امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98157
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 63
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل فارس در سلسله مصاحبه‌هایی به تشریح تجربیات رسانه‌ای خود در ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل فارس در سلسله مصاحبه‌هایی به تشریح تجربیات رسانه‌ای خود در این خبرگزاری پرداخته است. در شماره‌های نخست از این مصاحبه‌ها به موضوعاتی چون شرایط سیاسی زمان تأسیس فارس در سال 81، امکانات خبرگزاری، انتخاب نام «فارس»، شیوه تربیت خبرنگاران چند منظوره، کسب تجربه سایر خبرگزاری ها، نحوه طراحی لوگو و گرافیک فارس، شرایط آغاز به کار رسمی خبرگزاری، نحوه گزینش و به کارگیری خبرنگاران از طیف های مختلف سیاسی، نحوه کار با خبرنگارانی از سلایق سیاسی متنوع و روابط صمیمانه در کنار سخت گیری هایی تا حد اخراج اشاره شده است.

تشریح دلایل موفقیت این خبرگزاری، وضعیت حقوق دریافتی خبرنگاران، اسپانسر مالی، وجود اتاق فکر در خبرگزاری، پیامدهای موفقیت فارس، ماجرای رفتن بعضی از خبرنگاران و عکاسان این رسانه به خارج از کشور، نحوه اطلاع رسانی در انتخابات سال 84 و مرور اتفاقاتی که تجربه موقعیت های خاص خبری را برای خبرگزاری ایجاد می کرد نیز از موضوعاتی است که فضائلی درباره آنها گفته است.

ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید: 

فارس: بعضی از اتفاقات خاص خبری در طی دوران مدیریت شما که فارس، جریان سازی آنها را آغاز کرد و به سرانجام رساند مرور شد درباره نقش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ارتباط با جلوگیری از قراردادهای مربوط به فرودگاه امام (ره) هم می‌گویید؟

فضائلی: در سال 83 بعضی قراردادهایی که برای فرودگاه امام (ره) بسته بودند حاشیه‌ساز شد. با شرکت ترکیه‌ای - اتریشی «تاو» برای اداره بخش‌های کترینگ و هندلینگ فرودگاه قرارداد بسته بودند که مشخص شد بخشی از سهام آن هم برای رژیم صهیونیستی است(که البته در مورد شرکت های چند ملیتی امر عجیبی نیست).

آقای بختیار خبرنگار فارس این موضوع را پیگیری می‌کرد؛ سه نکته مطرح بود اول اینکه این توان در کشور وجود دارد و معنا ندارد که کل پروژه به خارجی‌ها واگذار شود، دوم اینکه در آن شرکت بخشی از سهام مربوط به صهیونیست‌ها بود، سوم اینکه خدمات فرودگاهی درست است که ظاهرش مسئله خیلی مهمی نیست اما به جهات امنیتی بسیار مهم بود و امکان و فرصت پوشش مسائل جاسوسی در آن وجود داشت؛ لذا ما این موضوع را اولین بار در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مطرح کردیم و به طور جدی پیگیر شدیم و در نهایت قرارداد با این شرکت لغو شد و با توجه به برخی مسائل دیگر جلوی افتتاح فرودگاه نیز در آن زمان گرفته شد.

وزارت راه سر این قضیه خیلی از ما عصبانی بود و برخوردهای نادرستی هم با خبرنگار ما داشت اما خبرگزاری اخبار را جدی و مستمر پیگیری کرد تا اینکه تکلیف آن شرکت مشخص شود که نهایتا" هم  با شرکت‌های داخلی قرارداد بسته شد.

فارس: با توجه به اهدافی که برای بین المللی شدن خبرگزاری داشتید درباره نحوه راه‌اندازی دفاتر خارجی خبرگزاری هم توضیح می‌دهید؟

فضائلی: وقتی قرار بود خبرگزاری از مرزهای داخلی خارج شود و به سمت منطقه‌ای شدن حرکت کند طبیعی بود که وارد اخبار و اتفاقات مهم منطقه شویم برای اینکه این اتفاق بیفتد دفاتر خبرگزاری را در کشورهای مختلف تأسیس و افتتاح کردیم،

در بیروت دفتری زدیم که بعداً تبدیل به دفتر منطقه‌ای شد و علاوه بر اخبار لبنان اخبار و تحولات کشورهای اردن،سوریه و فلسطین را هم پوشش می داد. در کشورهای منطقه تحولات عراق خیلی مهم بود لذا در مقاطع مختلفی خبرنگار اعزام می‌کردیم که اولین مورد آن بازگشت آیت‌الله حکیم بود که پیش از این توضیح دادم.

دفتر مالزی و وین نیز جزو دفاتر برون مرزی فارس بودند که هر یک با منطق خاص خود و به تدریج ایجاد شده بودند. البته همه این دفاتر توسط ایرانیان مقیم آنجا اداره می شدند و ما نه هزینه ماموریت می دادیم و نه مسکن و نه دفتر، لذا در مقایسه با روش های دیگر،مدل کم هزینه و قابل دفاعی بود.

این مدل که در تاسیس دفاتر استانی هم به کار گرفته شده بود یکی از نتایج مشورت هایی بود که پیش از راه اندازی خبرگزاری با افراد مختلف کرده بودیم و از تجربه مجموعه های مشابه درس گرفتیم.

فارس: خبرگزاری بارها به فراخور اتفاقاتی که رخ می‌داد، خبرنگار و عکاس به کشورهای مختلف اعزام می‌کرد اما ظاهراً یک بار تیم خبری فارس را در نجف دستگیر و عکاس را اسیر می‌کنند پیگیری‌ها و حمایت‌های خبرگزاری از این نیروها چطور بود؟

فضائلی:‌ آن زمان، درگیری‌های نجف بود، نیروهای مقتدا صدر اطراف حرم حضرت امیر در نجف آمده بودند و نیروهای آمریکایی مستقر در عراق برای مقابله با مقتدا صدر اقدام به شلیک خمپاره و شکستن حریم حضرت علی(ع) کردند، درگیری سنگینی در نجف به وجود آمد و آمریکایی‌ها می‌خواستند حملات‌شان را تشدید کنند، همان موقع آیت‌الله سیستانی برای درمان به کویت رفته بودند و وقتی خبر نجف به ایشان رسید بیانیه‌ای را صادر کردند و بیان کردند به زودی باز می‌گردند. همزمان با این درگیری‌ها بلافاصله اکیپ خبری فارس شامل آقای قائدی(عکاس)، آقای اسدی(خبرنگار) و آقای سید صالحی(فنی) برای پوشش اخبار نجف اعزام شدند.

بچه‌ها از نجف این طور خبر می‌دادند که جنازه‌های زیادی در اطراف حرم ریخته شده است و فضا سنگین است، عکاس ما از دو نفر دیگر جدا می‌شود، پلیس عراق در آنجا وارد می‌شود و عکاس ما را دستگیر می‌کند، آن موقع عراق خیلی به هم ریخته بود، منافقین خیلی زیاد بودند و حتی عکاس ما تعریف می‌کرد که مترجمی که توسط نیروهای پلیس صحبت‌های خبرنگار را ترجمه می‌کرد یکی از منافقین بود چون عکاس ما خودش مسلط به عربی بود و می‌فهمید که مترجم به درستی ترجمه نمی‌کند.

عکاس ما را به جای نامناسبی بردند و بعد از چند ساعت اعضای دیگر گروه متوجه شدند که آقای قائدی دستگیر شده و به ما اطلاع دادند، خیلی نگران شدیم، پیگیری‌های زیادی انجام دادیم و این جزء همان بحث‌هایی بود که حساسیت‌های زیادی روی همکارانمان داشتیم و از هر حیثی مراقبت می‌کردیم تا آسیبی به آنها نرسد.

از هر کانالی از وزارت خارجه گرفته تا سفارت عراق و نیروی قدس موضوع را دنبال کردیم تا بفهمیم جریان دستگیری آقای قائدی از چه قرار است و تلاش کنیم تا زودتر او را آزاد کنند. کمتر از یک هفته طول کشید و بالاخره بعضی از نیروها با خرج کردن پول توانستند عکاس ما را آزاد کنند. همان موقع بود که وزارت خارجه یا سفارت عراق در ایران(دقیقا" یادم نیست) از حجم و کیفیت پیگیری ما برای آزادی عکاسمان تعجب کرده بودند.
  

فارس: یکی از موضوعاتی که در دوران مدیریت شما در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کاملاً مشهود بود دیدارهای متعدد با علما و مراجع بود درباره مباحثی که در این دیدارها دنبال می‌کردید هم می‌گویید؟

فضائلی: شاید این آخرین موضوعی است که در این مجموعه گفت و گو به آن اشاره می‌کنم و آن هم نقش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در باز شدن بابی تحت عنوان "فقه رسانه" است.

در یک گفت و گوی علمی_فرهنگی در خانواده به اینجا رسیدیم که مادامی که همه شئونات کشور مبتنی بر فقه و شریعت اسلام ناب اداره نشود ما کشور اسلامی نخواهیم شد و از جمله این شئونات، رسانه بود.

واقعیت این است که رسانه های ما مبتنی بر آموزه های اسلامی اداره نمی شوند چرا که اساسا" نظر و دیدگاه اسلام در بسیاری از فعالیت های رسانه ای تبیین نشده است. اساس رسانه های ما بر آموزش های غربی استوار است و فقه و اخلاق اسلامی در آن کمرنگ است.نه مدیران رسانه ای ما به این فقه آشنا هستند و نه به طریق اولی زیر مجموعه و خبرنگاران.

این بحث باید از یک جایی شروع می شد لذا در ملاقات هایی که سال 85 با تعدادی از مراجع بزرگوار قم داشتیم طرح موضوع کردیم و آنها هم استقبال کردند و بعد از مدتی یک درس خارج فقه رسانه در قم (توسط حاج آقای طائب) آغاز شد و بعد از آنهم در مشهد و دانشگاه امام صادق(ع) ادامه پیدا کرد.کارهای انجام شده بسیار اندک و ابتدایی است اما همین که شروع شده مهم است.

انشاءالله با پیگیری معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران رسانه ها و بزرگان حوزه این بحث به سرانجام خوبی برسد.

البته اینجا بحث های زیادی وجود دارد که مجال پرداختن به آنها نیست و در بعضی گفت و گوها با مجله حوزه و سایت مقام معظم رهبری در باره آن صحبت کرده ام.

ادامه دارد...

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها