امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98268
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۶
تعداد بازدید: 189
به گزارش  گروه اقتصاد  بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از آذر‌نیوز، یک نویسنده آذربایجانی طی مقاله‌ای درباره وضعیت ...

به گزارش  گروه اقتصاد  بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از آذر‌نیوز، یک نویسنده آذربایجانی طی مقاله‌ای درباره وضعیت اقتصاد ایران و تاثیر توافق هسته‌ای نوشته است توافق ژنو ایران با کشورهای 1+5 و در کنار آن اصلاحات اقتصادی رئیس‌جمهور این کشور مسیر را برای احیای اقتصاد ایران هموار کرده است.

خانم سارا رجب اوا نوشته است به واسطه اصلاحات اقتصادی در زمینه‌های مختلف و آزادی بخشی از تحریم‌های غرب شاخص‌های اقتصادی ایران بهبود یافته و نرخ تورم و نرخ بیکاری در مقایسه با سال‌های قبل کاهش یافته است.

به علاوه شرکت‌های خارجی که به واسطه تحریم‌های بین‌المللی سرمایه‌گذاری در این کشور را ترک کرده بودند دوباره برای سرمایه‌گذاری دعوت شده‌اند.

کامران دادخواه پروفسور بخش اقتصاد دانشگاه نورس‌ ایسترن آمریکا گفته است اگرچه بهبود نسبی در اقتصاد ایران حاصل شده اما مسیر طولانی و کارهای زیادی برای اجرا وجود دارد.

دادخواه گفته است طی سال گذشته در دولت قبلی وضعیت اقتصاد ایران رو به وخامت گذاشت. طی سال گذشته کاهش رشد اقتصادی کند‌تر شده است به ویژه نرخ تورم کاهش یافته است.

در دولت قبلی نرخ تورم حدود 40 درصد بود اما بر اساس آمارهایی که توسط بانک مرکزی ایران منتشر شده است نرخ تورم به 16.6 درصد رسیده است. علاوه بر آن نرخ تبادل دلار در برابر ریال تا حدودی پایدار شده است.

وی خاطرنشان کرد: آزاد‌سازی بخشی از تحریم‌ها به ایران برای دسترسی بخشی از درآمد‌های نفتی بلوکه شده اجازه داده است. بانک مرکزی ایران تاکنون 5 قسط از پول‌های بلوکه شده به مبلغ 4.2 میلیارد دلار را بر اساس توافق به عمل آمده در توافق ژنو دریافت کرده است.

دادخواه افزود: آزاد‌سازی بخشی از درآمد‌های بلوکه شده نفتی افزایش میزان واردات به ویژه در واردات بنزین را میسر کرده است و ایرانیان دیگر مجبور نیستند از بنزین آلوده داخلی که باعث آلوده شدن هوا می‌شد استفاده کنند. علاوه بر آن ایران قادر شده است تا میزان بیشتری محصولات پتروشیمی صادر کند.

 در این گزارش تاکید شده است،‌ به رغم این موفقیت‌ها اقتصاد ایران همچنان از بسیاری عوامل مانند اشتغال و بیکاری به ویژه در بین جوانان که بالا است رنج می‌برد،‌کارشناسان تاکید می‌کنند ایران برای احیای دوباره اقتصاد خود باید با کشورهای 1+5 به توافق برسد.

دادخواه گفته است: اخیرا دولت ایران سندی را که بیانگر طرح و نقشه کشورش برای خروج از رکود تورمی است ارائه کرده است. به منظور رهایی ایران از محدودیت‌های اقتصادی کنونی دولت ایران باید با کشورهای 1+5 به توافق برسد و تحریم‌ها برداشته شود به علاوه ایران نیاز دارد تا سرمایه‌گذاری و تکنولوژی خارجی را جذب کند و فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی و تجارت آنان ایجاد کند. دولت ایران مسیر طولانی‌ای برای تحقق اهداف خروج از رکود تورمی دارد و باید سریعتر حرکت کند.

جیمز دورسی یک مقام ارشد دانشگاه نانیانگ آمریکا افزود: آزاد‌سازی تحریم‌ها به ایران اجازه رشد بیشتری خواهد داد سود واقعی به اقتصاد ایران زمانی خواهد بود که تحریم‌ها برداشته شود و که در این صورت ظرفیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی بسیار زیاد است و ایران باید توافق هسته‌ای خود را با سود واقعی‌ای که در این زمینه وجود دارد گره بزند.

ایران و 6 قدرت جهانی ششمین دوره مذاکرات خود را از سوم جولای در وین پایتخت اتریش شروع کردند و در زمینه نوشتن پیش‌نویس قرارداد هم تا حدودی موفق شدند.

کشورهای 1+5 در ایران در نوامبر گذشته به یک توافق داخلی رسیدند که بر اساس آن، بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران آزاد شود که بعد از این توافق کشورهای خارجی برای از سرگیری فعالیت‌های خود در ایران به ویژه در بخش انرژی اعلام آماده کردند.

در سال 2013 ایران 7 شرکت بزرگ غربی را برای بازگشت دوباره سرمایه‌گذاری در ایران فراخواند که شرکت‌های توتال فرانسه، شل، انی ایتالیا، استاتویل نروژ، بی‌تی انگلیس، اسکوموبایل آمریکا و کاناکوفسلیپ از آن جمله بودند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها