ها با آغاز خشونت در این منطقه هزاران نفر خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند.

ارتش کنگو و نیروهای شورشی امروز پنجشنبه اعلام کردند که اوضاع در گوما  و حومه آن آرام است.

دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری و تلاش برای نابود کردن تلاش های صلح در شرق کنگو متهم می‌کنند.

شورشیان دیروز چهارشنبه آمادگی خود را برای توقف فوری درگیری‌ها با هدف فراهم کردن زمینه سفر بان کی مون به این منطقه اعلام کردند.

دبیر کل سازمان ملل قرار است پس از گوما به کشورهای رواندا و اوگاندا سفر کند دو کشوری که دولت کینشازا آنان را به حمایت از شورشیان کنگو متهم می‌کند.

درگیری‌های جدید در شرق کنگو پس از آن اتفاق افتاد که سازمان ملل در هفته گذشته، یک نیروی ضربت در این منطقه مستقر کرد تا بتواند حملات گروه‌های شورشی در این منطقه را خنثی کند.

سازمان ملل در حال حاضر حدود 20 هزار نیروی حافظ صلح در شرق کنگو دارد.

شورشیان جنبش 23 مارس، در بیستم نوامبر 2012، پس از درگیری با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، به مدت چند روز شهر یک میلیون نفری گوما را تحت کنترل خود درآوردند.

شورشیان 23 مارس، در اول دسامبر براساس بندهای یک توافق آتش‌بس، از شهر گوما عقب‌نشینی کردند.

تعدادی از گروه‌های مسلح در کنگو، از جمله شورشیان 23 مارس، در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو فعال هستند و برای کنترل اکثر منابع معدنی این کشور از جمله معادن طلا، قلع و کلتان مبارزه می‌کنند.

از اوایل ماه مه سال 2012 تاکنون، نزدیک به سه میلیون نفر از مردم در شرق کنگو از خانه‌های خود فرار کرده‌اند. حدود دو و نیم میلیون نفر از این تعداد در کنگو اسکان داده شده‌اند و بیش از 460 هزار نفر نیز به کشورهای همسایه از جمله روآندا پناهنده شده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار