امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9797
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۹
تعداد بازدید: 86
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «محمد حمید انصاری» ضمن سفر رسمی چهار‌ روزه خود به‌‌ازبکستان با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «محمد حمید انصاری» ضمن سفر رسمی چهار‌ روزه خود به‌‌ازبکستان با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در محل اقماتگاه دولتی ازبکستان موسوم به «آق‌سرای» صورت گرفت، «اسلام کریم‌اف» نقش رایزنی‌های مداوم سیاسی سطح عالی ازبکستان و هند را برای توسعه روابط دو و چند‌جانبه موثر دانست.

در این دیدار، پیرامون تقویت همکاری‌های پارلمانی، اقتصادی، مالی و فرهنگی میان تاشکند و دهلی نو تبادل نظر صورت گرفت.

کریم‌اف و انصاری بر علاقه‌مندی ساختارهای دولتی و بخش خصوصی ازبکستان و هند نسبت به‌توسعه و چند‌سویه کردن مناسبات اقتصادی و تجاری و از جمله ارائه کالا و خدمات، ایجاد ظرفیت‌های تولیدی مشترک در عرصه‌های مختلفی نظیر فن‌آوری اطلاعاتی و ارتباطاتی، داروسازی، بیوتکنولوژی، صنایع سبک و شیمی و همچنین اکتشاف و استخراج منابع هیدروکربنی  تاکید کردند.

طی سال 2012 مبادله تجاری ازبکستان با هند 201 میلیون دلار را تشکیل داد که در قیاس با یک سال قبل رقم نسبتا بالایی است.

در این ملاقات همچنین بر اشتراک و نزدیکی مواضع تاشکند و دهلی نو در رابطه با مسائل منطقه‌ای و جهانی و همکاری‌های خوب دو کشور در چهارچوب سازمان‌های بین‌المللی تاکید شد.

از جمله در رابطه با وضعیت افغانستان گفته شد که کمک به‌ تامین ثبات و امنیت این کشور رنجدیده در راستای منافع همه کشورهای منطقه بوده و فرصت‌های جدیدی برای تعمیق همکاری‌ میان کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی را فراهم خواهد کرد. 

در این ملاقات همچنین در رابطه با مبارزه با تروریسم و گروه‌های افراطگرای مذهبی در منطقه و آینده افغانستان و آسیای مرکزی بعد از سال 2014 تبادل نظر شد.  

معاون رئیس جمهور هند همچنین با «الگیزار صابر‌اف» رئیس سنای مجلس عالی و خانم «دل‌آرام تاشمحمداوا» رئیس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان و سایر مقامات رسمی این کشور دیدار و مذاکرات انجام داد.

بنابر اعلام رسانه‌های رسمی ازبکستان بحث توسعه همکاری‌های دوجانبه پارلمانی، اقتصادی، تجاری، آموزشی و فرهنگی از مهمترین محورهای گفت‌وگوهای دو طرف بوده است.

در ازبکستان 62 شرکت با سرمایه‌ هند فعال بوده و 18 شرکت نیز دفاتر خود در این کشور را باز کرده‌اند.

این شرکت‌ها به‌ صورت عمده در بخش‌های نساجی، صنایع غذایی، داروسازی، جهانگردی، کشاورزی و ارائه خدمات فعالیت می‌کنند.

در تاریخ بیش از 2 دهه استقلال ازبکستان برای اولین بار است که معاون رئیس جمهور هند از این کشور بازدید می‌کند.

طی سال‌های 1993 و 2006 نخست‌وزیران سابق هند به‌ تاشکند سفر کرده و رئیس جمهور ازبکستان نیز چهار بار رسما از دهلی‌نو بازدید به‌ عمل آورده است.

سفر معاون رئیس جمهور هند به‌ ازبکستان فردا به‌پایان می‌رسد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار