امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98478
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نخستین نشست سخنگوی هیات مدیره خانه تئاتر با حضور علیرضا نادری و ایرج راد در سالن کنفرانس خانه برگزار شدد. ایرج راد ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نخستین نشست سخنگوی هیات مدیره خانه تئاتر با حضور علیرضا نادری و ایرج راد در سالن کنفرانس خانه برگزار شدد.

ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر در ابتدای این نشست گفت: بعد از انتخابات دوره جدید و برنامه‌ریزی اهداف جدید و مشکلات کارگروه‌هایی تشکیل شده و ارتباط‌هایی را با مسئولین داشتیم و مسائل را مطرح کردیم. قرار بر این شد برای رفع مشکلات کارشناسی صورت بگیرد و برطرف شود و همین طور خانه تئاتر پیشنهادات را در خصوص مسائل مختلف به صورت کارشناسی شده ارائه دهد.

علیرضا نادری سخنگوی خانه تئاتر نیز گفت: کوشش داریم تمام برنامه‌ها از طریق قانونی و صلح انجام شود. طرح 31 استاد یک طرح گسترده است و طراح آن اصغر دشتی است که بحث اعزام به غلط عنوان شده زیرا این طرح گسترده است که تحت عنوان گسترش فضای آموزشی است و موارد آن نیز با معاون امور هنری مطرح شده است.

وی با بیان اینکه این طرح در حال پیگیری است افزود: مرحله اول شناسایی فضای آموزشی است و نهایت طرح به اجرا ختم می‌شود.. این طرح اعزام 31 نفر به شهرستان نیست. اولین گام این طرح، شناسایی فضاهای نمایشی است و در مرحله بعدی ساخت سالن‌های پرتابل را برای سال آینده پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی هیات مدیره خانه تئاتر در خصوص برگزاری جلسه با معاون اول رئیس جمهور، بیان داشت: خوشحالیم که معاون رئیس جمهور حساسیت نشان دادند و بلافاصله دفتر ایشان پیگیر جریان شد. در حال حاضر مکاتباتی صورت گرفته و در اینده جلسه‌ای را با ایشان برگزار خواهیم کرد.

نادری گفت: وظایف صنف و حاکمیت مشخص است. حاکمیت با تعیین موضع خود می‌تواند حرکت صنف را مشخص می‌کند. صنف فعلا از حقوق قانونی خود در مخالفت با برخی تصمیمات دولتی استفاده نمی‌کند اما می‌توانیم با برخی تصمیمات مخالفت و راهکارهای بهتری را جایگزین کنیم.

سخنگوی هیات مدیره خانه تئاتر بیان داشت: ما وظیفه اجرایی نداریم اما می‌توانیم رفتارها و اقدامات را کارشناسی کنیم. پیشنهاد‌ ما این است که دستگاه دست به تشخیص بزنند. اولین تشخیص وزارت ارشاد این است که چند پارگی‌ها، بی‌هدفی، عدم استفاده از کارشناس و ... را رفع کند. مدیران اجرا را هدف می‌دانند در حالی که تئاتر، فعالیتی است که توانایی تربیت، حل مسائل هستی و مسائل بسیار ریشه‌ای‌تر را دارد اما در یک سال اخیر هیچ فعالیت ریشه‌ای صورت نگرفته است.

وی فرهنگ کشور را بی‌برنامه خواند و تصریح کرد: خانه تئاتر به عنوان صنف کار اجرایی انجام نمی‌دهد اما خانواده‌ای دارد که می‌تواند مطمئنا پیشنهادات متحول کننده بر مبنای علم و آگاهی بدهد. اصولا استراتژی فرهنگ در این کشور چیست؟ در حال حاضر فرهنگ کشور بی‌برنامه و بی‌هدف است. با مدیران گفت‌وگوهای مکرر انجام دادیم اما از بس کنش‌های تکراری دیدیم واکنش‌های تکراری نشان دادیم.

نادری اظهار داشت: با توجه به نام گذاری رهبری مبنی بر سال فرهنگ و اقتصاد ما در 5 ماه اخیر هیچ اقدامی در راستای سال فرهنگ و توجه به آن از سوی مدیران صورت نگرفته است و فضای فرهنگ مایوس کننده است. متاسفانه تاکیدات مقام معظم رهبری تنها به اقدامات گرافیکی ختم شده است.

نویسنده «فرجام طولانی سفر طوبا» در ادامه تصریح کرد: فکر کردیم تحول تئاتر را از صنف آغاز کنیم و در همین راستا اولین اقدام ‌ما تعریف چند گروه از جمله کارگروه بهسازی اعضا، گسترش فضاهای فرهنگی، ترجمه، پژوهش، تأمین مالی تئاتر از طریق سازمان‌های مردم نهاد و ... است که برخی از این کارگروه‌ها مانند کارگروه بهسازی و گسترش فضاهای فرهنگی و ... فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند.

نادری افزود: بسیاری از اعضای خانه تئاتر روزگاری هنرمند بوده‌اند اما امروزه متناسب با شرایط علمی روز پیشرفت نکرده‌اند. خانه تئاتر نیازمند اعضای فعال، قبراق و پویا است، مثلا آقای انتظامی با اینکه که 90 ساله هستند، همچنان این ویژگی‌ها را دارند. بنابراین کوشش ما بروز شدن اعضا است.

کارگردان نمایش «پچ‌پچه‌های پشت خط نبرد» گفت :سخن من اخطار به اعضای ماست. بسیاری از اعضا نسبت به صنف واکنش ندارند که از آنان میخواهم رخوت را کنار بگذارند و امیدوارم این فضای کسالت‌بار فرهنگی به تدریج از بین برود.
 
مدیرعامل خانه تئاتر در خصوص قرارداد تیپ گفت: قبل از روی کار آمدن دولت جدید زمان شاه‌آبادی جلساتی برگزار شد و به نتایجی رسیدیم اما جایی که باید به تصویب نهایی می‌رسید، دولت تغییر کرد و مراد‌خانی معاون امور هنری شد. جلساتی را با مراد‌خانی داشتیم، ایشان عملا و زبانا پذیرفتن اما به دلیل مشکلات مالی و بودجه کم و بدهی گفته شده باز هم در دست انداز‌ها هستیم. کارگروهی برای پیگیری این موضوع تشکیل شده که امیدوارم به زودی تشکیل شود.

راد با بیان اینکه تاکید رئیس جمهور مبنی بر واگذاری بخشی از امور به اصناف عملی نشده است، اظهار داشت: در جلسات عمومی که رئیس جمهور و وزیر ارشاد حضور داشتند. این مسائل و مطالب مطرح شد که بخشی از کار‌ها به اصناف واگذار شود اما تا الان  هیچ اقدامی صورت نگرفته است البته در بعضی بخش‌های پائین‌تر مدیریتی پیشنهاداتی شده که جزء وظایف خانه تئاتر نیست. مثلا از ما خواستند نماینده‌ای در شورای نظارت بفرستیم اما کار و وظیفه‌ ما ارزشیابی کارها نیست اما راهکار می‌توانیم بدهیم. آنچه که می‌توانند در اختیار خانه تئاتر قرار دهند بخشی مثل آموزش است.

متاسفانه مسئولین اثر‌گذاری تئاتر و جایگاه آن را نمی‌شناسند و در جریان آن نیستند و معتقدم حمایت معنوی از تئاتر حمایت‌هایی مادی را به همراه خود می‌تواند بیاورد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها