امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98385
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یارانه‌های پرداختی بر اساس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یارانه‌های پرداختی بر اساس «دستورالعمل نحوه پرداخت یارانه مطبوعات» مصوب «کارگروه توسعه مطبوعات» و برای 6 ماهه دوم سال 92 به حساب نشریات زیر واریز شده است. این دستورالعمل که در بهمن ماه سال 92 و با توجه به بازخوردهای دریافتی از فعالان رسانه‌ای اصلاح و تکمیل شد، مبنای محاسبه و پرداخت یارانه در نوبت اخیر بوده است.

2) در این نوبت نسبت به نوبت قبلی (شش ماهه اول سال 92) اصلاحات زیر انجام پذیرفته است.

الف- ضریب حمایتی 30 درصدی برای نشریاتی با هشت گستره استانی (بند 12 دستورالعمل)

ب- ضریب حمایتی 30 درصدی برای نشریاتی با گستره شهرستان (بجز مراکز استان)

ج- حذف صفحات آگهی مازاد بر 30 درصد صفحات در محاسبات (بند 3 دستورالعمل

د-ضریب کیفی برای تمامی روزنامه‌ها(سراسری و غیر سراسری) بر اساس نظر کمیته موضوع بند 19 دستورالعمل 

هـ- منظور کردن سقف حمایتی برای نشریات (بند 9 دستورالعمل)

3) مبانی محاسباتی هر یک از نشریات در جدول زیر آمده است تا چنانچه هر یک از این داده‌ها (تعداد شماره، تعداد صفحه، قطع و مجموع ضرایب حمایتی شامل نوع مالکیت، تعداد تذکر هیأت نظارت، اولویت جغرافیایی و ... ) اشتباه باشد، بلافاصله رسیدگی و اصلاح شود.

4) اداره حمایت آمادگی دارد تا پانزدهم مرداد ماه جاری به صورت حضوری و با تعیین وقت قبلی به ابهامات صاحبان امتیاز پاسخ گوید تا در صورت اشتباه در داده‌ای محاسباتی، نسبت به رفع آن اقدام کند.

5) به منظور احترام به درخواست اکثریت صاحبان امتیاز، شمارگان آنها محرمانه تلقی شده و در جدول زیر نیامده است.

6) جدول تکمیلی نیز در ادامه جدول اصلی آمده است. از صاحبان محترم امتیاز تقاضا می‌رود اگر به هر دلیلی ارقام واریزی به حساب آنان با آمار زیر مغایرت دارد، موضوع را به اداره حمایت اطلاع دهند. البته ممکن است به دلیل ترافیک مبادلات بانکی، مبالغ واریزی بعضی نشریات در دو نوبت صورت گرفته باشد که مجموع آن مساوی ارقام این دو جدول است.

7) با توجه به آن که مجموع سهمیه‌ای محاسباتی بیش از دو برابر اعتبار تخصیصی بوده است مطابق بند 21 دستورالعمل، ضریب تعدیلی مساوی برای همه نشریات منظور شده است.

8) سهمیه نشریات با ترتیب انتشار فصلنامه، دو ماهنامه و نشریات استانی، سالانه محاسبه و سهمیه دریافتی نوبت اول از آن کسر و سایر نشریات 6 ماه محاسبه شده است.

9) نشریاتی که سهمیه آنها کمتر از 5 میلیون ریال شده است، در این نوبت واریزی نداشته‌ا‌ند و در حساب بستانکاری آنان منظور شده است تا با مرحله اول سهمیه سال 93 پرداخت شود.

10) از آنجا که رویکرد دولت، حمایت از بخش خصوصی است، یارانه نشریات دولتی و متعلق به عمومی در سال 92 بر اساس بند 5 دستورالعمل به نصف کاهش یافته و از سال 93 از فهرست یارانه مطبوعات حذف می‌شوند. ضمناً در نوبت حاضر نیز یارانه به مجلات دولتی یا متعلق به بخش عمومی تعلق نگرفته است.

11) مطابق بند 17 دستورالعمل، ملاک محاسبات، شماره‌هایی است که اعلام وصول شده‌اند و نمی‌توان شماره‌های اعلام وصول نشده را در محاسبات وارد کرد اما با این حال، صاحبان امتیاز می‌توانند با اصلاح فوری سوابق، یارانه این شماره‌ها را استثنائاً در نوبت اول سال 93 دریافت دارند. خوشبختانه با سامانه جدیدی که راه اندازی شده است، اعلام وصول‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد و عدم تطابق شماره‌های منتشره با اعلام وصول، موضوعاً منتفی خواهد شد.              

12) از آنجا که اعلام وصول نشریات غیر سراسری و همچنین فصلنامه‌ها با تأخیراتی مواجه بوده است، برای این دسته از نشریات ابتدا سهمیه کل سال 92 محاسبه شده است و باقیمانده، پس از کسر میزان دریافتی مرحله اول (پرداخت شده در آبان 92)، به حساب آنها واریز شده است. با این روش، ضریب ویژه حمایتی برای نشریات مناطق کم برخوردار (هشت استان) و نشریات محلی (تک شهر) عملاً برای شش ماهه اول آنها نیز منظور شده است.

13) از آنجا که در دولت یازدهم، تخصیص یارانه مطبوعات، منوط به تقاضا و پیگیری آنها نیست، فهرست‌ها بر اساس « نشریات در حال انتشار» بسته شده است. لذا از کلیه صاحبان امتیاز نشریاتی که به هر دلیل نامشان در فهرست زیر نیست و در عین حال، نصاب شماره‌های منتشره (موضوع بند 18 دستورالعمل) را گذرانده‌اند تقاضا می‌شود به اداره حمایت اطلاع دهند.

14) محاسبات صفحات هر نشریه بر اساس معدل صفحات همه شماره‌های آن نشریه است و محاسبه صفحات آگهی نشریه‌ها (غیر روزنامه‌ها) نیز به همین روش بوده است اما برآورد میزان آگهی برای روزنامه‌ها بر اساس انتخاب 5 روز تصادفی بوده است. (به منظور دقت بیشتر، 5 روز انتخاب تصادفی برای همه روزنامه‌ها یکسان بوده است)

15) مقایسه یارانه هر نشریه با نوبت‌های قبلی همان نشریه، نادرست است زیرا اولاً مبنای محاسبات و ثانیاً حجم اعتبارات تغییر کرده است اما چنانچه بر اساس فرمول محاسباتی، تفاوت معنادار در مقایسه با نشریات مشابه مشاهده شود، قابل رسیدگی و جبران است و در حساب بدهکار یا بستانکار هر نشریه منظور می‌شود.

16) در سال 92 صرفاً ضریب کیفی روزنامه‌ها توسط کمیته موضوع بند 19 دستورالعمل یارانه مطبوعات محاسبه شده بود و ضریب کیفی برای عمده نشریات یک است. ضرایب کیفی جدید نشریات (شامل روزنامه‌ها و سایر نشریات) برای مرحله اول یارانه 93 بزودی اعلام می‌شود.

17) انتظار می‌رود برای مقایسه یارانه نشریات مختلف با یکدیگر و اظهارنظر درباره آن، اولاً مفاد دستورالعمل نحوه توزیع یارانه مطبوعات به دقت مطالعه شود و ثانیاً به همه شاخص‌ها (قطع، صفحه، تعداد شماره، خصوصی یا غیرخصوصی بودن، ضریب کیفی، تعداد تذکرات هیأت نظارت بر مطبوعات، سقف تیراژ حمایتی و ...) توجه شود.

18) باید اذعان داشت با توجه به هزینه‌های بالای تولید، چاپ و توزیع مطبوعات، یارانه تخصیصی به آنان فقط تکافوی بخشی از هزینه‌ها را می‌کند و امید می‌رود در سال 93 و با اتخاذ سیاست‌هایی (افزایش میزان یارانه، حذف نشریات دولتی از فهرست یارانه، توسعه اشتراک، رونق عمومی فضای اقتصادی کشور، عدالت در توزیع آگهی‌های دولتی، فرهنگ سازی «اقتصاد رسانه» و سایر برنامه‌های این اداره کل که به کاهش «قیمت تمام شده» منجر می‌شود) شرایط اقتصادی مطبوعات بهبود یابد.

برای مشاهده جدول توزیع یارانه مطبوعات در 6ماهه دوم سال 92 اینجا کلیک کنید.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها