امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98138
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 30
پویان مبتهج امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: بنگاه‌های اقتصادی خرد شامل شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان نیز می‌شوند که نقش به‌سزایی ...

پویان مبتهج امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: بنگاه‌های اقتصادی خرد شامل شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان نیز می‌شوند که نقش به‌سزایی در خودکفایی و ایجاد بستر تولید و رشد محصولات تخصصی و بومی دارند.

وی اضافه کرد: این بنگاه‌ها به همراه نقش عمده خود در اقتصاد مقاومتی، همچنین دارای ویژگی‌هایی هستند که شناخت صحیح آنها کمک شایانی برای سیاست‌گذاری در ایجاد بستر مناسب برای رشد اقتصادی می‌کند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های بنگاه‌های اقتصادی خرد، محدودیت آنها در دسترسی به منابع مالی و نیروی انسانی است که به لحاظ نوپا و کوچک‌بودن در توان رقابتی و انعطاف‌پذیری آنها در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر نقش مستقیمی دارد و اهمیت تحقیقات تخصصی بر روی بازار مربوطه به این بنگاه‌ها و به‌روزرسانی شیوه بازاریابی و فروش نقش مهمی در رشد آنها ایفا می‌کند.

مبتهج مهم‌ترین عامل در رشد بنگاه‌های اقتصادی خرد را بازگشت سرمایه مالی دانست و گفت: به لحاظ محدودیت مالی در سال‌های اولیه راه‌اندازی بنگاه‌های خرد، توان بازتعریف پروژه‌ها و محصولات بسیار محدود است، از‌ این‌رو لزوم کسب اطمینان از خطرپذیری و بازدهی تقریبی از الزامات یک محصول به‌شمار می‌رود.

کارآفرین و دانش‌آموخته دانشگاه چالمرز در رشته مهندسی نرم‌افزاری و مدیریت در مورد تجربه کارآفرینان در بنگاه‌های نوپا بیان داشت: در بنگاه‌های اقتصادی خرد و نوپا و به‌ویژه در شرکت‌های دانش‌بنیان، کارآفرینان به ‌طور‌ عمده دارای تخصص مرتبط با پروژه تعریف‌شده هستند اما از تجربه کمتری برای مدیریت بنگاه نوپا و ورود به بازار رقابتی برخوردارند.

وی اضافه کرد: از آنجایی‌ که اهمیت تصمیم‌گیری و انتخاب راهکارهای مناسب با توانمندی و منابع موجود در بنگاه‌های نوپا نقشی اساسی در موفقیت تجاری آنها ایفا می‌کند، توجه به این عامل و راهبردهای انتقال تجربیات از طریق پارک‌های علم و فناوری یا خانه‌های کارآفرینی نقش مهمی خواهد داشت.

مبتهج بیان کرد: توجه به هرکدام از ویژگی‌های مطرح‌شده دارای تأثیر به‌سزایی در رشد و پایداری اقتصادی این بنگاه‌ها دارد و برنامه‌های تسهیلاتی مانند حمایت مالی و مشاوره‌های تخصصی برای تسهیل کردن روند رشد و سیاست‌گذاری‌های کلان به‌ منظور ایجاد بستر کارآفرینی کارآفرینان جوان، نوپا و دارای تخصص باعث تسهیل شدن تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می‌شود.
انتهای پیام/2448/گ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها