امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98103
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۹
تعداد بازدید: 40
محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد بسته پیشنهادی دولت برای ...

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد بسته پیشنهادی دولت برای خروج رکود بدون تورم، گفت: آنچه را که دولت به عنوان طرح و بسته ‌پیشنهادی برای خروج از رکود بدون تورم اعلام کرده، بیشتر تحلیلی از فضای اقتصادی کشور است و به عنوان یک چارچوب نظری و بحث علمی قابل قبول است. 

وی با بیان اینکه تبیین فضای اقتصادی کشور کار ارزشمندی است، افزود: این بسته به تبیین فضای اقتصادی کشور پرداخته اما در کنار تبیین فضای اقتصادی کشور نیازمند یک برنامه جامع عملیاتی هستیم و اگر تدوین همراه با یک برنامه عملیاتی نباشد در اجرا دچار مشکل می‌شویم.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: اینکه کشور به دلیل فروش نفت دچار مشکلاتی شده و نوسانات آن و کاهش درآمدها باعث رکورد در کارهای عملیاتی عمرانی کشور و در نتیجه آن رکود در بنگاه‌های اقتصادی کشور ایجاد شده، امری کاملا واضح است. 

پورابراهیمی تصریح کرد: دولت هنوز برای خروج از رکود بدون تورم راهکار عملی ارائه نکرده است و باید منتظر ماند تا اقدامات عملی در قالب بسته دولت برای خروج از رکود بدون تورم ارائه شود. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اظهار داشت: دولت چند هفته‌ است که قرار است لایحه حمایت را به مجلس ارائه کند و اگرچه آن را یکی از محورهای خروج از رکود می‌داند اما هنوز گزارش آن را به مجلس ارائه نکرده و مجلس اطلاعاتی از محتویات آن ندارد بنابراین لازم است اقدامات عملیاتی دولت در این بخش هر چه سریعتر اعلام شود.

پورابراهیمی بیان داشت: ابزارهای دولت در حوزه اجرا بسیار جامع و کامل است ولی بیش از هر چیز دولت نیازمند یکسان سازی نظرات در مورد مسائل اقتصادی، بین مسئولین و اعضا کابینه است. 

وی با بیان اینکه یکسان‌سازی در بیان دیدگاه‌ها و نظرات مسئولین دیده نمی‌شود، افزود: یکسان‌سازی مبانی و دیدگاه‌ها در دولت حرف اول را می‌زند و اگر دولت نتواند در این مورد به جمع‌بندی برسد قطعا قادر به اداره کشور نخواهد بود و این مسئله هزینه‌های زیادی را بر مردم تحمیل می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: گذر از شرایط رکود در عرصه اقتصادی بدون رویکرد تورمی تقریبا امکان‌پذیر نیست بلکه می‌توان با تورم مدیریت شده به این مهم دست یافت.

پورابراهیمی بیان داشت: از اینکه دولت شرایط رکود را بدون تورم برطرف کند استقبال می‌کنیم ولی لازمه خروج از رکود در عرصه اقتصاد کشور نیازمند تورم طبیعی است. 
 

* خروج از رکود بدون تورم امکان‌پذیر نیست

وی افزود: دولت باید نام طرح را عوض کند و آن را با عنوان طرح خروج از رکود با نرخ تورم مدیریت شده عنوان کند زیرا واقعیت کشورمان نشان می‌دهد که خروج از رکود بدون تورم امکان‌پذیر نیست. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اظهار نظر در مورد بسته پیشنهادی دولت باید به بعد از ارائه برنامه عملیاتی دولت و لایحه حمایت دولت موکول شود.

پورابراهیمی در پاسخ به این سؤال که دولت چگونه می‌تواند با اطمینان خاطر دادن به مردم نقدینگی را به سمت بورس جذب کند با توجه به اینکه این بخش‌ یکی از بخش‌های پیشران در خروج از رکود محسوب می‌شود، گفت: عدم دخالت دولت در بورس مهمترین عاملی است که دولت توسط آن می‌تواند فضای بی‌اعتمادی را به فضای اعتماد تبدیل کند. 

وی افزود: دخالت‌های مستقیم و غیر مستقیم دولت‌ها در بازار سرمایه بزرگترین چالش در این بازار محسوب می‌شود.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: از اینکه دولت اقداماتی را در مورد مسائل کلان کشور در دستور کار قرار داده و با اولویت مباحث اقتصادی موضوعات کشور را پیش ‌می‌برد بسیار خوشحال هستیم.

وی افزود: اقدام دولت در تدوین یک طرح یا بسته جامع در برنامه‌های اقتصادی کار بسیار ارزشمندی است و بابت این موضوع باید از دولت تشکر کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها