امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98522
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۶
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای گردهمایی بزرگ هنرمندان در حمایت از مردم مظلوم غزه صبح ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای گردهمایی بزرگ هنرمندان در حمایت از مردم مظلوم غزه صبح امروز با حضور رئیس حوزه هنری و جمعی از مدیران برگزار شد.

* قزوه: بیانیه اهالی رسانه و هنرمندان ترجمه می‌شود/ برپایی نمایشگاه‌های هنر در کنار تجمع بزرگ هنرمندان

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با بیان اینکه همه می‌دانیم این روزها وضع غزه هیچ خوب نیست و اخباری که رسانه‌ها منعکس می‌کنند عمق فاجعه را نشان می‌دهد و دردناک است اظهار داشت: جای شکر دارد که اصحاب مطبوعات همیشه در وظیفه انقلابی خود پیشگام هستند و این حادثه را همیشه در رسانه‌‌ها منعکس می‌کنند دیروز آقای مومنی مدیران حوزه هنری را جمع کرد تا اقدامی منسجم را برنامه‌ریزی کند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری ضمن تاکید بر اینکه بسیاری از خبرنگاران که در جهت وظیفه خبری در صحنه‌های مختلف حاضر بودند صادقانه تلاش کرده و حتی جان خود را از دست دادند گفت: اهالی رسانه همیشه صادقانه تلاش می‌کنند که تلاش‌های یکایک آنها جای ستایش دارد اما برای ما عادت شده هر وقت صحبت از جام جهانی می‌شود صحبت از توپ تانک نیز به میان می‌اید و مسلمانان را به خیال خود تحقیر می‌کنند اما مردم از امام آموخته‌اند که باید وحدت داشته باشند و تا آخرین قطره خون بایستند روز قدس خود یک جلوه از این زیبایی است اگر مردم دنیا را رها کنند تا قدس خواهند رفت و هنرمندان نماینده این مردم‌اند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با محکوم کردن اعمال جنایتکاران صهیونیست گفت: در گردهمایی عصر فردا بیانیه‌ای در قالب پارچه‌نوشته بزرگ داریم که در معرض دید اصحاب رسانه و هنرمندان قرار می‌دهیم تا امضا کنند این بیانیه ترجمه خواهد شد تا در دسترس سفارتخانه‌ها، مجمع جهانی صلح و تقریب مذاهب قرار گیرد شاید امروز سازمان ملل جوابگو نباشد همه به آن مراجعه می‌کنند اما کمتر جواب می‌گیرند دوستانی هم بودند که پیشنهاد دادند این گردهمایی مقابل سازمان ملل صورت گیرد اما گفتم چه می‌خواهد بشود امروز برخی سازمان‌ها فعالیت بهتر و مثمر‌ ثمرتری از سازمان ملل دارند از تمام هنرمندان با هر دیدگاهی دعوت می‌کنیم به حوزه هنری آمده و بیانیه را امضا کنند.

وی به تشریح جزئیات این گردهمایی پرداخت و گفت:‌ در گردهمایی بزرگ هنرمندان نمایشگاه عکس، نمایشگاه هنرهای تجسمی، ورک‌شاپ هنرهای تجسمی افتتاح می‌شود هنرمندان اعلام موضع کرده و نمایشگاه نقاشی برپا می‌شود ضمن آنکه رئیس حوزه هنری سخنرانی کرده بیانیه‌ای صادر می‌شود و اجرای موسیقی‌های تولیدی حوزه در زمینه فلسطین و اجرای نمایش خیابانی را خواهیم داشت.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری با اشاره به تاریخ چند هزار ساله ی غزه و فلسطین گفت: در زمان هخامنشیان فرماندار غزه یک ایرانی بود و در مقابل اسکندر تسلیم نمی شود و زانو نزد و از آن دوران مقاومت را در این مردم می بینیم در این شهر قبر جد بزرگوار پیامبر وجود دارد و ایرانی ها نیز در این شهر ریشه دارند. این ریشه ها اگر برای استعمارگران امروز بود غوغایی به پا می کردند و به رخ می کشیدند در حالی که ما خیلی بر روی این موارد کار نمی کنیم.

قزوه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: در بعد بین المللی نیز در کشورمان فعالیت های زیادی صورت گرفته است و همایش های شعر بین المللی و نمایشگاه های تجسمی بین المللی برپا شده است و هنرمندان بسیاری از کشورمان با آثاری با مضمون مظلومیت مردم فلسطین در جشنواره های جهانی حضور داشته اند.

* فیض: زبان طنز کارآمد است/ بسیاری آزادی‌خواهان در طول تاریخ شاعر بودند

ناصر‌ فیض در پایان این نشست ضمن اشاره به اینکه در طول تاریخ ادب فارس کرامت و شرافت انسانی برای بعضی شاعران در اولویت بوده اما برخی تنها به مدح می‌پرداختند گفت: این مهم باعث شده برخی شاعران در دفاع از مظلوم قلم زنند حافظ در دوره خود در راستای مفتضح کردن حاکمان جرم نبوغ خود را به کار گرفت و افرادی که در راستای سعادت مردم کار نمی‌کردند را زیر سوال برد ولی زبان طنز می‌توان کارآمد باشد تا دشمنان را با این زبان به دنیا معرفی کنیم.

مدیر دفتر طنز حوزه هنری ضمن اشاره به اینکه دشمن‌ها از احمق‌ها هستند چرا که در ماه مبارک رمضان زنان و کودکان غزه را به خاک و خون کشید‌ه‌اند گفت: در سوریه که بودیم همواره اعلام می‌کردند که ما تنها نقاط نظامی را هدف قرار می‌دهیم اما مدرسه‌ای را هدف قرار دادند که 60 بچه کوچک در آن به خاک و خون کشیده  شدند نظامی هم نبودند و تنها کودکانی بودند که برای تحصیل به مدرسه آمدند.

وی افزود:‌ آنها مدعی تغییر خاورمیانه بودند طنز همین‌جاست که خاورمیانه تغییر کرد اما نه در راستای تحلیل آنها بلکه نتیجه عکس داشت آنها هدفشان ایران بود ولی این اتفاق رخ نداد این تغییر و حرکـت‌ها در نهایت به پیروزی اعتقادات منجر می‌شود ما امروز یک به جهت دینی و دو به جهت اعتقادی از غزه حمایت می‌کنیم ما کشور و قومیتی هستیم که همیشه دفاع از مظلوم جزء برنامه‌هایمان بوده است پس دلیل واضح است که چرا به عنوان هنرمند باید وارد عمل شویم.

مدیر دفتر طنز در پایان سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه بسیاری آزادی‌خواهان در طول تاریخ شاعر بودند گفت: هنری که در دفاع از مظلوم به کار نرود هنر محسوب نمی‌شود از هنرمندان طنز‌پرداز می‌خواهم تاوان این را بدهند و اگر در طول زندگی اعتراضی داشته‌اند اینجا با نگاه درست از قلمشان که طنز است استفاده کنند تا اشکالات طول تاریخ ادبی را با این درست نگاه کردن جبران کنند.

* امینی: هنرهای نمایشی سریع ترین تاثیر را از زمانه خود می‌گیرد

رحمت امینی مدیر مرکز هنرهای نمایشی با اشاره به این که هنرهای نمایش سریع ترین تاثیر را از زمانه خود می گیرد، اظهار کرد: هنرهای نمایشی نسبت به دیگر هنرها می تواند سریع تر و بهتر محتوا و مضمون جامعه بین الملل را در معرض نمایش قرار دهد.
وی درباره برنامه ویژه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در همایش غزه تنها نیست گفت: فردا چهارشنبه 1 مردادماه نمایش خیابانی از ساعت 18 اجرا خواهد شد این نمایش توسط امیرحسین شفیعی که از جوانان سرآمد هنر نمایش خیابانی است در محوطه حوزه هنری  اجرا می شود.
امینی با بیان این که هنرمندان به دوگونه می توانند در مقابل فجایع انسانی که در جهان رخ می دهد واکنش نشان دهد.  اظهار کرد: هنرمندان شهیر جامعه که مردم به آن ها اعتماد دارند با سخن های خودشان اهمیت فجایعه ای مانند غزه را خاطر نشان می شوند که البته این فاجعه ای بسیار مشهود است و حتی شبکه های مانند بی بی سی نیز نمی تواند عمق این فاجعه را نشان دهند.
وی ادامه داد: همچنین هنرمندان از فجایع جهان و مظلومیت مردمی همچون غزه تاثیر می گرد و در طول زمان آثار با این محوریت خلق می کند همان طور که جنگ تحمیلی به پایان رسیده اما هنوز خاطراتش بازگو می شود و تئاتر نیز همیشه مخالف جنگ افروزی کمک های مختلف بوده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها