امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98492
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 132
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید محمد صادق خرازی مشاور ارشد رئیس دولت اصلاحات در گفت‌وگویی با روزنامه ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید محمد صادق خرازی مشاور ارشد رئیس دولت اصلاحات در گفت‌وگویی با روزنامه آرمان به نو اصلاح‌طلبی و یا به تعبیری دیگر به بازتعریف اصلاحات پرداخته است.

وی معتقد است اگر قرار باشد که اصلاحات در صحنه اجتماعی و سیاسی کشور باقی بماند، چاره‌ای ندارد که رفتار خود را بازنگری و پوست‌اندازی کند، بنابراین اصلاح‌طلبان باید از موقعیت خودشان و اصلاحات، بازتعریف جدیدی داشته باشند.

خرازی ادامه داد: نمی‌توانیم از یک طرف مدعی دین و دولت باشیم و از یک طرف با تمام مظاهر دین دولت مبارزه کنیم، مردم ما باهوش هستند، چراکه اگر اصلاح‌طلبان به آنها وعده دروغ ندهند، مردم نیز به سمت آنها خواهند رفت.

به گفته این فعال سیاسی اصلاح‌طلب شکل‌گیری انتخابات ریاست ‌جمهوری دور نهم (84) محصول درگیر بودن اصلاح‌طلبان با یکدیگر و صادق نبودن آنها با مردم بوده است، بنابراین اصلاحات نیاز به بازخوانی دارد و باید رفتار گذشته خود را اصلاح کند.

خرازی با تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبان از اشتباهات و اختلافات گذشته درس بگیرند، گفت: اصلاحات اشتباهات زیادی داشته است و همین امر ایجاب می‌کند که اصلاحات را از نو و مجددا تعریف کنیم و بر این باورم که بزرگان اصلاحات باید تعریف مجددی از نقش‌آفرینی اصلاحات ارائه کنند و این نقش‌آفرینی در برهه جدید باید کمک‌کننده به رئیس‌جمهور، دولت یازدهم و دولتمردان باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اصلاح‌طلبان باید به آقای روحانی کمک کنند، در حالی که رئیس ‌جمهور خود را در قالب هیچ ‌یک از تعاریف موجود سیاسی کشور نمی‌گنجاند، تصریح کرد: شاید بین اصلاحات و آقای روحانی تعارض دیدگاه و اختلاف دیدگاه داشته باشد، اما این تعارض و اختلاف در طرح مباحث است و ما می‌توانیم در اصل و اصول به یک تعریف و جمع‌بندی جدید برسیم، یعنی یکسری مبانی داریم و باید شعارها، اهداف و در نهایت عملکردمان را طبق این مبانی تنظیم کنیم.

مشاور ارشد سید محمد خاتمی در دولت اصلاحات پیروزی روحانی در انتخابات 24 خرداد سال گذشته را محصول پدیده عقلانیت در اصل اصلاحات دانست و خاطرنشان کرد: عقلانیت و کارآمدی دو رکن مهم فعالیت جریان اصلاح‌طلبی را تشکیل می‌دهد.

خرازی ادامه داد: دوران افراطی‌گری و رفتارهای هیجانی کنترل نشده به پایان رسیده است و نواقص و مشکلات را باید در چارچوب روند اصلاح‌طلبی دنبال کرد، چراکه چارچوب‌های کهنه دیروز، زخم‌های التیام‌نیافته تاریخی و تاکتیک‌های مستعمل گذشته جوابگوی دور جدید اصلاح‌طلبی نیست.

وی ظرفیت‌سازی را از دیگر نیازهای اصلاحات دانست و عنوان کرد: اصلاحات نیاز به توجه اصلی خود، یعنی امتزاج دین، فرهنگ و مذهب دارد و این سه اصل باید با هم عجین شود که اگر این امر صورت گیرد، موفقیت‌های نسبی آینده برای اصلاح‌طلبان پدید می‌آید.

خرازی تأکید کرد: صراحتاً باید گفت که اصلاح‌طلبی نیاز به پوست‌اندازی و خون تازه دارد، اصول اصلاح‌طلبی مشخص و روشن است و این هویت دچار تغییر نشده است.

به عقیده مشاور ارشد رئیس دولت اصلاحات آنچه که باید در اصلاحات تغییر کند، روندهای سوءتفاهم‌آفرین و حب و بغض‌های شخصی گذشته است و ما نباید از پوست‌اندازی بترسیم، بلکه باید به ثمربخشی و کارآمدی آینده اصلاحات بیندیشیم و تعارف را کنار بگذاریم.

خرازی در پایان یادآور شد: بزرگان اصلاحات باید تعریف جدیدی و بروزی را از نقش‌آفرینی اصلاحات ارائه کنند و معتقدم که نقش‌آفرینی اصلاح‌طلبان در برهه جدید باید کمک‌کننده به رئیس‌ جمهور، دولت یازدهم و دولتمردان باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها