امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98236
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۹
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران در نشست بررسی روند اتصال دستگاه های ...

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران در نشست بررسی روند اتصال دستگاه های اجرایی به شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دستگاه‌های اجرایی باید تا پایان سال دوم برنامه به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شدند.

در این نشست که با حضور مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات دستگاه‌های اجرایی کشور برگزار شد، اعلام شد که هزینه‌های اجرا و پیاده‌سازی این نوع اتصال‌ها بالا است و امکان مدیریت دستگاه‌ها روی آن وجود ندارد. بر این اساس و به منظور برطرف کردن این گونه مشکلات، یک معماری سلسله مراتبی تعریف شده که بسته به نوع پوشش، به نقطه مرکزی متصل و تعامل لازم در راستای دریافت سرویس‌ها صورت می‌گیرد.

اعلام برنامه ضربتی وزارت ارتباطات برای اجرای شبکه ملی اطلاعات و اتصال دستگاه‌های اجرایی به این شبکه در حالی است که این روزها این وزارت با انتقادهای شدیدی درباره تاخیر در راه‌اندازی این شبکه روبه‌رو شده است و به‌ زودی پرسش از وزیر ارتباطات در این باره نیز به صحن مجلس خواهد رفت.

انتقادهای کارشناسان، مسئولان و نمایندگان مجلس مبنی بر بی‌توجهی وزارت ارتباطات به اجرای این شبکه، به نظر می‌رسد سرانجام توانسته عزم این وزارتخانه را برای اجرای این برنامه جزم کند.

اکنون دستور ضربتی وزیر برای اتصال دستگاه‌های اجرایی به شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال در حالی صادر شده که رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات در دولت دهم در سال 91 از اتصال 47 هزار بخش از دستگاه‌های اجرایی به شبکه ملی اطلاعات سخن گفته بود و برای اتصال مابقی دستگاه‌های اجرایی و اتصال 15 درصد کاربران خانگی به این شبکه تا پایان مهرماه 91 وعده داده بود.

علی حکیم جوادی همچنین در آخرین گفت‌وگوی خود پیش از تودیع در دولت یازدهم، از تدوین برنامه مفصلی در قالب 14 کلان فعالیت برای اجرای شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: «این شبکه تا آخرین مرحله پیاده‌سازی کامل باید طبق این برنامه پیش رود و این برنامه در قالب کتابچه‌ای به وزیر ارتباطات (محمود واعظی) ارائه شده است.»

او گفته بود: «14 کلان فعالیت در 5 لایه تعریف و زمان بندی‌ها مشخص شده است. در این 5 لایه وظایف شرکت‌های زیر مجموعه وزارت ارتباطات و وظایف مجموعه‌های خارج از وزارت مشخص شده است.»

محمود واعظی در ابتدای ورود به وزارت‌خانه بارها تاکید کرده که حدود 80 درصد اهداف پیش‌بینی شده در برنامه پنجم توسعه از جمله شبکه ملی اطلاعات در دولت قبل محقق نشده است. از عمر 9 ساله شبکه ملی اطلاعات روی کاغذ یک سال از آن در دولت بازدهم بوده است. اقدامات جدید واعظی در خریدهای روزافزون پهنای باند خارجی و توسعه اینترنت بین‌الملل سرانجام کاسه صبر 9 ساله منتقدان را نسبت به عدم اجرای شبکه ملی اطلاعات لبریز کرد.

اکنون تغییر شرایط به نفع اجرای شبکه ملی اطلاعات از جمله دستور ضربتی برای پیگیری آن و ادامه این روند می‌تواند نوید بخش جبران تاخیرها و عقب‌ماندگی‌های گذشته باشد.

نگارنده: فاطمه سامعی

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار