امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98294
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۳
تعداد بازدید: 25
علی ایران‌پور عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: امنیت غذایی ...

علی ایران‌پور عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گفت: امنیت غذایی کشور و تولید محصولات کشاورزی از طریق بخش کشاورزی انجام می‌شود و چون این بخش زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است بنابراین اهمیت این وزارتخانه هم صد چندان می‌شود. 

وی افزود: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی و اهمیت وزارت جهاد کشاورزی، یقینا نظارت جدی بر عملکرد مدیران این بخش و جلوگیری از ایجاد رانت‌ها و سوء استفاده‌ها،بسیار می‌تواند در توسعه بخش کشاورزی و کاهش و قطع وابستگی به واردات محصولات کشاورزی مؤثر باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: اخیرا در وزارتخانه جهاد کشاورزی شاهدیم که برنامه‌هایی که برخی از مدیران ارائه می‌کنند نه تنها در راستای رسیدن به خودکفایی نیست بلکه کاملا مغایر با سیاست خودکفایی است.

ایران‌پور تصریح کرد: افراد و شرکت‌هایی در بدنه وزارتخانه جهاد کشاورزی نفوذ کرده‌اند که سود‌های کلان و هنگفت آن‌ها در وابستگی به واردات محصولات کشاورزی است.

وی با بیان اینکه در چند هفته اخیر 11 نفر از نمایندگان موضوع واردات برخی کالاهای مهم را از وزیر جهاد پیگیر شده‌اند، افزود: مهلت 10 روزه وزیر جهاد برای ارائه اسناد و مدارک مبنی بر واردات کالاهای مهم و استراتژیکی مانند برنج، گندم، چای، گوشت قرمز، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی به اتمام رسیده است و امیدواریم وزیر هر چه زودتر اسناد آن را در اختیار کمیسیون جهاد کشاورزی قرار دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: افراد نزدیک به مدیران وزارت جهاد کشاورزی در حال واردات برخی محصولات استراتژیک و مهم هستند که مجلس اخیرا درباره این موضوع تحقیقاتی را انجام داده است. 

ایران‌پور با بیان اینکه با تحقیق و تفحص به این نتیجه رسیده‌ایم که واردات برخی محصولاتی کشاورزی مانند برنج نسبت به مدت مشابه در سال‌های قبل به یکباره بدون هیچ توجیه اقتصادی و افزایش مصرف، افزایش چشمگیری داشته است، گفت: معتقدم با توجه به این موضوعات باید دست پسرخاله‌ها، باجناق‌ها، دایی‌ها و برادرزاده‌ها از مسئولیت بخش‌های مختلف وزارتخانه  کوتاه شود و تا زمانیکه این روند ادامه یابد این وزارتخانه نمی‌تواند به وظایفش درست عمل کند.

وی افزود:  تأکیدات مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی و توصیه‌های ایشان در مورد کشاورزی و دامداری نشان دهنده اهمیت وزارت جهاد کشاورزی و بخش کشاورزی است و با این شیوه اخیر وزارتخانه به اهداف مدنظر در بخش کشاورزی نائل نمی‌شویم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصریح کرد: واردات محصولات کشاورزی بدون توجیه اقتصادی و فامیل‌بازی‌ها  از مواردی است که در چند ماه اخیر در وزارتخانه شکل گرفته  و در گذشته این موارد دیده نمی‌شد.

ایران‌پور تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی آمار دقیقی از میزان واردات گندم و محصولات استراتژیک به ما نمی‌دهد اما بر اساس آمار غیر رسمی به این نتیجه رسیده‌ام که امسال 4 میلیون تن واردات گندم بیش از نیاز داخلی صورت گرفته است.

وی افزود: مسئولین باید پاسخگو واردات بی‌رویه و خروج ارز از کشور و از آن طرف قاچاق محصولات کشاورزی به خارج از کشور باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: فردا (سه‌شنبه) محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مجلس پاسخگوی این سؤالات خواهد بود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها