امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98071
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۴
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تاریخ بازی‌های آسیایی به سال 1951 برمی‌گردد. این بازی‌ها هر 4 سال یک بار با حضور ورزشکارانی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تاریخ بازی‌های آسیایی به سال 1951 برمی‌گردد. این بازی‌ها هر 4 سال یک بار با حضور ورزشکارانی از کشورهای آسیایی زیر نظر شورای المپیک آسیا (IOC) برگزار می‌شود. این بازی‌ها پیوستگی ملیت‌های مختلف را در شورای المپیک آسیا نشان می‌دهد.

در سال 1948 در چهاردهمین دوره بازی‌های المپیک که در لندن برگزار شد، دات سانهی پیشنهادی را به نمایندگان ورزش آسیا ارائه داد تا بازی‌های آسیایی به منظور افزایش ارتباط تیم‌های آسیایی بازی‌های آسیایی را برگزار کنند.

آنها به لزوم تأسیس فدراسیون ورزش آسیا پی بردند. بنابراین فورا کمیته‌ای برای دریافت مجوز آن شکل گرفت. در سال 1949 فدراسیون‌ بازی‌های آسیایی تأسیس شد و موافقت کرد تا اولین دوره بازی‌های آسیایی را در سال 1951 در دهلی برگزار کند.

در جلسه‌ای که در سال 1981 برگزار شد، مقرر شد که این فدراسیون در سال 1982 به شورای المپیک آسیا تغییر نام دهد. این جلسه در دهلی نو برگزار شد که رژیم صهیونیستی دعوت نشده بود زیرا بر طبق صحبت های مهتا، دبیر فدراسیون بازی‌های آسیایی از هند «امکان فراهم کردن شرایط امنیتی برای شرکت‌کنندگان رژیم صهیونیستی وجود نداشت.»

همچنین 5 کشور دیگر عضو فدراسیون بازی‌های آسیایی در این جلسه حاضر نبودند. در کنار رژیم صهیونیستی، ویتنام، برمه، کامبوج، لائوس و سنگاپور در نشست شرکت نکردند. در مقابل یمن شمالی و جنوبی به عنوان اعضای جدید به عضویت این سازمان درآمدند.

* مخالفت آسیایی‌ها با رژیم صهیونیستی

مهتا در جلسه دهلی نو، اشاره کرد که همه کشورهای عضو فدراسیون بازی‌های آسیایی مجاز هستند که برای ورود به شورای المپیک آسیا درخواست بدهند. عضویت در گروه جدید باید توسط سه چهارم اعضا تایید شود. چنین مصوبه‌ای رژیم صهیونیستی را از این جریان خارج می‌کرد و ارتباط با ورزش‌های آسیایی تقریبا به صورت خودکار برای رژیم صهیونیستی قطع می‌شد.

در سال 1962 بحرانی در خصوص تردید برای حضور چین و رژیم صهیونیستی در بازی‌های آسیایی شکل گرفت.

میزبان بازی‌های آسیایی اجازه مشارکت رژیم صهیونیستی و چین در مسابقات را به دلیل اینکه چین نوع جمهوری خاص خود با عنوان جمهوری خلق چین را داشت، نداد.

* زمینه‌ و مشکلات

مخالفت‌ها از سوی کشورهای عربی با حضور رژیم صهیونیستی و چین ادامه یافت. بعد از اینکه آمریکا و کشورهای دیگر جمهوری خلق چین را به رسمیت شناختند و کشورهای آسیایی با رژیم صهیونیستی مخالفت کردند، کشمکش‌هایی در فدراسیون بازی‌های آسیایی به وجود آمد. درگیری بین بنگلادش و پاکستان در سال 1977 باعث شد تا پاکستان از میزبانی بازی‌های آسیایی کناره‌گیری کند و تایلند قبول کرد که جایگزین پاکستان برای میزبانی شود. 

ادامه درگیری بین این کشورها باعث شد NOC درباره قوانین فدراسیون بازی‌های آسیایی تجدید نظر کند که این موضوع در نهایت به تشکیل شورای المپیک آسیا منجر شد.

شورای المپیک آسیا در دوره بعدی بازی‌های آسیایی در تایوان تصمیم گرفت تا رژیم صهیونیستی را برای همیشه از عضویت بازی‌های آسیایی خارج کند و درخواست پیوستن این کشور به رقابت‌های اروپایی را بدهد.

*تنش با هند

تنش بلند مدت میان برخی کشورهای آسیایی در مقابل رژیم صهیونیستی نقش زیادی در بیرون گذاشتن آن از بازی‌های آسیایی ایفا کرد. به عنوان مثال وقتی رژیم صهیونیستی تأسیس و از سوی جوامع بین‌المللی به رسمیت شناخته شد، هند مجبور شد به واقعیت‌های سیاسی در حال ظهور در خاور میانه پاسخ دهد.

* جنبش ضد صهیونیستی

تداوم درگیری بین هند و رژیم صهیونیستی به مخالفت با آنها در عرصه بین‌المللی منجر شد. بسیاری از کشورهایی که درباره این کشمکش‌ها بی طرف بودند، شروع به سرمایه‌گذاری روی مزایای جانبداری از هند و فلسطین کردند. کشورهایی که از امنیت و کمک‌های اقتصادی رژیم صهیونیستی بهره می‌بردند، تصمیم گرفتند برای به دست آوردن دل فلسطینی‌ها به مخالفت با رژیم صهیونیستی در ملأ عام بپردازند.

* تاریخچه حضور رژیم صهیونیستی در بازی‌های آسیایی

رژیم صهیونیستی 5 بار از سال‌های 1954 تا 1974 در بازی‌های آسیایی شرکت داشت، اما نتوانست به دلائل سیاسی در سال 1981 شرکت کند. البته این کشور قبل از آن دوبار در سال‌های 1962 و 1978 هم به دلائل سیاسی در بازی‌ها شرکت نداشت.

جدول مدال‌های رژیم صهیونسیتی در بازی‌های آسیایی به شرح زیر است:
 

میزبان
طلا نقره
برنز کل رنک
مانیل 1954
2 1 1
4 7
توکیو 1958
صفر صفر 2
2 16
جاکارتا 1962
- - -
- -
بانکوک 1966 3
5 3
11 9
بانکوک 1970 6
6 5
17 6
تهران 1974 7
4 8 19
6
بانکوک 1978 -
- - -
-
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها