امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98472
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
  موسی حقانی رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد رویکرد ملت ایران ...

  موسی حقانی رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد رویکرد ملت ایران نسبت به مقاومت مردم فلسطین در طول تاریخ اظهارداشت: نخست در مورد حمله اسرائیل به مردم غزه چند نکته باید گفته شود، نکته نخست، اوج خشونت و وحشی‌گری رژیم نامشروع صهیونیستی است که با هیچ منطق و عرفی قابل توجیه نیست.

حقانی افزود: اسرائیل به بهانه گم شدن 3 شهروند اسرائیلی به غزه حمله کرد که به نظر این سناریو از پیش تعیین شده و با اتفاقاتی که در منطقه به خصوص ناآرامی که جریان‌های تکفیری ایجاد کردند بی‌ ارتباط نبود.

 وی گفت: ناآرامی گروه تکفیری در منطقه و گم شدن این 3 شهروند اسرائیلی این احتمال را قوت داد که حمله اسرائیل اقدامی از پیش طراحی شده بود. رژیم نامشروع اسرائیل سناریو‌اش را اجرا کند.

حقانی ادامه داد: اخبار هم نشان داده است که طراحی حمله به نوار غزه از ماه‌های قبل روی داده است و همچنین ارتباط گروه تکفیری با رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد.

حقانی افزود: داعش در پاسخ به این پرسش که چرا به فلسطینیان کمک نمی‌کنید. مدعی هستند که مردم مظلوم اسرائیل مورد هدف موشک‌های حماس هستند. این در حالی است که بمباران حماس عکس‌المعل به بمباران وحشیانه اسرائیل است.

این مورخ ادامه داد: استکبار جهانی با کمک ارتجاع عرب و رژیم صهیونیستی برنامه گسترده‌ای علیه مردم غزه و فلسطین طراحی کرده است و وظیفه ما مسلمانان حمایت همه جانبه از مردم غزه است.

وی با اشاره به مواضع حماس در بحران سوریه تاکید کرد: البته اختلاف افکنی‌ها در همه مقاطع انجام وجود داشته است که باید صرفنظر از اینکه سران حماس بر سر بحران سوریه چه واکنشی داشته‌اند باید از مردم مسلمان غزه حمایت کرد.
 
وی سپس به رویکرد ملت ایران در قبال مسئله فلسطین پرداخت و افزود: ملت ایران از زمان پهلوی دوم که مسئله اسرائیل بوجود آمده است از ملت فلسطین حمایت کرده است و این برخلاف سیاست رسمی رژیم پهلوی بوده است و بعد از انقلاب این حمایت کامل‌تر شده است.

حقانی گفت: نکته دیگر رفتار شرم‌آورانه روسای به اصطلاح دموکراتیک کشور‌های جهان است که هر از گاهی در حمایت از همجنس‌بازان جمهوری اسلامی و کشورهای اسلامی را از نگاه حقوق بشری متهم می‌کنند؛ اما در قبال جنایات رژیم صهیونیستی مواضع بیطرفی گرفته در حالیکه باید براساس اصولی که به آن معتقدند این جنایات را تقبیح کنند.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ادامه داد: سیاست دوگانه کشورهای به اصطلاح دموکراتیک به جنایات رژیم صهیونیستی دامن می‌زند به طور مثال رفتار دوگانه این کشورها را در منطقه به خصوص در اوکراین، لبنان، سوریه ،عراق و غزه می‌توان مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه سکوت کشورهای اسلامی نسبت به خشونت ذاتی رژیم صهیونیستی در مقابله با مردم فلسطین و رفتار دوگانه رژیم ‌های  به اصطلاح دموکراتیک غمگینانه‌تر و دردناک‌تر است، گفت: بی‌تفاوتی کشورهای اسلامی نشان می‌دهد آنان نه همّیت دینی و نه بومی دارند و قتل و عام مردم غزه حتی مبتنی بر شعار ناسیونالیستی عرب نیست که روزگاری مدعی آن بوده ‌اند.
 
حقانی گفت: سکوت کشور‌های عرب قطعاً نشان دهنده  هماهنگی‌هایی پشت پرده‌ بین ارتجاع عرب و رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه داد: اگر از نظر فرهنگ اسلامی مواضع کشور‌های اسلامی را که در قبال مردم غزه اتخاذ کردند نگاه کنیم به هیچ عنوان حاکمان این کشورها مناسب با فرهنگ اسلامی و جاری منطقه عمل نمی‌کنند و دست آنها به خون این مردم بی‌گناه آلوده است.

حقانی افزود: مثلث شوم ارتجاع عرب اسرائیل و استکبار جهانی علیه مسلمین برنامه دارند و برنامه آنان منحصر به غزه نخواهد شد و قطعاً نحوست اقدامات آنان، دامن سایر کشورهای اسلامی را نیز خواهد گرفت.

حقانی گفت: با وجود همه تلخی‌هایی مسئله غزه، افزایش همبستگی دینی و انسانی در میان مسلمانان از نتایج خوب این واقعه بوده است.  
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا بعد از حمله اسرائیل به غزه افکار عمومی روشن‌تر شده است و ملل مسلمان آگاه‌تر شده‌اند و دیگر شرایط به قبل از حمله به غزه برنخواهد گشت و این یک گام به جلو برای مبارزه با صهیونیسم است. نسلی که در این جریان‌ها متولد می‌شوند دیگر دل به شعارهای فریبکارانه صلح محور رژیم صهیونیستی نخواهند سپرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار