امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98376
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
حسین معصومی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با وضعیت عفونت‌های بیمارستانی در کشور گفت: نظام مراقبت در کشور دچار کم‌گزارش‌دهی ...

حسین معصومی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با وضعیت عفونت‌های بیمارستانی در کشور گفت: نظام مراقبت در کشور دچار کم‌گزارش‌دهی است به همین دلیل برآورد شده که میزان عفونت بیمارستانی در کشور بین 8 تا 12 درصد باشد.

وی ادامه داد: یکی از عوامل میزان بالای عفونت بیمارستانی در کشور تجویز نادرست پزشکان در مصرف آنتی‌بیوتیک است هر چند که بروز مقاومت‌های میکروبی چند عاملی است و فقط به تجویز پزشک مربوط نمی‌شود.

رئیس اداره بیماری‌های منتقل از آب، غذا و عفونت‌های بیمارستانی وزارت بهداشت گفت: مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک توسط بیماران و مردم نیز باعث شده مقاومت میکروبی مردم افزایش یابد در نتیجه میزان عفونت بیمارستانی افزایش یابد چرا که مصرف آنتی بیوتیک‌ها فقط با تجویز پزشک باید صورت گیرد در حالی که سهم مصرف خودسرانه آن در کشور بسیار بالا است. 

معصومی اصل، بستری‌های طولانی‌مدت در بیمارستان‌ها را از دیگر عوامل افزایش عفونت بیمارستانی عنوان کرد و گفت: این عارضه در همه جای دنیا وجود دارد و خطر رو به افزایش آن در همه کشورها از جمله ایران احساس می‌شود.

وی گفت: اینکه گفته می‌شود فقط به دلیل بی‌احتیاطی پرسنل پزشکی عفونت بیمارستانی حاصل می‌شود ۱۰۰درصد قابل قبول نیست چرا که عفونت بیمارستانی تک عاملی نیست البته رعایت موازین بهداشتی مانند شست‌و شوی مکرر دست‌ها در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

رئیس اداره بیماری‌های منتقل از آب، غذا و عفونت‌های بیمارستانی وزارت بهداشت افزود: 90 درصد عفونت‌های بیمارستانی قابل پیشگیری است، به همین دلیل توصیه شده که پرسنل پزشکی بعد و قبل از هر اقدامی موازین بهداشتی را در تمام بیمارستان رعایت کنند.

معصومی اصل گفت: البته این فقط مشکل موجود در ایران نیست با این وجود نظام مراقبت عفونت بیمارستانی را از چند سال قبل آغاز کرده‌ایم که هدف ما صفر کردن عفونت نیست بلکه هدف کاهش این عفونت‌ها است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار