امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۲۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98494
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 31
عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به سنتی عمل کردن خانواده‌ها و جامعه در مواجهه با ...

عبدالصمد خرمشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به سنتی عمل کردن خانواده‌ها و جامعه در مواجهه با مقوله کودک‌آزاری اظهار داشت: قشنگ ترین قوانین اگر عملی نشود فقط به درد ویترین خواهد خورد.

وی افزود: این لایحه که در حال بررسی و تصویب است خیلی شیک و جامع به نظر می‌رسد ولی باید دید که در عمل قابلیت اجرا دارد یا نه.

این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: وقتی روزانه ده ها مورد کودک آزاری و رفتار خشونت بار با کودکان می‌بینیم و مواردی که از این اعمال حمایت می‌کند به صورت عرفی، سنتی یا در پاره‌ای از قوانین وجود دارد چگونه می‌توانیم امیدوار باشیم که این قانون بتواند فرهنگ، نحوه برخورد خانواده با کودک و جامعه را عوض کند.

وی گفت: صرفا با قوانین شیک و لوکس هیچ امیدی به تغییر رفتار جامعه و خانواده نسبت به کودکان نخواهد بود. باید زیربنا، اساس تفکر و بینش جامعه نسبت به کودکان عوض شود آنگاه قانون قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد.

خرمشاهی با بیان اینکه هم در عرف و هم در فرهنگمان رفتارهایی وجود دارد که با این قوانین همخوانی ندارد، اظهار داشت: وقتی که صدها کودک کار در خیابان‌ها می‌بینیم که مصداق بارز کودک آزاری است یعنی قوانین کارآیی لازم را نداشته‌اند.

این حقوق‌دان معتقد است: باید به طور اساسی و بنیادی آموزش‌های لازم به خانواده داده شود. باید نحوه برخورد با کودک آموزش داده شود و آن تبدیل به فرهنگ شود وگرنه فرهنگ فعلی این قانون را نخواهد پذیرفت.

در قانون سال 81 آمده بود که اگر مردم دیدند جایی کودک آزاری می‌شود اگر آن را گزارش نکنند مجرم‌اند، ولی کجای آن قانون اجرا شد. بارها شاهد بودیم که فردی کودکی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و هیچ کسی کاری نمی‌کند.

وی با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: این لایحه ضعفی ندارد و یک گام رو به جلو است. خیلی هم از فرهنگ جامعه جلو تر است.

خرمشاهی در انتها گفت: باید به جهتی برویم که صرف تنبیه و برخورد خشونت‌بار نسبت به کودکان از بین برود. باید قوانینی که خودش موجب تقویت کودک‌آزاری است از بین برود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار