امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98525
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۶
تعداد بازدید: 132
سیامک باقری، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه ...

سیامک باقری، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه انگیزه‌ها و اراده‌های متفاوتی باعث شده تا طرفین در مذاکرات هسته‌ای به تمدید آن رضایت دهند گفت: اگر به انگیزه‌ها و کنش‌های طرف غربی که باعث تمدید مذاکرات شد دقت کنیم به چند نکته اساسی در تحلیل محتوای گفتمانی مواضع و رویکردهای گروه غربی به ویژه آمریکا روبرو خواهیم شد که دقت در آن باعث باز شدن دید ما برای آینده مذاکرات می‌شود.

شکست مذاکرات برای غرب غیرقابل پذیرش است

وی نکته اول را غیر قابل پذیرش و غیر  قابل باور تلقی کردن شکست مذاکرات برای طرف غربی قابل پذیرش دانست و گفت: با اینکه ممکن است که افراد زیادی این را بگویند که شکست در مذاکرات هسته‌ای برای آمریکایی‌ها هیچگاه مطرح نبوده است زیرا آمریکایی‌ها گفته‌اند که توافق بد از توافق نکردن بدتر است ولی ما باید این را بدانیم که این امر تنها در سیاست اعلامی آنها مطرح شده است اما حقیقت این است که شکست برای طرف غربی غیرقابل پذیرش است زیرا طرف غربی در زمینه هسته‌ای نشان داده که آنچه از طرح اقدام مشترک و دستاوردهای شش ماهه اخیر به دست آورده بسیار حائز اهمیت است و نمی‌خواهد به هر بهانه‌ای این دستاورد را از دست دهد.

باقری نکته دوم تحلیل محتوای گفتمانی مواضع و رویکردهای گروه غربی و به خصوص آمریکایی‌ها را هراس آنها از شکست مذاکرات هسته‌ای دانست و افزود: غربی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که هیچ راهی غیر از مذاکره با جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و حتی اوباما هم اعتراف کرده بود که اگر می‌توانست پیچ و مهره‌های برنامه‌ هسته‌ای ایران را باز کند حتماً این کار را انجام می‌داد پس ما هراس واقعی را از شکست مذاکره با ایران را در چهره غربی‌ها مشاهده می‌کنیم.

این کارشناس مسائل بین الملل سومین نکته تحلیل گفتمانی رویکردهای غرب و آمریکا را احساس رضایت آنها از تمدید مذاکرات عنوان و خاطرنشان کرد: اگر به صحبت‌های جان کری و سخنگوی کاخ سفید و همچنین باراک اوباما نگاه کنیم مشاهده خواهیم کرد که رضایت نسبی در سطح سیاسی دولتمردان آمریکایی از تمدید مذاکره مشهود است زیرا نگرانی اصلی آنها راجع به گریز هسته‌ای که آنها ادعا می‌کردند با تمدید مذاکرات هسته‌ای با ایران برطرف شده است چون همچنان فاصله گریز هسته‌ای ایران وجود خواهد داشت.

آمریکایی‌ها از نفی غنی‌سازی به سمت محدودسازی غنی‌سازی ایران حرکت کرده‌اند

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اختلافات اساسی و فراوانی منجر به تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 شد که به راهبرد آمریکا باز می‌گردد.

باقری تصریح کرد: راهبرد آمریکا در 6ماهه اخیر از نفی غنی‌سازی به سمت محدودسازی غنی‌سازی برنامه هسته‌ای ایران تغییر پیدا کرده و با محدودسازی غنی‌سازی شرایط بسیار سنگینی را بر علیه ایران اعمال کردند و با تغییر سیاست، راهبرد شرط و شروط بسیاری را  در نظر گرفته‌اند.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه افزود: بازیگران مزاحمی در عرصه بین‌الملل در بحث مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 مثلثی را شامل برخی کشورهای منطقه مانند عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و کنگره آمریکا و جمهوری خواهان و بخشی از آمریکایی‌هایی که به شدت ایران‌ستیز هستند وجود دارد و اوباما هم تلاش زیادی کرده تا با پرستیژ بالا به سمت توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران حرکت کند ولی فاکتورهای ذکر شده که همان راهبرد جدید آمریکا و بازیگران مزاحم باشند اوباما را دچار چالش کرد و از اختلافات اساسی بین ایران و 1+5 خبر می دهد.

احتمال تمدید مذاکرات در 4ماه آینده نیز وجود دارد

وی خاطرنشان کرد: باید از همه حقوق ملت در قضیه برنامه هسته‌ای ایران به تمام معنا حفاظت شود و طبق فرمایش رهبری گرانقدر ایران 190هزار سو ظرفیت غنی‌سازی بایستی در مذاکرات هسته‌ای مورد اذعان قرار گیرد و سایر خطوط قرمز مد نظر جمهوری اسلامی ایران نیز رعایت شود که اجرای تمامی این فاکتورهای تأثیرگذار طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای را سبب می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان احتمال توافق هسته‌ای در 4 ماه آینده را دارد گفت: احتمالاً شاهد تکرار تمدید مذاکرات خواهیم بود و این تمدید مذاکرات در حالی است که آمریکایی‌ها از شکست هراس دارند و از سوی دیگر هم نمی‌توانند از اختلافات اساسی به دلیل راهبردهای خود گریزی داشته باشند و از بازیگران مزاحم هم چشم‌پوشی کنند.

باقری با تاکید بر اینکه چشم‌انداز آینده مذاکرات هسته‌ای خوشبینانه نیست افزود: آمریکایی‌ها همچنان سیاست تهدید، تحریم و فشار را با توهمات بدبینانه‌ای که نسبت به برنامه هسته‌ای ایران دارند ادامه خواهند داد و سعی می کنند اختیارات خود را بیشتر کنند و ایران را به سمت کاهش خواسته‌هایش سوق دهند.

باید با دیپلماسی مقاومت و رعایت خطوط قرمز توافق جامع صورت گیرد

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: اگر بخواهیم سنگینی وزنه ترازوی ضررهای تمدید مذاکرات را ارزیابی کنیم این امر بسیار سخت است زیرا اطلاعات زیادی از متن مذاکرات به جز مصاحبه مطبوعاتی ظریف و اشتون و همچنین مصاحبه عراقچی در اختیار نداریم ولی به لحاظ سیاسی ظاهر قضیه این است که اتفاقی برد-برد روی داده است اما از لحاظ حقوقی باید بگوییم که کفه ترازو به سمت طرف غربی و آمریکا سنگین‌تر شده است.

وی در پایان تصریح کرد: شاید در 4 ماه آینده بتوانیم بگوییم که چاره‌ای جز تمدید مذاکرات وجود نداشته است اما دیپلماسی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران باید تمام حواسش جمع این موضوع باشد که آمریکایی‌ها به هیچ وجه حاضر نیستند که توافقنامه شکست بخورد و موضوع توافقات برای آنها حیاتی و مهم است. ایران هم بایستی با دیپلماسی مقاومت موضوع را به گونه‌ای پیش ببرد که ضمن حفظ خطوط قرمز طرف مقابل را سمت توافقنامه جامعی که حقوق ایران کاملاً در آن مد نظر باشد حرکت دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار