امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98373
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، بهمن بهمنی مدیر کل دفتر تعالی خانواده و ازدواج وزارت ورزش و جوانان از راه‌اندازی مدارس خانواده از سال آینده خبر می‌دهد و ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، بهمن بهمنی مدیر کل دفتر تعالی خانواده و ازدواج وزارت ورزش و جوانان از راه‌اندازی مدارس خانواده از سال آینده خبر می‌دهد و آن را راهکاری برای تقویت ثبات و استحکام خانواده‌ها بیان می‌کند، وی معتقد است: تمام اعضای خانواده می‌توانند در مدارس خانواده شرکت کنند و آموزش‌هایی به آنها داده می‌شود که نتیجه آن استحکام خانواده‌ها خواهد بود.

بهمنی در توضیح و تبیین این خبر افزود: نیاز به یک مکان آموزشی فراگیر که تمامی چرخه زندگی، از تولد تا سالمندی را شامل شود، ما را بر آن داشت تا ایده تأسیس مدرسه خانواده را به سمت عملیاتی شدن پیش ببریم و امیدواریم به زودی شاهد راه اندازی این مدارس در گستره کشور باشیم.

مدیر کل دفتر ازدواج و تحکیم خانواده وزارت ورزش و جوانان، هدف از تشکیل مدرسه خانواده را، آموزش برای همه اعضای خانواده دانست و گفت: آموزش همه اعضای خانواده در همه عرصه‌ها و چرخه‌های زندگی، هدف اصلی ماست. به عنوان مثال، در این مدرسه به نیازهای اطلاعاتی و آموزشی مادران و پدران جوان در خصوص فرزند پروری جواب داده خواهد شد که شامل مراحل نوزادی، نوپایی، خردسالی و ... تا بزرگسالی است.

بهمنی تقویم یکساله‌ای را برای راه اندازی مدرسه خانواده پیش بینی کرد و از بخش خصوصی به عنوان عامل اجرائی این طرح فراگیر و گسترده آموزشی، نام برد.

ایده راه اندازی مدرسه خانواده، ایده ای کاربردی است که نتایج مثبت حاصل از اجرای آن شامل همه اعضای خانواده و جامعه خواهد شد.

اما در شرایطی که زنگ خطر طلاق، افزایش سن ازدواج و پدیده‌های نوین در ارتباط‌‌های میان فردی در جامعه در حال گسترش است باید دید آیا راهکارهایی مانند مدارس خانواده می‌تواند صدای این زنگ خطرها را خاموش کند؟

از سوی دیگر به اعتقاد کارشناسان گرایش جوانان به ازدواج و در ادامه پایبندی به تعهد ایجاد شده در میان زوجین جوان در طول سال‌های اخیر و با ورود فیلم‌های فارسی زبان ماهواره به تدریج کاسته شده است که باید ادامه این روند را به عنوان یک تهدید جدی قلمداد کرد و برای آن راهکاری اندیشید، شاید نتوان با پدیده‌هایی مانند افزایش استفاده از ماهواره که به تدریج و زیرپوستی آفت خود را در میان خانواده‌ها می‌پراکند با یک برنامه ضربتی برخورد کرد و نیاز به فرهنگ‌سازی گسترده دارد که مدارس خانواده شاید اولین گام در راه اصلاح این روند باشد.

افسانه نیک راد در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه الگوهای دوست یابی جوانان تغییر کرده است و دیگر نوجوانان تنها در گروه همسالان خود نیستند، گفت: آشنایی‌ها و دوستی‌های قبل از ازدواج در میان دختران و پسران طی سال‌های اخیر موضوعی بود که با نظارت خانواده‌ها و حضور مشاوران ازدواج تا حدودی امکان کاهش آسیب‌های آن وجود داشت.

وی ادامه داد: اما متأسفانه هم اکنون شاهد ارتباط‌ هایی هستیم که سرانجامی برای ازدواج نخواهند داشت و نوجوانان صرفاً به دلیل شباهت‌های رفتاری طرف مقابل خود به مادرانشان سوی او گرایش پیدا می‌کنند و وارد رابطه‌ای می‌شوند که هیچ سرانجامی را نخواهد داشت.

این کارشناس امور خانواده اظهار داشت: کمرنگ شدن نقش خانواده‌ها باعث شده است تا نوجوانان در جمع‌هایی حاضر شوند که در این محافل به آنها بهای بیشتری داده می‌شود و کمبود اعتماد به نفس آنها در این محافل جبران می‌شود.

نیک راد خاطرنشان کرد: احساس حقارت و خود کم بینی در میان نوجوانان باعث شده است تا نوجوانان برای اثبات خود به مسائلی گرایش پیدا کنند که ورود به این مسائل تنها به مشکلات دامن می‌زند.

وی اظهار داشت: متأسفانه نوجوانان و جوانان ما چون نتوانستند الگوی مردانه خوبی را از پدران خود دریافت کنند به راهکارهایی متوسل می‌شوند تا بتوانند خود را در جامعه به اثبات برسانند.

این کارشناس امور خانواده افزود: افزایش مشکلات خانوادگی یکی از دلایل جدا شدن نوجوانان از بین اعضای خانواده است و گرم شدن محیط خانواده و دادن مسئولیت و اعتماد به نفس جوانان می‌تواند تا حدودی گرایش آنها را به برقراری ارتباط‌های پرخطر کاهش دهد.

با وجود این هشدارها و خطرها باید دید دفتر تعالی ازدواج و خانواده وزارت ورزش و جوانان که از آغاز دولت جدید به تازگی کار خود را آغاز کرده است چه برنامه‌های کاربردی برای ساماندهی وضعیت موجود در برنامه کاری خود خواهد داشت؟
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار