امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98001
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه در خصوص ملزومات مدیریت جهادی اظهار داشت: ماه رمضان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه در خصوص ملزومات مدیریت جهادی اظهار داشت: ماه رمضان جشنواره بزرگ الهی برای رشد و تعالی انسان‌ها است و در این ماه خداوند فرصتی به همه انسان‌ها عطا کرده تا در مسیر الهی گام بردارند.
 
وی ادامه داد: به ماه رمضان می‌توان از بُعد فردی و اجتماعی نگاه کرد چرا که این ماه، ماه بندگان خدا بوده و بهترین فرصت برای خودشناسی و خودسازی انسان است؛ با بستن زبان و توجه قلبی به ماه رمضان می‌توان بهترین فرصت را برای خودسازی رقم زد.
 
شهردار تهران ادامه داد: اگر کمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که ماه رمضان بعد اجتماعی نیز دارد که می‌توان مسئولیت‌پذیری و افزایش خدمت و توجه به هم‌نوع را در این ماه مشاهده کرد.
 
قالیباف ادامه داد: باید در بعد اجتماعی از نگاه فرهنگ رمضان به آن توجه کنیم چرا که شهید این ماه حضرت علی(ع) است که تبلور عینی عدالت و اخلاق در جامعه را می‌توان در شیوه زندگی حضرت علی(ع) مشاهده کرد و آن را در زندگی به کار بست.
 
وی با بیان "شناخت ارزش‌های رمضان باعث می‌شود به 3 موضوع معرفت، عدالت و عطوفت در ابعاد فردی و اجتماعی توجه کنیم" گفت:‌ معرفت، شناخت و خودسازی را در جنبه فردی به‌همراه دارد و در بعد اجتماعی موجب توجه به هویت ملی می‌شود؛ طبیعی است که این معرفت و شناخت که همراه با فرهنگ قرآنی است مبدأ آگاهی در جامعه بوده و تأکید می‌کنم که توجه به کرامت انسانی در هر فرقه،‌ دین و قبیله‌‌ای وظیفه همه ماست.
 
شهردار تهران افزود: جنایتی که امروز در غزه شاهد هستیم و صبح امروز نیز با حمله زمینی صهیونیست‌ها به غزه مواجه شدیم، نشان می‌دهد که آنها هیچ معرفت و حرمتی برای انسانیت قائل نیستند و بویی از انسانیت نبرده‌اند.
 
قالیباف در ادامه با بیان "در بحث مربوط به جوانمردی باید بگویم که این امر باید بیش از بیش در ماه رمضان مدنظر قرار گیرد" گفت: ماه رمضان ماه عطوفت است که از امیرالمؤمنین(ع) می‌پرسند:"فتوت چیست؟" ایشان پاسخ می‌دهند حراست از دین و عزت نفس و برخرود با نرمش با مردم و پرداختن به حقوق مردم؛ درواقع هر فردی که به‌سراغ حضرت علی(ع) می‌رفت ایشان "نه" نمی‌گفتند؛ از سائلی که گرسنه بود تا فردی که به‌دنبال احقاق حق بود به در خانه حضرت علی(ع) می‌رفت و جواب می‌گرفت.
 
وی با اشاره به اینکه باید به تعامل و همکاری با مدیران و دولت توجه شود، اظهار داشت: فتوت به‌معنای انسانیت است و انسان‌دوستی است که امروز اتفاقی که در غزه و سوریه افتاده است به‌معنای این بوده که آنها هیچ نام و نشانی از فتوت و جوانمردی ندارند و زندگی‌شان پست است.
 
شهردار تهران بیان کرد: ماه رمضان، ماه شهادت امام علی(ع) تبلور عینی عدالت در این جهان است که در بعد عدالت (فردی)، باید ساده‌زیستی مدنظر قرار گیرد، درحقیقت باید برای مسئولان و مدیران این امر واجب باشد؛ همچنین توجه به عام‌گرایی همه است به این شکل که هر چیزی که برای خود می‌پسندی برای دیگران بپسندی و آن‌ چیزی که برای ما حق است برای دیگران نیز حق باشد.
 
قالیباف عنوان کرد: در بخش عدالت باید اجازه ندهیم که انسانیت و آزادگی انسان را زیر سؤال ببرند. امروز در دنیا کسانی هستند که انسانیت انسان را لگدمال کرده و آزادگی انسان را گرفته‌اند و باید بگویم در رأس آن آمریکا است که باید در مقابل آنها ایستاد.
 
وی با اشاره به اینکه مایه انحراف جوامع نداشتن معرفت است،‌گفت: در حوادث سال 88 که در تهران شاهد بودیم شعارهایی به گوش می‌رسید که می‌گفتند "نه غزه نه لبنان" بنابراین آنها بر اساس نداشتن شناخت و معرفت، بدون شک ایادی دشمن بودند؛ وقتی فرهنگ قرآنی نباشد و به هویت و غیرت اسلامی توجه نشود این شعارها سر داده می‌شود که تکفیری‌ها و صهیونیست‌ها در جامعه اسلامی از جمله سوریه، عراق و فلسطین جنایاتی مرتکب می‌شوند و در این جنایات و ریخته شدن خون افراد سهیم هستند.
 
قالیباف افزود: در بحث مدیریت جهادی و عزم ملی باید بگویم که با تأکید بر موضوعات فرهنگی باید گام برداشته و همچنین در بحث معرفت و فتوت اگر می‌خواهیم گامی برداریم لازمه‌اش داشتن فرهنگ است.
 
وی با بیان اینکه مسئولان نظام قبل از اینکه حرفی بزنند، ابتدا به آن عمل کنند، گفت: از مذهب هزینه نکنیم بلکه بر اساس مسئولیت که امانت الهی است کارهای کارآمد را انجام داده دین خود را به جامعه ادا کنیم؛ مدیریت جهادی را باید در حیطه اجرایی به‌شکلی اعمال کنیم که به‌دنبال تحقق آرمان‌ها و ارزش‌ها در بعد مادی و معنوی باشد، در حقیقت باید در همه حوزه‌ها به مسئولیت خود توجه کنیم.
 
شهردار تهران با اظهار "در ابعاد مختلف باید روحیه تلاش داشته و با خرد جمعی کاری را انجام دهیم،" عنوان کرد: گره‌گشایی از کار مردم کرده و کار به زمین افتاده را برداریم و منابع را هدر ندهیم.
 
قالیباف با بیان "ما در شهرداری به دو بخش تأکید داریم که شامل پرداخت به امورات درون سازمان و دیگری مربوط به مدیریت جهادی است" گفت: بخش مربوط به درون سازمان شهرداری که بر آن مصمم هستیم مبارزه با فساد در درون شهرداری است که تلاش می‌کنیم در این راستا گام برداریم چرا که این امر توقع به‌حق مردم بوده و ما تاکنون در این خصوص گام‌های جدی برداشته‌ایم.
 
وی اعلام کرد: بر اساس آمار دستگاه‌های نظارتی ما در مجموعه شهرداری مفاسدمان رشد نداشته است، در واقع با مدیریت جهادی و با مبارزه با فساد گام‌های مؤثری برداشتیم که باید با این امور شیب قابل قبولی را به‌سمت کاهش مفاسد شاهد باشیم که این امر وظیفه ماست.
 
شهردار تهران با تأکید بر "همین جا قول می‌‌دهم صادقانه با فرهنگ دوران دفاع مقدس گام برداریم" افزود: توجه به معیشت کارکنان در شهرداری از برنامه‌های ماست؛‌ کارگران و کارمندان شهرداری شبانه‌روز تلاش می‌کنند، در واقع این شهر لحظه‌ای بدون تلاش همکاران بنده اداره نخواهد شد.
 
قالیباف اظهار داشت: از سوی رسانه‌های غرب و با همراهی برخی رسانه‌ها در داخل کشور موضوع تفکیک جنسیتی در شهرداری مطرح شد که گفتند زن و مرد را در مجموعه شهرداری جدا می‌کنند، بنده متأسف شدم؛ ما غیرت دینی داریم و در مقابل نوامیس مردم مسئول هستیم.
 
وی ادامه داد: چند سال گذشته پارک‌هایی را ویژه بانوان ایجاد کردیم که برخی جوسازی کردند تفکیک جنسیتی را اعمال می‌کنند و بانوان را به برخی از مکان‌ها راه نمی‌دهند،‌ این حرف قابل قبول نیست؛‌ بانوان برای ما ارزشمند هستند و از تمام حقوق بهره‌مند هستند، پس این حرف جایی ندارد.
 
شهردار تهران با یادآوری "پنج پارک بزرگ بانوان احداث کرده‌ایم که با استقبال مواجه شد و حتی رسانه‌های خارجی خفقان گرفتند" افزود: زنان ما عفیف بوده حجاب دارند و ما برای آنها حرمت قائل هستیم.
 
قالیباف گفت: در شهر تهران،‌ پارک شهر بانوان را برای خانواده‌ها احداث کردیم بنابراین برای خانواده‌ها نیز احترام خاص قائلیم که باید بگویم در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها، 10 درصد مدیران شهرداری را بانوان تشکیل می‌دهند و حجاب بانوان در شهرداری جزو بهترین‌ها بوده و این سازمان در حیا و عفاف برتر است که این صلابت بانوان را نشان می‌دهد.
 
وی بیان کرد: اعلام شد در شهرداری تهران،‌ اتاق بانوان از مردان مجزاست، باید بگویم این غیرت همه مردان ماست و خواسته بانوان بوده که هویت آنها حفظ شود؛‌ وقتی می‌شود دو اتاق کنار هم به‌صورت مجزا در مجموعه کار کنند چرا این اتفاق رخ ندهد؟
 
شهردار تهران عنوان کرد: یک زن در ساعات اداری حدوداً 7 تا 8 ساعت با مردان نامحرم معاشرت دارد که گاه این ساعات ارتباط با نامحرم بیشتر از ارتباط با خانواده می‌شود که این موضوع به کانون خانواده لطمه می‌زند و آن را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد؛ غیرت ما کجاست؟ حالا هرچقدر بی‌بی‌سی می‌خواهد حرف بزند.
 
قالیباف با اشاره به اینکه بیشترین استخدام در شهرداری مربوط به بانوان است،‌ اظهار داشت:‌ چندین معاون و اداره کل از بانوان داریم که باید بگویم 10 درصد استخدام ما در شهرداری مربوط به بانوان است و حتی اداره کل بانوان نیز داریم.
 
وی افزود: توجه به مسائل عمرانی در چند سال گذشته زیاد بوده و شاهد احداث بزرگراه‌‌ها بودیم که امروز با همان شتاب گذشته کارهای عمرانی ادامه دارد ولی شتاب عملیات عمرانی،‌ زیر زمین بوده و کمتر مشهود است.
 
شهردار تهران ادامه داد:‌ برخی افراد مطرح کردند چون انتخابات تمام شد کار ما در شهرداری تمام شد و اقدامی انجام نمی‌دهیم که باید بگویم این صحبت‌ها کم‌لطفی بوده و از آنها می‌خواهم که تهمت نزنند.
 
وی درخصوص احداث مترو بیان کرد: مهمترین بحث در راستای مترو این است که مترو را به 220 کیلومتر در شهر تهران خواهیم رساند که در طول چهار سال 100 کیلومتر مترو احداث خواهیم کرد و به‌صورت شبانه‌روزی در این زمینه تلاش می‌کنیم به‌طور مثال خط 3 از جاده ساوه تا شهید محلاتی و خط 6 از دولت‌آباد تا جنت‌آباد و خط 7 طی چهار سال آینده باید احداث شوند که خط 3 را تا پایان سال راه‌اندازی خواهیم کرد، در واقع این اقدامات زیرزمینی است.
 
قالیباف با اظهار "در مسائل فرهنگی و اجتماعی با نخبگان، علما و اساتید دانشگاه و با مردم به‌خصوص مادران و خانواده‌ها اقداماتی انجام خواهیم داد که مانند هرسال شهر تهران فضای سبز و کالبدی مناسب داشته باشد" گفت: در واقع در 4 سال آینده در این زمینه شاهد وضعیت خوبی خواهیم بود که با روحیه جهادی در تهران که مرکز سیاست جهان تشیع است،‌ هر فردی وارد این شهر شد، تهران را شهری دین‌دار، اخلاق‌مدار،‌ آرام مشاهده کرده که همه در آن مهربان زندگی می‌کنند.
 
شهردار تهران ادامه داد: باید به سبک زندگی، هویت دینی و انقلابی و محلی توجه کنیم که بیشترین وقت خود را متمرکز به این موضوع کرده‌ایم و امیدواریم خدمات صادقانه و بی‌منت با ادامه دادن به راه امام و شهدا پیش بگیریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار