امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98393
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، بقعه امامزاده محمد به عنوان یکی از مکان‌های مقدس و مورد توجه کرمانی‌ها با اجرای چند ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، بقعه امامزاده محمد به عنوان یکی از مکان‌های مقدس و مورد توجه کرمانی‌ها با اجرای چند طرح عمرانی و گردشگری پیش‌بینی شده به نگین محور زیارتی گردشگری تبدیل می‌شود.

شاهزاده محمد نگینی درخشان در قلب شهر تاریخی کرمان

شهر زیبای کرمان دارای آثار تاریخی و مکان‌های گردشگری فراوانی است از بازار تاریخی و مجموعه بی‌نظیر گنجعلی‌خان گرفته تا گنبد جبلیه، قلعه دختر و قلعه اردشیر و جنگل قائم (عج).

کرمانی‌ها از گذشته تا به حال توجه ویژه‌ای به ساخت اماکن مذهبی از جمله مسجد، تکیه و حسینیه داشته‌اند و در محله‌های قدیمی کرمان شاهد وجود مکان‌های مقدس بسیاری هستیم.

این در حالی است که بقعه متبرک شاهزاده محمد همچون نگینی درخشان در قلب شهر کرمان پناهگاه حاجت‌مندان و دلدادگان حریم دوست است، کرمانی‌ها ارادت ویژه‌ای به شاهزاده محمد دارند و این مکان مقدس همواره میزبان جمعی از کرمانی‌ها و غیرکرمانی‌ها است.
آستان مقدس امامزاده محمد کرمان طی سال‌های گذشته مورد بی‌مهری‌هایی قرار گرفته بود و به همین علت بخش‌هایی از این مکان مقدس هم تخریب شده بود.

از حدود هشت سال قبل که مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای بر توجه به بقاع متبرکه به عنوان قطب‌های فرهنگی و مذهبی کردند، آستان مقدس امامزاده محمد کرمان هم مورد توجه اوقافی‌ها قرار گرفت و بازسازی و بهسازی این مکان مذهبی آغاز شد و در حال حاضر وضعیت بهتری پیدا کرده است هر چند هنوز با وضع ایده‌آل هنوز فاصله دارد.

اما با توجه به قرار گرفتن آستان مقدس شاهزاده محمد در مسیر گردشگری کرمان از جمله قلعه دختر و قلعه اردشیر نگاه‌ توسعه‌ای مسئولان به این مکان بیش از گذشته شده است.

توجه ویژه استاندار کرمان به آستان مقدس امامزاده محمد

علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان هم به عنوان یک مدیر بومی از زمانی که در راس مدیریت استان کرمان قرار گرفته است، توجه ویژه‌ای به توسعه شهر کرمان به‌ویژه در بخش گردشگری دارد.

وی برای بررسی وضعیت آستان مقدس امامزاده محمد چندی قبل نشستی را با مسئولان مرتبط و هیئت امنای این زیارتگاه برگزار کرد، همچنین برای بررسی وضعیت موجود همراه با مدیران ذی‌ربط به این مکان مقدس رفت.

روند توسعه آستان امامزاده محمد کُند است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: امامزاده محمد در کرمان به شاهزاده محمد معروف است و تا هشت سال قبل به یک مخروبه تبدیل شده بود.

حجت‌الاسلام محمد قاسمی‌زاده ادامه داد: از هشت سال قبل عملیات بهسازی آستان مقدس امامزاده محمد را بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تبدیل بقاع امامزادگان به قطب‌های فرهنگی آغاز کردیم و پیشرفت خوبی هم داشته است.

وی از توسعه آستان مقدس امامزاده محمد کرمان خبر داد و بیان داشت: این مکان مقدس در بافت تاریخی کرمان قرار دارد و به همین دلیل مسیر توسعه این مکان را با کندی مواجه کرده است.
این مسئول عنوان کرد: در حال حاضر آستان مقدس امامزاده محمد کرمان ظرفیت پذیرایی از 200 نفر را دارد و امکان برگزاری برنامه‌های متمرکز فرهنگی با جمعیت یک هزار نفر یا بیشتر وجود ندارد.

قاسمی‌زاده یادآور شد: شجره‌نامه امامزاده محمد کرمان در کتاب شب‌های پیشاور نگاشته شده و آیت‌الله مرعشی‌نجفی هم مطالب این کتاب را تایید کرده است.

تبدیل آستان امامزاده محمد به مجموعه مذهبی و گردشگری

معاون عمرانی استاندار کرمان هم با اشاره به اینکه تملک اراضی اطراف آستان مقدس امامزاده محمد انجام می‌شود، گفت: این مجموعه مذهبی با اجرای طرح توسعه به مجموعه‌ای مذهبی و گردشگری تبدیل می‌شود و مردم می‌توانند از این مکان مذهبی و ساخت و سازهای اطراف آن بهره ببرند.

محمدجواد کامیاب گفت: بحث سندیت این مکان مقدس به اوقاف و امور خیریه مربوط می‌شود و ما وارد این موضوع نمی‌شویم.

تشکیل تیم کارشناسی توسعه آستان امامزاده محمد

استاندار کرمان نیز با اشاره به وجود بافت‌های فرسوده در شهر کرمان بیان داشت: ما باید شهر کرمان را از منزلت بالایی برخوردار کنیم.

علیرضا رزم‌حسینی اضافه کرد: آستان مقدس شاهزاده محمد در راستای مسیر گردشگری کرمان است و این مکان می‌تواند موجب اتصال مجموعه گردشگری و مذهبی کرمان به یکدیگر شود.

وی خواستار تشکیل تیم کارشناسی با حضور معاون عمرانی استاندار، شهردار کرمان و اوقاف شد و گفت: این تیم فضای مورد نیاز بهینه آستان مقدس شاهزاده محمد برای مجموعه زیارتی، تفریحی و گردشگری کرمان را تعیین کنند.

این مسئول متذکر شد: سرانه فضای سبز در شهر کرمان پایین است و می‌توان این سرانه را با ایجاد فضای سبز و پارک در اطراف آستان امامزاده محمد افزایش داد.
==============

گزارش از مهسا حقانیت
==============
انتهای پیام/80019/ن20/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار