امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98204
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۵۴
تعداد بازدید: 17
به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از کارآفرینان برتر کشور، تعدادی از ...

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از کارآفرینان برتر کشور، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روسا، مسئولان و مدیران نهادهای مرتبط با کارآفرینی با تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت علی ابن‌ابیطالب (ع) گفت: ایشان شخصیت دوم جهان اسلام و دنیا هستند هر چند  با شمشیر جهالت خوارج افراطی به شهادت رسیدند؛ اما اندیشه‌هایشان چون خورشید همیشه تابنده است و خواهد بود.

وی بمباران غزه و اقدامات وحشیانه و تجاوزگرانه گروه خشن داعش در عراق به نام اسلام را از دیگر مصیبت‌های مسلمانان در این روزها دانست و افزود: مردم غزه؛ به ویژه زنان و کودکان مظلوم و بی گناه که سال‌ها در محاصره صهیونیست‌ها بودند؛ از جهات مختلف زمینی و هوایی و با انواع سلاح¬های نظامی مورد حمله های سبعانه قرار می‌گیرند و این در حالی است که مجامع مدعی حقوق بشری، سکوت کرده‌اند و حتّی گاه وقیحانه هم حمایت می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی  با یادآوری شکست‌های مکرری که در گذشته ارتش تا بن دندان مسلح رژیم اشغالگر قدس در مقابل گروه‌های مقاومت و جهادی مفتضحانه پذیرفته است، اظهار داشت: این بار نیز این رژیم تجاوزگر و غاصب نهایتاً به هدف خود نمی‌رسد و با شکستی دیگر مفتضح‌تر می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ابتکار امام راحل برای نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس بر اهمیت حضور امسال مسلمانان در این مراسم تاکید کرد و گفت: باید موج تنفر از صهیونیست‌ها علاوه بر کشورهای اسلامی ؛ همه ملت‌های آزاده دنیا را فرا گیرد، زیرا حضور انسان‌های آزاده در دفاع از مظلوم؛ موجب دلگرمی و امیدواری مردم غزه می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود، با بیان اینکه کارآفرینی یک واقعیت و ضرورت در جامعه بشری؛ به خصوص ایران است، اظهار داشت: ایران مجموعه عظیمی از استعدادهای نیروی انسانی است که خیلی ها در کشورهای دیگر مسوولیت‌های حساس و مهم دارند؛ ولی در داخل کشور به خاطر مجموعه‌ای از عوامل منفی، از  آنها استفاده  درست نمی شود.

 هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه آسانترین و بهترین راه پیشرفت کشور، کارآفرینی توسط مردم است، خاطر نشان کرد: نخبگان اقتصادی زیادی در کشور داریم که اگر میدان کار و فعالیت پیدا کنند، شاهد پیشرفت روز افزون و همه جانبه ایران اسلامی خواهیم بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به بیان مشکلات و معضلات تاریخی جوامع مسلمان؛ به خصوص ایران در راه سرمایه گذاری؛ پرداخت و گفت: متأسفانه جریانی که در تاریخ اسلام در مخالفت با کارآفرینی وجود داشته و دارد و ائمه و معصومین(ع)  ما به شدت با آن به مخالفت می‌پرداختند، عامل مهمی در جلوگیری از  کارآفرینی است.

هاشمی رفسنجانی با ذکر روایتی از پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی(ع) در برخورد با گروهی که زهد و عبادت را جایگزین کار و فعالیت می‌کردند و خود را رجال الحق می‌نامیدند، افزود: به لحاظ فرهنگ دینی و اسلامی؛ کاری بهتر از اداره زندگی، تأمین مایحتاج خانواده و کمک به نیازمندان نیست و شواهد و مصادیق فراوانی از زندگی بزرگان دین و احترام آنها به کارگران و کسانی که برای لقمه حلال تلاش می کنند؛ وجود دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مقررات دست و پاگیر دولتی را از دیگر عوامل مشکل آفرین برای کارآفرینان خواند و افزود: دولت باید با حذف گردنه‌های سخت و ساده‌تر کردن راهکارها و مقررات ؛ به کارآفرینان کمک کند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر، کارآفرینی یکی از بهترین عبادت‌هاست، گفت: همان‌طور که از قدیم گفته‌اند،  به جای ماهی، تور ماهیگیری به افراد بدهید تا با احساس استقلال؛ فکر نکنند که جیره خور دیگران هستند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با تأکید بر اینکه ایران سرشار از سرمایه‌های خفته و استعدادهای طبیعی و انسانی است، خاطر نشان کرد: هم‌اکنون هزاران طرح و ایده در دانشگاه‌ها مسکوت مانده است که اگر آنها اجرایی شود، باعث افزایش اشتغال زایی و رونق تولید در کشور می شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه به دو نوع حکومت در جهان غرب و مالکیتها در کشورهای مختلف اشاره و تصریح کرد: در سیستم کاپیتالیسم ، مالکیت در دست مردم است و عمده اشتغال را خود ایجاد می‌کنند. در سیستم کمونیسم،  مالکیت با دولت است و همه مردم مزدبگیر دولت اند. اما در اسلام اقتصاد معتدل داریم، یعنی مالکیت برخی امور دست دولت و برخی دیگر دست مردم است و به تبع آن ایجاد شغل هم به نسبت توسط دولت و مردم است.

وی با بیان تأثیر ادبیات کمونیست بر انقلابیون دوران مبارزه گفت: اوایل پیروزی انقلاب بر اساس این ادبیات و احساسات پرشور انقلابی، سپردن کارها و نهادهای دولتی به مردم و بخش خصوصی را انحراف از انقلاب می‌دانستند.

هاشمی رفسنجانی به جلسات خبرگان قانون اساسی و تصویب اصل 44 اشاره کرد و گفت: با آینده‌نگری بعضی از اعضا، صدر و ذیل این اصل به گونه‌ای تدوین شد که به تصریح قانون اساسی، وقتی تصدی‌ها مانع رونق اقتصادی شوند، اصلاح خواهند شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با یادآوری وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تدوین سیاست‌های کلی، سند چشم انداز 20 ساله نظام و اصلاح اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت: دانش محوری توسعه،  توجه به سرمایه‌ها و امکانات مردم از ویژگی‌های مصوبات مجمع در این‌باره است که از سوی رهبری نظام تأیید و ابلاغ نیز شده است.

وی با ابراز تأسف از رویکرد دولت سابق در عدم توجه به سیاست-های کلی گفت: اگر درست عمل می‌شد، ما در رهایی اقتصاد از درآمدهای نفت و همچنین کم کردن تصدی‌گری‌های دولت به موفقیت‌های خوبی می‌رسیدیم، ولی نه تنها به اهداف افق سند توسعه 20 ساله نرسیدیم بلکه به صراحت مسؤولان مربوطه در خیلی از بخش‌ها عقب افتادیم.

هاشمی رفسنجانی تفکر مذموم بودن وجود سرمایه در دست بخش خصوصی را یک اندیشه انحرافی در اسلام و حتی در انقلاب اسلامی خواند و گفت: باید سرمایه‌های مشروع در خدمت توسعه و اشتغال باشد تا کارگران با استفاده از آن هم امرار معاش نمایند و هم کشور را به سوی پیشرفت ببرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش پایانی سخنان خویش کارآفرینان را انسان‌های شریف و قابل احترام دانست و گفت: علیرغم نامهربانی‌ها به کار خویش ادامه دادند و نگذاشتند اقتصاد کشور بیش از این دچار رکود شود.

در آغاز این دیدار، آقایان شاکری مدیر اجرایی کانون کارآفرینان استان تهران ـ شفیعی، رئیس دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی و سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای ـ ناصر قدیانی کاشانی نخبه کارآفرین ـ دکتر سیاری، دبیر کانون کارآفرینان استان تهران و خانم مقیمی عضو اتاق بازرگانی و رئیس انجمن کارآفرینی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌ها، برای گسترش کمی و کیفی کارآفرینی در سراسر کشور، به بیان دیدگاه‌های خویش برای تقویت اقتصاد و تحقق حماسه اقتصادی به عنوان شعار امسال پرداختند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها