امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98282
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۳
تعداد بازدید: 160
علی ماجدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری داوری شکایت گازی ترکیه علیه ایران گفت: ...

علی ماجدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری داوری شکایت گازی ترکیه علیه ایران گفت: نتیجه این داوری ممکن است تا 6 ماه آینده اعلام شود.

معاون امور بین الملل وزیر نفت ادامه داد: پس از برگزاری داوری بین المللی دو طرف دعوا می توانند نظرات خود را اعلام کنند و در مورد صدور رای پایانی اظهار نظرهای دوطرف نیز مورد توجه قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات گازی ایران و ترکیه در مورد افزایش صادرات گاز به این کشور در حال پیگیری است، خاطرنشان کرد: تا کنون 3 بار با طرف ترک مذاکره کرده‌ایم که باید تاکید کرد این مذاکرات هیچ ربطی به نتیجه داوری ندارد.

ماجدی گفت: نتیجه مذاکرات صادرات افزایش گاز می تواند قبل اعلام نتیجه داوری نهایی و حتی اجرایی شود بنابراین این مذاکرات هیچ ربطی به شکایت گازی ترکیه از ایران ندارد.

وی خاطرنشان کرد: تا اجرایی شدن افزایش صادرات گاز به ترکیه ممکن است چند جلسه مذاکره دیگر نیز داشته باشیم تا به نتیجه قطعی برسیم.

به گزارش خبرنگار فارس چند ماهی است که شکایت گازی ترکیه از ایران تقدیم داوری بین‌المللی در لاهه شده است.

براین اساس ترک‌ها از یک سو مدعی کم فروشی ایران در گاز ارسالی به ترکیه هستند و از سوی دیگر می‌گویند قیمت گاز ایران گران است و خواستار کاهش 25 درصدی قیمت گاز صادراتی هستند.

به عبارت دقیق‌تر ترکیه مدعی است در 2 ماهه منتهی به اسفند 92 صادرات گاز ایران به این کشور به میزان مورد توافق نبوده است و 25 درصد از حجم آن کاسته شده است. بر اساس این ادعا، ترک‌ها مدعی هستند ایران کم‌فروشی کرده است.

از سوی دیگر ترک‌ها مدعی شده‌اند گاز صادراتی ایران به ترکیه گران است و باید قیمت آن کاهش یابد. بر این اساس آنها خواستار کاهش 25 درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه هستند. در صورت پذیرش کامل درخواست ترکیه، قیمت گاز صادراتی ایران به حدود 35 سنت در هر مترمکعب کاهش خواهد یافت.

دلیل این درخواست ترک‌ها، استناد آنها به قیمت ناچیز گاز در قرارداد مشهور صادرات گاز ایران به یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس است که سال‌ها پیش منعقد شده اما هنوز اجرایی نشده است.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار