امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98147
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می‌توانند سؤالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

دردی که مردان را عقیم می‌کند

محمد یزدانی متخصص اورولوژی گفت: مبتلایان به عارضه پیچش بیضه برای پیشگیری از بین رفتن بیضه باید تا 6 ساعت از زمان وقوع عارضه به پزشک مراجعه کنند.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس پیچش بیضه یا تورشن را عارضه‌ای توصیف کرد که بیشتر در سنین جوانی و بالاتر از 15 سال شیوع دارد و زمانی روی می‌دهد که پایه بیضه به دور خود بپیچد.

وی خاطرنشان کرد: برخی عوامل همچون آویزان تر بودن اسکوروتوم (محل استقرار بیضه‌ها) و آزادی بیضه‌ها به بروز این عارضه کمک می‌کند و به نژاد خاصی مربوط نیست.

یزدانی درباره بروز این عارضه گفت: این عارضه بیماری اورژانسی است که بیشتر در زمان خواب روی می‌دهد و به مجرد بروز این اتفاق درد شدید و غیر قابل تحمل وجود فرد را در برمی‌گیرد چرا که شریان بسته و ایسکمی ایجاد می‌شود یعنی خون به بیضه نمی‌رسد که در صورت درمان نشدن به موقع بیضه سیاه شده و از بین می‌رود.

این متخصص اورولوژی درباره درمان پیچش بیضه گفت: از زمان بروز این عارضه فقط 6 ساعت فرصت باقی است تا از نابودی و سیاه شدن بیضه پیشگیری کرد. درمان این عارضه در مرحله اول با معاینه و برگرداندن بیضه به جای خود صورت می گیرد و در مرحله بعد باید با جراحی بیضه را در جای اصلی ثابت و فیکس کرد.

یزدانی خاطرنشان کرد: حتی اگر 6 ساعت از زمان بروز پیچش بیضه گذشته باشد و بیضه سیاه شده باشد باید جراحی را انجام داد چرا که ممکن است هنوز با روش هایی همچون قرار دادن بیضه‌ها در آب گرم در اتاق عمل بتوان بیضه را حفظ کرد ولی گاهی بیضه از بین می‌رود که این اتفاق با بیشتر شدن زمان گذشته از بروز عارضه بیشتر می‌شود.

متن کامل خبر

یک دقیقه وقت گذاشتن برای کودکان، صدها برابر دوران جوانی می‌ارزد

علیرضا جعفری، روانشناس گفت: وقتی که والدین برای فرزندان می‌گذارند سرمایه‌گذاری بزرگی است که هرگز هدر نمی‌رود. یک دقیقه وقت بیشتر که والدین در زمان کودکی برای فرزند خود می‌گذارند ارزشی به مراتب بالاتر از صدها دقیقه وقت در نوجوانی و جوانی دارد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه تک فرزندی می‌تواند معایب و محاسنی داشته باشد، اظهار داشت: یکی از عواقب تک فرزندی انزوا و گوشه‌نشینی است، تک فرزندان ممکن است از نظر فعالیت اجتماعی ضعیف‌تر از سایر کودکان باشند زیرا فاصله سنی زیاد والدین با کودک و نبودن همبازی می‌تواند این رفتار را در آنها به وجود آورد.

وی افزود: تک فرزندان بیشتر درونگرا هستند و برای خود بیش از دیگران وقت می‌گذارند هر چند که این رفتار که فرد به خودش اهمیت دهد و برای خود وقت بگذارد، رفتار مناسبی است اما باید متناسب باشد در واقع افراد باید هم برای خود و هم برای دیگران وقت بگذارند زیرا انسان موجودی اجتماعی است و به تعامل دو طرفه نیاز دارد.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: اکثر والدینی که یک فرزند دارند او را برای ارتباط با هم سن و سال‌ها به مهدکودک می‌فرستند تا با آنها ارتباط برقرار کنند با اینکه در چنین شرایطی این راهکار می‌تواند به حس اجتماعی شدن کودک کمک کند اما می‌تواند موجب مشکلاتی مانند ابتلا به بیماری‌های عفونی نیز شود زیرا از معایب مهدکودک‌ها ابتلا کودکان به بیماری‌های عفونی است.

وی ادامه داد: سراهای محله و مراکز فرهنگی برای بازی و یادگیری رفتارهای اجتماعی مکان‌های مناسبی هستند، بهتر است والدینی که نمی‌توانند بیش از یک فرزند داشته باشند از این مراکز برای بازی و یادگیری برخی مهارت‌های فرزند خود استفاده کنند.

متن کامل خبر

عامل شوره سر

پروانه ساکت، متخصص بیماری‌های پوست، مو و زیبایی استرس و بی‌تحرکی را از عوامل تشدیدکننده شوره دانست.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس شوره سر را عارضه‌ای التهابی شبیه اگزما و شایع در بخش‌هایی از بدن که موهای ضخیم و غدد چربی وجود دارد توصیف کرد و گفت: علت بروز عارضه شوره، وجود مقادیر زیادی میکروارگانیسم به نام تتروسکروم است که بیشتر به شکل پوسته سفید چرب و همراه با خارش دیده می‌شود هر چند به دوشکل شوره خشک و چرب وجود دارد.

این متخصص بیماری‌های پوست،‌ مو و زیبایی محل بروز و ظهور عارضه شوره را ناحیه سر، ریش، پشت گوش، داخل گوش و سینه عنوان و درباره علل تشدید شوره تصریح کرد: استرس و بی‌تحرکی تا حدودی شوره را تشدید می‌کند ولی در کل زمینه‌ای در افراد وجود دارد که عامل ایجاد شوره می‌شود.

وی درباره باور برخی افراد مبنی بر تأثیر تغییر رژیم غذایی بر شوره سر گفت: رژیم غذایی هیچ ارتباطی با ایجاد یا تشدید شوره سر ندارد و بهترین درمان خانگی یا کنترل این عارضه،‌ شست و شوی مرتب موهای سر و سایر مناطق مستعد شوره زدن است و چنانچه شست و شو صورت نگیرد تعداد میکروارگانیسم ها افزایش یافته و شوره تشدید می‌شود.

متن کامل خبر

زندگی پیک نیکی برخی خانواده ها عامل تک فرزندی

یک روانشناس بالینی با اشاره به دلایل والدین برای داشتن یک فرزند، عدم رضایت زناشویی، نابسامانی خانوادگی، اعتیاد، مهاجرت و انگیزه طلاق در برای داشتن یک فرزند موثر دانست.

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان عواقب تک‌فرزندی و دلایل آن اظهار داشت: نگاه پدر و مادر و امیدواری و مثبت اندیشی آنها بر نگرش در مورد داشتن یک فرزند یا بیشتر تاثیر دارد.

وی گفت: برخی والدین با امیدواری و مثبت‌اندیشی چشم‌انداز خوبی را برای فرزندانشان ایجاد می‌کنند و برخی با وجود داشتن شرایط اقتصادی نسبتاً مناسب مدام نگران آینده هستند و از داشتن بیش از یک فرزند امتناع می‌کنند.

وی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد تک‌فرزندی با رضایت زناشویی ارتباط دارد بنابراین بخشی از دلایل والدین برای داشتن تنها یک فرزند به عدم رضایت آنها از زندگی مربوط می‌شود. همچنین تک‌فرزندی با نابسامانی خانوادگی، میزان طلاق و حتی میزان اعتیاد و بیکاری رابطه دارد و کم کم به آسیبی اجتماعی تبدیل می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان ترجیح برخی والدین برای داشتن یک فرزند را ذهنیت آنها در ارتباط با طلاق عنوان کرد و اظهار داشت: برخی ترجیح می‌دهند پیک نیکی زندگی کنند برای همین یک فرزند می‌آورند ممکن است یکی از دلایل آنها مهاجرت باشد که ترجیح می‌دهند یک فرزند داشته باشند از طرفی تصمیم به طلاق در آینده یکی دیگر از دلایل تمایل برخی والدین به داشتن یک فرزند است.

متن کامل خبر

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در میان بگذارند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها