امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98502
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 1065
این جملاتی است که روی پلاکاردهای سفیدی نقش بسته که این روزها به در و دیوار ایستگاه های متروی پایتخت آویخته شده اند. پلاکاردهایی با تصاویر خنده دار، ...

این جملاتی است که روی پلاکاردهای سفیدی نقش بسته که این روزها به در و دیوار ایستگاه های متروی پایتخت آویخته شده اند. پلاکاردهایی با تصاویر خنده دار، جملاتی با لحن محاوره و طنزآمیز که قصد دارند حتی شده به قدر سر سوزن، تغییرات مثبتی در رفتار مترو سواران ایجاد کنند.
 
 به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ اخیرا پیام هایی اخلاقی با تصویرسازی های کمیک و با عنوان «با هم مهربان باشیم» در ایستگاه های متروی شهر تهران نصب شده است. پیام هایی که هر کدام یک موضوع اجتماعیِ مرتبط با مترو را هدف قرار داده اند و می کوشند با استفاده از بیان متفاوت خود، آموزش های شهروندی درباره موضوع مرتبط را به شهروندان ارائه دهند.
 
 از دستفروشان مترو و سرک کشیدن در موبایل دیگران گرفته تا جا دادن به سالمندان و نبردن وسایل سنگین و حجیم به داخل قطار و ایستادن در پشت خط زرد لبه سکو و ...، این پیام های اخلاقی موضوعات متفاوتی دارند. موضوعاتی که اغلب متروسوارهای حرفه ای با آنها آشنایی دارند؛ حالا یا خودشان به این رفتارها دست می زنند و یا بابت بروز آنها از جانب دیگران به شدت شاکی هستند. همین باعث می شود در حین تردد شتاب زده خود در راهروهای ایستگاه یا موقع بالا و پایین رفتن از پله های برقی نگاهی به این پلاکاردها بیندازند و جذب آنها شوند.
 
 غارنشینی که با پتک و تیشه مشغول حک کلماتی به خطی شبیه میخی روی سقف مترو است، مرد چاق و بی خیالی که کفش هایش را هم درآورده و با خیال راحت لبه سکو نشسته و تنقلات می خورد، فیلبانی که به زور می کوشد فیل خود را در واگن بچپاند، عده ای آدم فضول که روی موبایل یک نفر سرک کشیده اند، فردی هیکلی که وارد واگن بانوان شده، قلچماقی در حال ورود به واگن که راه مسافرانِ در حال خروج را سد کرده، دستفروشانی با بادکنک و جوراب و دونات – از محبوب ترین کالاهای مترویی – که مسافری را دوره کرده اند، جوانی در حال دویدن روی پله های برقی، پیرمردی که در همهمه مسافران هنگام ورود به واگن نقش بر زمین شده و ... از تصاویری هستند که دیوارهای ایستگاه های مترو را زینت بخشیده اند. تصاویری که هر یک از ما به راحتی می توانیم خود را جای آنها بگذاریم و با شرمندگی یاد وقت هایی بیفتیم که به هر یک از این رفتارهای ناهنجار دست زده ایم.
 
 اما چه شد که این پیام های اخلاقی از مترو سر در آوردند؟ معاون فرهنگی اجتماعی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس در این زمینه گفت: ما مترو را یک سازه عمرانی یا وسیله حمل و نقل عمومیِ صرف نمی دانیم و نگاهمان این نیست که صرفا وظیفه حمل و نقل را داریم. وقتی شهروندان عزیز بیشتر از نیم ساعت از وقت خود را در مترو در اختیار ما قرار می دهند، طبیعی است که انتظار دارند از این وقت به صورت بهینه استفاده شود.
 
 مرتضی جعفرپور ادامه داد: به همین منظور در راستای انجام رسالتی که در مترو به عنوان یک گذر فرهنگی و اجتماعی بر عهده داریم، رویکردی با عنوان «با هم مهربان باشیم» را انتخاب کرده ایم و وظیفه خود دانسته ایم یک سری آموزش های شهروندی را در این قالب به مخاطب منتقل کنیم.
 
 وی افزود: اولویت اصلی ما در وهله اول، آموزش ها و نکاتی است که در خود مترو به آن نیاز داریم؛ مثل صبر و بردباری، مهربانی در برقراری ارتباط اولیه با دیگران، رعایت حال کهنسالان و کودکان و ... سایر مواردی که فکر می کنیم در فضای اجتماعی هر چه انسان ها به آنها پایبند باشند، شاهد زندگی اجتماعی زیباتری خواهیم بود. بنابراین اولویت اصلی خود را آموزش های شهروندی معطوف به مترو تعیین کرده ایم.
 
 معاون فرهنگی اجتماعی شرکت بهره برداری مترو اضافه کرد: ما گستره کار خود را در این طرح در تمامی ایستگاه های مترو قرار داده ایم و سعی کرده ایم به اندازه بضاعت خود در تمامی ایستگاه ها این اتفاق رقم بخورد. البته یک سری پلاکاردها را برای جلوگیری از اسراف در ایستگاه ها جابجا خواهیم کرد. همچنین برای افزایش تاثیرگذاری پیام ها، از عده ای از هنرمندان خواسته ایم پیام های مورد نظر ما را در قالب تصویری و هنری زیبا به مخاطب منتقل کنند.
 
 جعفرپور درباره نحوه اثرسنجی طرح «با هم مهربان باشیم» گفت: هر چه در مترو ببینیم که مردم بیشتر رعایت یکدیگر را می کنند، اثر کار خود را خواهیم دید. مثال ساده آن زمان پیاده و سوار شدن به قطار است و هر زمان دیگر شاهد رفتارهای نامناسب در زمان سوار و پیاده شدن به قطار نباشیم، می فهمیم که به هدف مورد نظر خود از این طرح رسیده ایم.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها