امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98097
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۹
تعداد بازدید: 160
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سایت های عرب زبان الیوم السابع و السواق شرق الاوسط طی گزارشهایی جداگانه به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سایت های عرب زبان الیوم السابع و السواق شرق الاوسط طی گزارشهایی جداگانه به افزایش واردات گاز توسط شبه قاره هند از ایران پرداخته اند.

به طوری که در این گزارشات آمده است وزارت نفت هند به دنبال کاهش تدریجی واردات گاز از کشورهای بی ثبات از لحاظ سیاسی در منطقه خلیج فارس و افزایش واردات گاز از دو کشور ایران و روسیه است.

یک منبع دولت هند اعلام کرده این کشور انتظار دارد طرح خط لوله IPI پس از کاهش تحریمهای غرب علیه ایران، به طور جدی پیگیری شود.

به گزارش خبرنگار فارس اگرچه در این اظهارات مشخص است هند به دنبال واردات گاز از خط لوله صلح است اما چند ماه قبل تفاهم نامه ای بین مسئولان ایران، هند و عمان به منظور صادرات گاز از طریق دریای عمان امضا شد.

با کاهش تحریم‌ها علیه ایران پس از توافق ژنو، این خط لوله انتقال گاز می‌تواند مثبت‌ترین دستاورد منطقه‌ای باشد به طوری که این طرح جدید که هدفش انتقال نفت و گاز از طریق خطوط لوله زیر دریا از طریق عمان است، فرآیندی است که می‌توان در آن از منابع انرژی ایران و حتی ترکمنستان و آذربایجان نیز استفاده کرد و بازار انرژی رو به گسترش هند را تأمین کند.

باید تاکید کرد عمان 10 سال قبل 90 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده بود، اما در آن زمان این پروژه به سرانجام نرسید. اما اکنون، وزیر خارجه عمان مجددا به دهلی‌نو پیشنهاد کرده که این خط لوله گاز را از ایران و حتی قطر و کشورهای آسیای میانه به هند انتقال دهد.

بر اساس این گزارش سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند در دیدار اخیرش با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران این موضوع را مطرح کرد.

در شرایط فعلی مسئولان صنعت نفت گفت‌وگو در مورد خط لوله انتقال گاز از بستر دریا را جدی‌تر از خط لوله صلح پیگیری می کنند.

وزیر امور خارجه ایران در کنار پیشنهاد عمانی‌ها، اضافه کرده است ایران به‌طور جداگانه با ترکمنستان برای احداث یک خط لوله زمینی مذاکره کرده که می‌تواند گاز را به پایانه‌های گازی در ایران انتقال دهد تا از آنجا به هند صادر شود. اگر این مذاکره به نتیجه برسد، ایران می‌تواند به محل صدور گاز تبدیل شده نه‌تنها از میادین خود بلکه از دیگر عرضه کنندگان منطقه‌ای، حتی نظیر قطر نیز تبدیل شود و زمینه تشکیل هاب گازی در منطقه خاورمیانه را فراهم آورد.

اگر به بحث اصلی خود که همان احداث خط لوله گازی از ایران به هند بازگردیم "سوبوج جاین"، مدیر شرکت سیج، شناخته شده‌ترین شرکت هندی در زمینه فن‌آوری ساخت خطوط لوله گفته است: «یک خط لوله انتقال گاز در بستر دریا از ایران به هند می‌تواند در طول مدت 3 تا 4 سال تکمیل شود. مطالعات امکان‌سنجی ما نشان می‌دهد که ساخت این خط لوله در منطقه مذکور 5 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و چنین خط لوله‌ای می‌تواند روازنه حدود 31 میلیون متر مکعب گاز به هند انتقال دهد.»

ناگفته نماند مذاکرات گازی صورت گرفته بین سلمان خورشید وزیر خارجه هند و یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای پاکستانی ها گران تمام شده است زیرا معتقد هستند این خط لوله گازی دریایی می تواند امنیت انرژی پاکستان را به خطر اندازد.

شاهد خاقان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان در واکنش به این پروژه جدید گفته است: ما هیچ خبری مبنی بر جایگزینی پروژه خط لوله گاز آی پی دریافت نکرده‌ایم و پروژه خط لوله «آی پی» وظیفه‌ای است که براساس قرارداد باید انجام شود.

در همین رابطه نیز مبین صولت مدیر عامل شرکت سیستم‌ گازی پاکستان نیز ضمن ابراز بی اطلاعی از پروژه گازی جدید ایران، عمان و هند گفته است: ‌ایران این اقدام را پس از عدم اجرای به موقع تعهدات از سوی پاکستان انجام داده که این موضوع آینده انرژی پاکستان را با خطر روبه رو می کند زیرا پاکستان نیازمند به گاز ایران است.

حال باید منتظر ماند و دید با این مذاکرات صورت گرفته بین مسئولان ایران و هند آیا پاکستان در احداث خط لوله صلح در خاک کشورش جدیت نشان خواهد داد یا خیر.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها