امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98135
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 233
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سمرقند از بزرگترین شهرهاى ماوراءالنهر و یکی از کانون‌های دانش و ادب ایران پس از اسلام بوده و از ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سمرقند از بزرگترین شهرهاى ماوراءالنهر و یکی از کانون‌های دانش و ادب ایران پس از اسلام بوده و از کانون‌های اصلی هنر و معماری منطقه به شمار می‌رود.

این شهر با جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر دومین شهر بزرگ ازبکستان به شمار می‌رود.

سمرقند از شناخته‌شده‌ترین شهرهای آسیای مرکزی بوده و با پایتخت ازبکستان شهر تاشکند 300 کیلومتر فاصله دارد. در سال 2001، یونسکو این شهر باستانی را در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار داد.

همچنین برخی از شرکت‌های معتبر گردشگری جهان، سمرقند را در فهرست 50 شهر مهم دنیا معرفی کرده و بازدید از آن را توصیه می‌کنند. بیشتر ساکنان این شهر فارسی‌زبان هستند و به فارسی تاجیکی صحبت می‌کنند.

نام سمرقند عربی‌ شده واژه پهلوی «سمرکند» است و معنى ترکیبى آن سنگ‌دژ می‌باشد. ریشه جزء اول «سمر» از پارسی باستانی «اسمرا» به معنی سنگ یا صخره و جزء دوم «کند» از پارسی باستانی «کنتا»، سغدی «کنت» به معنی دژ یا شهر است.

سمرقند با قرار داشتن در مرکز جاده ابریشم، در قدیم پیونددهنده چین به اروپا و دارای اهمیتی چشمگیر بوده است. در دوره هخامنشیان جزئی از سرزمین سغد باستان بوده و در سال 330 ق.م. به تصرف اسکندر مقدونی درآمد و بعد جزء دولت یونانی باختری شد.

در سده ششم و هفتم ترک‌ها و سپس چینی‌هارآن را تصرف کردند و پس از آن در سال 705 م. به تصرف اعراب درآمد و تا سده نهم در تصرف خلفای اموی و عباسی بود.

سمرقند از بزرگترین شهرهاى ماوراءالنهر و یکی از کانون‌های دانش و ادب ایران پس از اسلام بوده و از کانون‌های اصلی هنر و معماری منطقه به شمار می‌رود.

براساس یک روایت تاریخی، شهر سمرقند را افراسیاب، پادشاه اساطیری توران بنا کرده به نحوی که هنوز، بقایای آن شهر قدیمی در محل تپه افراسیاب مشهود است.

بنا بر قولی دیگر، اسکندر مقدونی در چهار قرن قبل از میلاد، آن را بنا کرد. این شهر همواره مورد تاخت‌وتاز غارتگران بوده است.

سمرقند در عصر سامانیان بعد از بخارا، آبادترین شهر و مرکز ادب و فرهنگ بوده که با حمله سپاه مغول در سال 617 هجری قمری، به طور کلی ویران گردید. در این حمله تنها 30 هزار تن از جمعیت 500 هزار نفری شهر زنده ماندند و پس از آن، ارتباط این شهر با ایران به کلی قطع شد.

در قرن چهاردهم، هم‌زمان با پادشاهی تیمور، شهر سمرقند به عنوان پایتخت سیاسی وی حیاتی دوباره گرفت. تیمور در قلمرو وسیعی از هند تا ماوراء‌النهر، چند دهه فرمانروایی کرد و سمرقند، سمبل امپراطوری وی بود.

در این دوران، معماری جدید و بناهای عظیمی در این شهر و در رقابت با سایر پایتخت‌های آسیایی بنا شد که خود به نوع سبکی در معماری آسیای میانه تبدیل گردید. در سال 909 هجری قمری، ازبک‌های شیبانی، سمرقند را به تصرف خود درآوردند که پس از آن مغلوب نادرشاه افشار شدند.

سرانجام در سال 1285 هجری قمری، شهر به تصرف ارتش روسیه در آمد. با وجود همه این فراز و فرودها، هنوز بقایای زیادی از فرهنگ و تمدن ایرانی را می‌توان در این شهر یافت.

سمرقند دارای مکان‌های دیدنی فراوانی است که تعدادی از مشهورترین آن‌ها نظیر مجموعه ریگستان، مدرسه شیردار، مدرسه طلاکاری، مجموعه شاه زنده و... در زیر معرفی می‌شوند.

آنچه در پی می‌بینید تصاویری از این شهر تاریخی زیبا است.انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها