امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۶:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9843
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۲۵
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه صبح امروز در جمع روسای کل دادگستری‌های کشور با اشاره به این مطلب افزود: بعضاً ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه صبح امروز در جمع روسای کل دادگستری‌های کشور با اشاره به این مطلب افزود: بعضاً دیده شده که قضات زمانی که دولت و دستگاه‌های دولتی محکوم می‌شوند از اعتبارات آن وزارتخانه و یا سازمان دولتی برداشت کرده و دیون افراد را پرداخت کرده‌اند.

وی افزود: این موضوع خلاف قانون است زیرا قضات باید پرداخت دیون را از ردیف اعتبارات مخصوص این موضوع برداشت کنند.

آملی‌لاریجانی گفت: بعضاً شاهد آن بوده‌ایم که یک وزیر سراسیمه با ما تماس گرفته و عنوان کرده است که فلان قاضی 60 میلیارد تومان از اعتبارات ما را برداشته و به عنوان دیون به طلبکاران داده است.

آملی‌لاریجانی خاطرنشان کرد: گاهاً اینقدر این کار سریع رخ می‌دهد که بررسی‌های ما حاکی از آن است فردی که دیون را تحویل گرفته حتی از کشور خارج شده و به آن فرد دسترسی هم نداریم.

وی خطاب به رؤسای دادگستری‌های کشور، گفت: توصیه می‌کنم که شما در جلسات خود با قضات این موضوع را به آنها گوشزد کنید که پرداخت دیون صرفاً باید از ردیف بودجه آن دستگاه و نهاد که مختص به پررداخت دیون است صورت گیرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع سازمان اوقات و امور خیریه اشاره کرد و گفت: مسئولین این سازمان در تماس با ما گلایه‌مند بودند که چرا برخی قضات متولیان خاصی را برای برخی از موقوفه‌ها انتخاب می‌کنند که این اقدام بدون هماهنگی با اداره اوقاف مربوطه صورت گرفته است.

آملی‌لاریجانی گفت: مسئولان سازمان اوقاف گلایه و شکایتی را از ما به محضر مقام معظم رهبری بردند و مقام معظم‌رهبری ‌هم به ما ابلاغ کردند که باید انتخاب متولی خاص برای موقوفات با نظر خود اداره اوقاف صورت بگیرد.

رئیس قوه قضائیه گفت: با توجه به اینکه ایشان این موضوع را به ما ابلاغ کرده‌اند باید فرمایش ایشان عملی شود و به همین دلیل شما رؤسا به قضات این موضوع را گوشزد کنید که در انتخاب متولیان خاص با ادارات اوقاف هماهنگی داشته باشند.

آملی لاریجانی همچنین به موضوع فعالیت معاونین آموزش در استان‌ها اشاره کرد و گفت: گاهاً شاهدیم مسئولین آموزشی قوه قضائیه در استان‌ها چندین کار اداری به عهده‌شان قرار دارد که همین امر باعث می‌شود از مسئولیت اصلی‌شان که همانا اداره امور آموزشی دستگاه قضا است غافل شوند.

وی از روسای دادگستری‌ها خواست بجز وظایف آموزشی و وظایف قضاوت، هیچ کار اداری را به مسئولان آموزشی نسپارند.

آملی لاریجانی همچنین در بحث زندان‌ها خطاب به دادگستری کل کشور گفت: بعضاً شاهد آن بوده‌ایم که متهمانی بازداشت موقت شده و به زندان می‌روند اما از آنها غفلت می‌کنیم و چندین ماه فراموش می‌کنیم که این فرد در بازداشت موقت به سر می‌برد.

وی گفت: برای مثال فردی را 8 ماه به بازداشت موقت فرستاده‌ایم حال آنکه پس از برگزاری جلسه دادگاه این فرد نهایتاً به 10 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

وی افزود: شما اندکی فکر کنید که زندانی‌ کردن این فرد چه اثرات منفی برای خودش و خانواده وی دارد و حال آنکه چه معضلی برای خود سازمان زندان‌ها ایجاد می‌کند.

رئیس دستگاه قضا کشور گفت: ضرورت دارد که قضات در هنگام زندانی‌کردن افراد به این موضوع توجه داشته باشند و سپس اقدام به صدور قرار بازداشت موقت برای فرد کنند.

آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع برخورد با سارقان مسلح و حرفه‌ای و برهم زنندگان امنیت جامعه اشاره کرد و گفت: گاهی انتقادهای خلاف‌واقعی به دستگاه قضایی می‌شود درحالیکه ما بر حسب قانون، شرع و مصالح کلی نظام عمل می‌کنیم.

وی افزود: اگر برخوردهای ما قاطع نباشد وضعیت جرایم به گونه دیگری می‌شود و شاهد رشد آن خواهیم بود در حالیکه امروز براساس اعلام نظر روسای پلیس شنیده‌ایم که جرایم خاص کاهش پیدا کرده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به این مطلب که آنهایی که با برخورد قاطع دستگاه قضایی در قالب اعدام مجرمان مخالفت می‌کنند به طور کلی با اعدام مخالفند، گفت: ما هم از اعدام خوشمان نمی‌آیند و به آن علاقه‌ای نداریم اما وقتی پای امنیت کشور به میان می‌آید باید تلاش کنیم تا این امنیت مخدوش نشود.

آملی لاریجانی به بخش نامه 4 ماه گذشته خود در رابطه با ارسال اطلاعات مربوط به پرونده‌های اقتصادی از استان‌ها به مرکز اشاره کرد و گفت: برخی از استان‌ها در تنظیم و ارسال این گزارش‌‌ها کوتاهی کردند اما ما همین‌جا از همه می‌خواهیم که در این مسئولیت خطیر کوتاهی نکرده و گزارش‌ها را به صورت ماهانه به ما ارائه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها