امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98527
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۶
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، آن چه از دستان پر مهر تو، در توشه مددرسانی به مستمندان و نیازمندان فرو می‌بارد، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، آن چه از دستان پر مهر تو، در توشه مددرسانی به مستمندان و نیازمندان فرو می‌بارد، قطره‌ای زلال است که دلی را شاد می‌کند، شوری دوباره به یک زندگی برمی‌گرداند و امیدی دوباره در چشمی می‌تاباند، پس این قطره‌های زلال مهر، باید از بهترین‌ها باشد؛ از آن چه دوستش می‌داری و خود می‌پسندی‌اش، تا آینه مهر و مهربانی تو باشد و پیام رسان محبتی باشد که در دل نیکوکار و مهرورز تو موج می‌زند.

اینجا پشت صحنه ساخت یک برنامه تلویزیونی است، جایی که دو سه ساعت مانده به زمان افطار همه عوامل دست‌اندرکار به تلاطم رساندن به موقع برنامه‌ هستند، شاید تا پیش از اینکه این برنامه به روی آنتن برود و مردم از طریق تلویزیون تماشگر پخش زنده آن باشند،هیچ کسی فکر نمی‌کرد که این برنامه حلاوتش شیرین‌تر از ماه عسل باشد و این چنین بتواند خنده و اشک شوق را بر لبان مردم بنشاند و شاید چنین به نظر نمی‌رسید که یک برنامه تلویزیونی،آن هم مناسبتی و در ماه رمضان بتواند این چنین به دل خانواده‌ها نفوذ کند و تاثیری بگذارد که منجر به آزادی زندانیان در بند و اسیر شود.

اینجا یک شهر ضیافت است، شهری زیرزمینی با دل‌های آسمانی، در فضایی کاملا تقسیم‌بندی شده برای اجرای یک برنامه‌تلویزیونی، در مکانی از سوله‌ای در دانشگاه اشرفی‌ اصفهانی واقع در سپاهان‌شهر؛ ورودی به برنامه از یک پارکینگ زیرزمینی آغاز می‌شود که ابتدای ورودی به این مکان با تصور صحنه برنامه از قاب تلویزیون به ذوق مخاطب می‌زند اما با کمی آشنایی از فضاهای برنامه‌ متوجه می‌شوید که این مقدمه‌ای برای ورود به شهری به نام «یک شهر ضیافت» است.

محل ورود مهمانان سالنی بزرگ است که فرش‌های چیده شده در آن حکایت از نماز جماعت اول وقت برنامه پس از افطار دارد و کمی آن طرف‌تر در مجاورت آن نیز سالن تجهیز شده برای افطاری مهمانان، که روزه‌داران گرسنه را وا می‌دارد که لحظه‌شماری افطار کنند و جای بسی خرسندی است که پس از اتمام برنامه‌ در همین مکان می‌شود روزه را باز کرد.

کمی آن طرف‌‌تر اتاقی پر سر و صدا و محل واحد سیار و تدوین عوامل پخش زنده برنامه است و افراد آن مدام در حال آمد و شد قبل برنامه و مشغول آماده کردن زیر ساخت‌‌ها هستند،صدای کم و بیش آزار دهنده بی‌سیم‌های دست کارگردان و تهیه‌کننده و سایر عوامل هماهنگ‌کننده و اعلام آخرین زمان باقی مانده از آغاز برنامه گویی استرس مهمانان منتظر که پشت درب استودیوی پخش برنامه‌ نشسته‌اند را بیشتر می‌کند.

* حسن اکلیلی برای جذب کمک آزادی زندانیان به دل‌های مردم نفوذ می‌کند 

چهره آشنای حسن اکلیلی از بازیگران تئاتر و تلویزیون اصفهان در کنار چهره ناآشنای عوامل برنامه‌ رنگ دیگری به برنامه‌ بخشیده است،حسن اکلیلی که تا پیش از این به عنوان یک بازیگر طناز در مقابل دوربین خودنمایی می‌کرد امروز با جدیت تمام پای اخلاص مردم شهرش ایستاده و با هر زنگ و تماس تلفنی مبلغی را برای کمک به آزادی زندانیان جذب می‌کند.

به گفته عوامل سازنده این برنامه حسن اکلیلی با نفوذی که در بین مخاطبان دارد،تا کنون توانسته مبالغ قابل توجهی را از طریق گیرنده‌های تلویزیون جذب کند.

حسن اکلیلی که به عنوان یک چهره هنری برای مردم شناخته شده است اکنون با این برنامه به عنوان یک خیر هنرمند نیز نزد مردم می‌رود و برای جمع کردن کمک‌های مالی با لهجه شیرین اصفهانی و با زبان ساده از مردم درخواست کمک می‌کند و مردم هم انصافا حرف شنوی خوبی از زبان این هنرمند دارند.

پشت صحنه و پیش از آغاز برنامه این بازیگر هنرمند مدام در حال رایزنی با افراد خیر و بانیانی است که بتواند به برنامه کمک و زمینه آزادی یک زندانی را فراهم کنند.
زمان در حال گذر است و یواش یواش سر و کله مهمانان اصلی برنامه‌ در حال پیدا شدن، هر شب یک هنرمند و یک اثر هنری و این بار یک هنرمند چیره‌دست استاد بهروز عزت‌خواه مهمان بود و قرار بود که اثر هنری خود را برای آزادی یک پسر جوان 27 ساله زندانی به حراج احسان و کرم مردم بگذارد.

تابلویی فاخر از نقش پل‌خواجوی اصفهان،آن هم با معرق چوب،اثری بسیار زیبا که از ظرافت آن پیدا بود که استاد نه چندین ماه که چندین سال به پای آن زحمت کشیده است و امروز این چنین آن را در کف اخلاص برای رهایی به مبلغ 15 میلیون تومان به چوب حراج می‌گذارد.

* نداشتن بیمه‌نامه و گواهینامه موتور مرا راهی زندان کرد 

«ا ـ قدیری» پسر 27 ساله‌ خوش چهره‌‌ای بود که در یکی از این شب‌ها میهمان برنامه «یک شهر ضیافت» بود استرس رهایی از بند زندان در ظاهرش معلوم بود و پشت صحنه همچنان منتظر بود تا با دستور کارگردان از طریق گیرنده‌ها به روی آنتن برود و به همراه پدر خود از مردم بخواهد که کمک کنند تا از زندان آزاد شود.

حضور در پشت صحنه فرصتی شد که گپ و گفت‌وگویی با وی بزنیم و این که چه اتفاقی افتاده‌ است که به زندان بیفتند.

«ا ـ قدیری» اهل خمینی‌شهر اصفهان است، قصه خود را این گونه آغاز می‌کند که حدود دو سه سال پیش سرباز وظیفه‌ بودم و به دلایل مشکلات خانوادگی و بیماری مادر وضعیت روحی خوبی نداشتم و سه بار از پست خدمت خود فرار کردم، پدرم یک مرد زحمتکش با سه فرزند یک دختر و دو پسر و شغلش راننده تاکسی است که تمام دارای خود که یک خانه کوچکی در خمینی‌شهر بوده است را برای بیماری مادرم که سرطان داشت فروخت و خرج کرد اما بیماری مهلک سرطان در نهایت سبب فوت و آن را از پای درآورد.

وی می‌گوید، اعزامی خدمت سربازی سال 86 بودم اما به مدت سه سال و نیم فراری بودم و بار سومی که از خدمت سربازی فرار کردم همان دوسال پیش بود که موتور یکی از دوستان خود را قرض گرفتم و به خیابان رفتم که از قضا با مردی تصادف کردم،این حادثه منجر به جرح از ناحیه دست و پای آن مرد شد که سپس با پیگیری پرونده دادگاهی مقصر شناخته و به 10 میلیون تومان دیه محکوم شدم که البته به دلیل اینکه گواهینامه و بیمه‌نامه نداشتم مجبور بودم که این مقدار دیه را نقدی خودم بپردازم.

موقعیت مالی خانواده از یک طرف و وضعیت نیمه‌کاره سربازی از سوی دیگر سبب شد که برای اینکه به زندان نروم با گرو گذاشتن وثیقه‌ی سند یکی از دوستان آزاد باشم اما بعد از مدتی با مطالبه سند آن شخص و نیز مطالبه دیه از سوی شاکی راهی زندان شدم و از آن موقع به مدت چهار ماه در زندان ماندم و این در حالی است که خدمت سربازیم همچنان نیمه کاره مانده است.

وی در وصف زندان و حال و هوای آن گفت: به دلیل اینکه سرباز وظیفه بودم در بخش سربازان و جدا از سایر زندانیان بودم اما در کل  "حال و هوای زندان قابل توصیف نیست و همانند مرغی که داخل قفس باشد می‌ماند و هر ساعت آن برای زندانی به اندازه یک سال می‌گذرد چرا که هر طرف را نگاه کنی فقط میله می‌بینی".

قدیری ادامه داد: شاکی در آن زمانی که هنوز زندانی نشده بودم به پنج میلیون تومان خسارت نیز راضی شده بود اما همان مقدار پول را هم نداشتم که بدهم و بعد از گذشت آن زمان مبلغ دیه 10 میلیون تومان و اکنون به 17 میلیون تومان رسیده است.

وی در صحبت‌های خود عنوان می‌کند، شغلش پیش از این شاگرد موتوری بوده است و همچنان عاشق موتور و موتورسواری است و از بچگی نیز آرزوی سوار شدن به موتور را داشته است،چنانکه به عشق موتور سواری به " دیوار مرگ" هم فکر کرده‌ام.

این زندانی آزاد شده از بند می‌گوید: باز هم فرصتی شود سوار موتور می‌شوم اما این دفعه دیگر دنبال گرفتن بیمه‌نامه و گواهینامه می‌روم،اما موتور را کنار نمی‌گذارم.

وی بیان کرد: واقعا از این اتفاق پشیمان هستم و من نباید در نبود مادرم، پدرم را تنها می‌گذاشتم و اکنون به جوانان هم سن خود توصیه می‌کنم که مراقب راه‌هایی که طی می‌کنند و سبب آزار خانواده می‌شوند باشند، ساعتی از شب بود که پدر و مادرم منتظر بودند که به خانه برگردم اما من سبب آزار آنها شدم و حالا نگرانی آنها را درک می‌کنم.

ا.قدیری گفت: به محض آزادی یک سری کار عقب افتاده دارم که باید انجام دهم اما دیگر به خودم و ازدواج فکر نمی‌کنم و امیدی هم به آینده خود ندارم، تنها آروزیم این است که با آزادی خود بتوانم باری از روی دوش پدرم بردارم و جای وی روی تاکسی مشغول به کار شوم،چرا که در این مدت بسیار شرمنده پدرم شدم.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: وقتی خود را در این شرایط می‌بینم از خدا می‌خواهم که به من استطاعت مالی بدهد که روزی خود از کسانی باشم که بتوانم زندانی آزاد کنم.
 سر و صداها و هیجانات داخل سالن ما را به سمت محل ضبط این ویژه برنامه کشاند. برنامه در این فاصله آغاز شده بود و مجریان برنامه در حال اجرا بودند،دوربین‌ها همه در جای خود مستقر و یک به یک در حال ضبط برنامه بودند، صحنه آبی رنگ ملایم با صندلی‌های سفید داخل محوطه به آرامش فضای برنامه کمک کرده بود، میهمانان همه گرداگرد میز و با کمی فاصله از همدیگر نشسته بودند.

برنامه شب هفدهم ماه رمضان علاوه بر هنرمندی که قرار بود اثر هنری خود را بفروش برساند با حضور هنرمندان دیگری که انصافا از مفاخر موسیقی ایران هستند مزین شده بود، "استاد علی اکبر شاهزیدی" و "استاد محمد تقی سعیدی" برای لحظاتی صدای آواز معروف "در دل آتش" استاد شاهزیدی در سالن پخش طنین‌انداز شد.

استاد شاهزیدی نیز ضمن اینکه از مردم خواست که برای آزادی زندانیان کمک کنند به مساعدت‌های مالی از سوی دولت نیز تاکید کرد و از مسئولان درخواست کرد منابع مالی بیشتری را به امر آزادی زندانیان اختصاص دهند.

* اشک‌ها و لبخندهای جاری آزادی زندانیان را جزء بهترین لحظاتم می‌دانم
 وی ادامه داد: بخش فروش آثار هنری یکی از بخش‌های دیگر این برنامه است که انصافا هنرمندان کار بزرگی می‌کنند که جا داشت پیش از ساخت برنامه فراخوانی داده می‌شد که هنرمندان با قوت بیشتری در آن شرکت کنند.

مجری ویژه برنامه «یک شهر ضیافت»  تصریح کرد: هر اثر هنری از این هنرمندان همانند فرزندان آنها است و اینکه این گونه بدون چشم داشت آن را هزینه می‌کنند آن هم برای زندانیانی که در عوام مطرودترین قشر جامعه فعلی ما هستند و حتی پس از پایان محکومیت نیز مورد پذیرش جامعه نیستند، این کار بسیار بزرگی است.

وی گران‌ترین اثر به فروش رسیده تا شب هفدهم ماه رمضان را 30 میلیون تومان برای یک اثر هنری 14 میلیون تومانی قیمت پایه و اثر کرسی شناور اثر استاد سلیمانی از اساتید خط که توسط یکی از حضار به فروش رسید، نام برد.

صادقی در پایان در مورد بهترین لحظه و بدترین لحظه اجرای این برنامه گفت: لحظه بدی در این برنامه ندیدم اما  اشک‌ها و لبخندهایی که به واسطه آزادی زندانیان جاری می‌شود را جزء بهترین لحظات خود می‌دانم.

* بینندگان «یک شهر ضیافت» جهادگونه مال خود را برای آزادی زندانیان هدیه می‌کنند 

گرداننده این برنامه و هر آنچه بر روی آنتن برای تماشای بینندگان پخش می‌شود با هدایت کسی نیست جزء کارگردان برنامه،همایون بلندبخت که بیرون از محل اجرای برنامه چرخ این برنامه‌ را می‌چرخاند، وقت کمی برای مصاحبه دارد و مدام در حال هماهنگی برنامه با منشی صحنه و عوامل اجرای پخش زنده در واحد سیار است، مجموعه مستندهای هنرمندان اصفهان،مستند مدرسه صدر بازار،ساخت چندین برنامه کودک،مجموعه‌های عروسکی،کارگردانی برنامه‌های ورزشی،برنامه زنده‌رود بخشی از سوابق 20 ساله کاری این کارگردان است.

فرصتی در لابه‌لای برنامه دست داد که با وی گفتگویی داشته باشیم،همایون بلندبخت، از طرز بیانش پیداست که کار خود را در ساخت این برنامه تا حدود زیادی پسندیده و معتقد است تاثیرات زیادی داشته،چنانکه طبق گفته وی که البته آن هم بر اساس شنیده‌ها بوده است یک شبکه عربستانی بخش‌هایی از این برنامه را پخش کرده و در این ماه روزی دو نفر را از زندان مکه آزاد می‌کنند.

وی در مورد طرح اولیه برنامه و چگونگی شکل‌گیری آن اظهار کرد:در مراسم تودیع و معارفه مدیر تولید جدید سیما که البته آشنایی قبلی با ایشان داشتم،جرقه‌ای به ذهنم خورد که با توجه به اینکه سال 84 برنامه ماه رمضان را با همین نام«یک شهر ضیافت»  با آقای مدنیان تهیه کننده آن برنامه کار کردم،چرا دوباره با هم همان نام یک برنامه را کار نکنم و همین موضوع سبب شد که این قضیه را مطرح کنم که خواسته شد بنده یک طرح ارائه کنم که البته یکی دو بار جلسات غیر رسمی در این خصوص برگزار شد.

کارگردان ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» در مورد اینکه این طرح فعلی چطور کلید خورد،افزود: قضیه از این قرار است که روزی در مسجدی در خیابان عباس‌آباد یک طرح به ذهنم آمد که محتوای برنامه امسال یک کار انسانی باشد و صرفا برای افطار نباشد.

وی ادامه داد:طرح اولیه این بود که از بچه‌های زندانیان بخواهیم هر کدام یک نقاشی با موضوع زندان آزادی بکشند و این نقاشی‌ها را به مزایده بگذاریم و سپس سراغ خانواد‌های زندانیان برویم که در واقع بهانه‌ای برای ورود به زندگی این افراد داشته باشیم، چرا که معتقدم با این کار فضای برنامه‌ حسی‌تر می‌شد.

* حدود 50 میلیون تومان خرج ساخت دکور برنامه شده است


 
بلندبخت با بیان اینکه اکنون بخشی از برنامه که مزایده آثار هنری است،چندان با استقبال بینندگان روبه‌رو نشده است، گفت: مردم جاهایی بیشتر درگیر می‌شوند که با پشت صحنه این زندگی‌ها آشنا می‌شوند.

وی با تاکید به این نکته که تا کنون چنین برنامه‌ای با این ابعاد در اصفهان کار نشده بود و همه به نوعی تردید از اجرای این طرح داشتند،گفت: در جلسه‌ای که با مدیر کل صدا و سیما داشتم درخواست کردم که اجازه این ساخت این برنامه را بدهند، هرچند با شکست مواجه شود، چرا که معتقد بودم باید این برنامه تمرین شود.

کارگردان ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» با بیان اینکه این ویژه برنامه می‌توانست قوی‌تر هم باشد، بیان کرد: معتقدم در برنامه‌سازی‌های اصفهان مطلقا از قابلیت‌های بومی استفاده نمی‌شود و با کمال تاسف ارتباط و نفوذ گاها در برنامه‌سازی‌ها که البته اگر با تدبیر باشد می‌تواند جلوی گسستگی‌های فکری را بگیرد از یک طرف و نیز تاثیر پذیری برخی از طرز تفکرات سیاسی دست و پای کار را می‌بندد. 

وی در مورد هزینه ساخت دکور برنامه که انصافا در خور خود بسیار شکیل ساخته شده است،افزود: نزدیک 50 میلیون تومان برای ساخت دکور برنامه تا کنون هزینه شده است که بعد از پایان برنامه شاید قطعاتی از آن قابل استفاده باشد هر چند دکور یکی از هزینه‌های ثابت و سنگین کار تلویزیونی در تمام دنیا است.

بلندبخت در پاسخ به این سئوال که آیا ساخت این برنامه را ادامه می‌دهید،گفت: شاید با گروه فعلی دوباره کار کنم مگر اینکه تغییرات اساسی در تیم تهیه رخ دهد،ضمن این که اجازه استفاده از طرح را برای برنامه مشابه نمی‌دهم.

وی در مورد اینکه آیا در آینده آزادی جرائم عمد را هم در برنامه کاری خود دارد و چه طرح جدیدی در این خصوص دارد،افزود: چنین طرحی به قوه قضائیه ارائه شده است،اما در این برنامه کمک به بیماران خاص و حاشیه‌نشینان هم مد نظر است.

کارگردان ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» در مورد ویژگی کارگردانی این برنامه با سایر برنامه‌هایی که تا کنون کارگردانی کرده است،افزود: در کارنامه 20 ساله کاری خود هیچ دو روزی شبیه هم نداشته‌ام،اما کار در این برنامه بسیار سخت است چرا که زمان برای اصلاح کادر نداریم و مدام مدیر صحنه باید مشغول کار باشد و از طرفی دیگر عوامل نور،صدا،باید با دقت و سریع و حرفه‌ای کار کنند.

وی در مورد حضور حسن اکلیلی هنرمند تاثر و تلویزیون در این برنامه گفت: حضور وی در برنامه بسیار موثر است و حداقل آن این است که مردم صدای خود و لهجه فاخر و صحیح اصفهان را با صدای این هنرمند می‌شوند و باور دارند.

* خنده مهدیه هفت ساله قشنگترین چیزی بود که تاکنون دیدم
بلند بخت در مورد معایب موجود در این ویژه برنامه افزود: بسیاری از معایب پایان کار معلوم می‌شود اما این کار یک کار تمرین نشده با حجم زیاد و زمان کم با شلوغی عوامل همراه است و همه این موارد موقعی نمود بیشتری پیدا می‌کند که دقیقا باید در لحظه اذان آنتن را تحویل بگیریم.

وی تصریح کرد: این همه دغدغه برای رساندن برنامه، یعنی هر لحظه برای آن محاسبه صورت می‌گیرد و حتی یک تیم‌کاری شبانه برای این برنامه شب‌ها در محل ضبط مستقر می‌شوند.

کارگردان ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» مهمترین قوت این ویژه برنامه افطاری پذیرش و باور مردم دانست و افزود:این برنامه جزء معدود برنامه‌های انسان‌دوستانه سازمان صدا و سیمای اصفهان بوده است.

وی با بیان اینکه مردم هم همین انسان‌دوستانه بودن را می‌پسندند که به واسطه آن یک کار انسانی و همچون آزادی یک زندانی را به همراه دارد،گفت: این برنامه هر روز یک زندانی را آزاد می‌کند و در کنار آن نیز آگاهی و چگونگی روایت این حوادث از زبان خود مردم بیان می‌شود.

بلندبخت با اشاره به اینکه این ویژه برنامه در راستای منویات رهبری و در راستای شعار سال "فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی" است،افزود:این برنامه یک برنامه فرهنگی با تم مذهبی است و مردم به شکل جهادی مشکلات جامعه را خودشان حل می‌کنند که همین مسئله سبب ایجاد عزم ملی می‌شود.

وی تاکید کرد: برای بار نخست است که در یک برنامه شعار مذهبی داده نمی‌شود و شعور مذهبی نیز در آن تعریف می‌شود.

کارگردان ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» گفت: شنیده‌ام که حتی شبکه‌های وهابیت در مورد پخش چنین برنامه‌ای اظهار نظر کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تا کنون چنین برنامه‌ای تمرین و تجربه نشده بود،گفت: اکنون این برنامه مدارم در دل خود تولید می‌شود و مسئله مهم‌تر اینکه بعد از سال‌ها شبکه اصفهان که برنامه‌ای در خور کمتر ساخته بود امسال هنر ساخت برنامه که چندین سال بود از سازمان صدا و سیما رخت بربسته بود را دوباره به اصفهان برگردانند.

بلندبخت در مورد بهترین لحظات این برنامه گفت: برای من خنده دختربچه و پسربچه‌ای که پدر و مادر خود را بعد از مدتها می‌بیند و بغل می‌کند و سپس به خانه می‌رود،شیرین‌ترین لحظه‌ است، هر چند برنامه ضعیف باشد و حتی ریایی هم شده باشد و در این زمینه برای شادی دل آن پسری که مادرش را می‌خواست حاضرم شخصا گدایی کنم.

وی ادامه داد:خنده مهدیه هفت ساله قشنگترین چیزی بود که تا حالا دیدم و وجدانم از این راحت است زمانی که با باری از گناهان می‌میرم،کسانی هستند که شاید به واسطه شادی دلشان هوای من را داشته باشند.

* گوشه گوشه این ضیافت پر از لطف و کرم و احسان است
 برنامه «یک شهر ضیافت» همچنان با اجرای مجریان و مهمانان برنامه و جذب کمک‌های مالی برای آزادی پسر جوان ادامه داشت و هر از چندگاهی مهمانان حاضر در برنامه مبلغی را برای کمک اعلام می‌کردند،و جالب توجه این که دختر بچه‌‌ای کوچک انگشتر خود را برای آزادی این زندانی اهداء کرد.

گوشه گوشه این ضیافت پر از لطف و کرم و احسان انسان‌هایی بود که دارایی خود را در کف اخلاص می‌گذاشتند و اسیری را از بند آزاد می‌کردند.

دقایقی کارشناس مذهبی برنامه توضیحاتی را در مورد امر خداپسندانه کمک به دیگران توضیح داد، کم‌کم به لحظات اذان و پایان برنامه نزدیک می‌شدیم ،لحظاتی که توسط مجری مقدار پول جمع‌آوری شده مردمی اعلام می‌شود،دل توی دل "ا.قدیری" نبود برای شنیدن آزادی و اینکه بشنود که مبلغ مورد نظر تهیه شده است،سپس اعلام شد که مبلغ مورد نظر از سوی مردم خیر تهیه شد و این چنین یک جوان به آغوش خانواده بازگشت و برگه ترخیص آن توسط مدیرکل زندان‌های استان امضاء شد و این چنین یک چنین برنامه‌ای از قاب تلویزیون و به واسطه مدد مردم در این ماه الهی رهایی و آزادی را به یک خانواده‌ هدیه ‌کرد.

تغییر رنگ آسمان از لابه‌لای پنجره‌ها حاکی از زمان اذان داشت که صدای موذن از فضای برنامه پخش شد و یک قسمت از برنامه«یک شهرضیافت» به پایان رسید.

* این برنامه راه‌گشا و درگاهی برای حل مشکلات زندانیان شد
 نقش تهیه‌کننده یک برنامه در حمایت و پشتیبانی مالی برنامه بر کسی پوشیده نیست، حجت‌الاسلام سید مهدی مدنیان تهیه کننده این ویژه برنامه پیش از آغاز برنامه در حال تدارک ‌برنامه بود وقتی برای گفت‌وگو سراغ وی رفتیم،فرصتی خواست که پس از پایان برنامه گفتگوی کاملی داشته باشیم، وی در ابتدای صحبت‌های گفت: نخستین تجربه کاری من برنامه «یک شهر ضیافت» در سال 85 ،درست زمانی که در دانشکده صدا و سیما رشته تهیه کنندگی قبول شدم، بود که برنامه آن سال نیز جزء بهترین برنامه معارفی  استان شناخته شد و امسال نیز پیشنهاد تهیه‌کنندگی این برنامه به من داده شد که حاصل تمام تجربیات ساخت برنامه‌سازی را برای آن به کار گرفتم.

وی با بیان اینکه تا کنون 15 هزار دقیقه برنامه با مضامین مذهبی تهیه کرده‌ کرد،افزود: این برنامه از نظر ساختاری مذهبی است اما معتقد هستم این برنامه مخاطب خاص خود را دارد و با این متد ثابت شد که یک برنامه معارفی می‌تواند جذاب و با مردم در تعامل باشد.

تهیه کننده ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» افزود: ایده اولیه این برنامه از سوی کارگردان پیشنهاد و طراحی شد، در واقع ایده از ایشان و طراحی از بنده بود که نحوه شکل‌گیری این طرح برنامه از یک سرقت مسلحانه توسط دو نفر سارق از مغازه یکی از اقوام آغاز شد.بهمن ماه سال گذشته بود که از یک طلا فروشی واقع در خیابان حجتیه سرقتی صورت گرفت که سارقان دستگیر شدند و من مدتی را به دنبال رضایت گرفتن و رضایت خانواده‌های این زندانیان و شاکی بودم.

مدنیان افزود: این برنامه راه‌گشا و درگاهی برای حل مشکلات زندان شد اما در کنار این مشکلات مسائلی همچون مسکن، ازدواج و کار هست که ما با تم‌های مختلف می‌توانیم به این مشکلات بپردازیم.

وی افزود: برنامه در حد خود موفق بوده است و البته انتقاداتی هم به برنامه هست که برخی از مردم در نظر سنجی‌ها عنوان کرده‌اند با این روش آبروی مددجو می‌رود در حالی که این افراد همگی جرائم غیر عمد هستند و جرائم غیر عدم ممکن است برای همه پیش‌ آید که برخی نمی‌توانند مشکل مالی آن را خود پشتیبانی کنند.

تهیه کننده ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» تصریح کرد: این برنامه تجلی شعار سال رهبری است که توانسته شعار را به شعور تبدیل کند و البته دستگاه‌های مختلف نیز همکاری داشتند تا این مسئله فرهنگ‌سازی شود، به حدی که کودکان هم در آن مشارکت دارند.

* «یک شهر ضیافت» پر استقبال‌ترین برنامه تلویزیونی مذهبی پس از انقلاب در شبکه اصفهان شناخته شده است
 وی با اشاره به اینکه جشن گلریزان زیاد برگزار شده است اما این برنامه با حضور مردم همراه است،گفت: خیران مشارکت خوبی در این برنامه دارند و بسیاری از افراد ابتدای کار باور نمی‌کردند کار تا این اندازه موفق باشد،چنانکه  دعوت شدگان ما ابتدا محدود بودند و کم‌کم‌ مورد استقبال قرار گرفت.

مدنیان اضافه کرد: یکی از دوستان نقل قول کرده است که این برنامه پراستقبال‌ترین برنامه تلویزیونی پس از انقلاب در شبکه اصفهان بوده است و امید دارم این برنامه یک راهگشا بشود، چنانکه مدیر کل صدا و سیما نیز راضی و حمایت کردند و این نشان دهنده توجه و اهمیت به نیازهای مردم است.

وی در مورد دکور برنامه افزود: در ساخت دکور سنت را به مصداق آبی فیروزه‌ای به کار گرفته‌ایم و سفید و آبی را رنگ غالب برنامه کرده‌ایم که سفید آن نشان پاکی و صداقت و آبی فیروزه‌ای نشان از گنبد‌های فیروزه‌ای آن باشد.

* هر شب 100 نفر مهمان «یک شهر ضیافت» هستند/لحظات احساسی زیادی رخ اتفاق می افتد
 تهیه کننده ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» ادامه داد: فضای سه قسمت دکور شامل لوکیشن مجری و مهمان،قسمت محل اذان و حراج آثار هنری است که نکته شاخص  آن حضور هنرمندان و ترکیب اقتصاد هنر است که تاکنون چنین برنامه‌ای در اصفهان با هدف حراج خیر خواهانه وجود نداشته است اما این برنامه با فروش آثار هنری و بدون اینکه درصدی از فروش آثار به هنرمندان داده ‌شود و صرفا برای آزادی هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه بخشی از این لوکلیشن جهت حضور مردم در این برنامه‌ است،بیان کرد: در این سال‌ها هیچ برنامه نبوده است که مردم در فضای برنامه شرکت داشته باشد و همیشه مهمان و مجری بوده‌ است در حالی که در این برنامه هر شب حدود 100 نفر مهمان شرکت می‌کنند که گرمی بخش برنامه هستند و با کمک‌های خود سبب آزادی زندانیان می‌شوند.

مدنیان در مورد نحوه دعوت میهمان به این برنامه گفت: اگر برنامه حامی داشته باشد که به برگزاری برنامه کمک کند از کارکنان آن حامی که غالبا خیریه‌ها و خیران هستند دعوت می‌شود که مهمانان برنامه باشند و هر شب بین 10 تا 15 نفر خیر در این برنامه شرکت می‌کنند که البته آمادگی خود را از قبل اعلام و مبالغی را در برنامه اهدا می‌کنند.

وی افزود: باید از مسئولان دانشگاه اشرفی اصفهانی که سوله را در فضای خیرخواهانه و بدون قرارداد ریالی و  10 روز پیش از ماه رمضان به برنامه تحویل و حدود 40 روز در اختیار برنامه است،تشکر ویژه کنم و همچنین ناگفته نماند که تمامی دکور برنامه نیز از طریق بانیان و حامیان برنامه به صورت امانی تهیه شده است که باید تشکر ویژه‌تری از آنها کرد که هیچ هزینه‌ای تا کنون نگرفته‌اند.

تهیه کننده ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» در مورد عوامل دست‌اندرکار این برنامه بیان کرد:حدود 100 نفر در این پروژه از عوامل متخصص در بخش تولید، آیتم برنامه و هنری درگیر هستند.

وی با بیان اینکه ما برای تجلی و تلفیق اقتصاد و فرهنگ این برنامه‌ را ساخته‌ایم افزود: سعی کردیم از همه وسایل ارتباطی پیامک، سامانه سایت،اعلام شماره‌های برنامه استفاده کنیم تا مردم راحت‌تر بتوانند کمک‌های خود را برای آزادی زندانیان اهدا کنند.

* یک برنامه مذهبی جذاب می‌تواند از مخاطب شبکه‌های ماهوره‌ای کم کند
 مدنیان گفت: این برنامه ثابت کرده است اگر برنامه کیفیت و جذابیت داشته باشد حتی اگر یک برنامه معارفی هم که باشد می‌تواند جذب مخاطب کند و از بینندگان شبکه‌های ماهواره‌ای کم کند.

وی بهترین لحظه تجربه پخش زنده این برنامه را چنین عنوان می‌کند که ضمن اینکه در کسوت روحانی هستم در یکی از برنامه‌ بی‌اختیار دست می‌زدم و این صحنه‌ای بود که رحمت مردم و هیجان برنامه شکل گرفت و مردم با برنامه ارتباط برقرار کردند.

تهیه کننده ویژه برنامه«یک شهر ضیافت» در پایان در پاسخ به اینکه آیا طرح جدید پس از پایان این برنامه‌ پیشنهاد شده است، گفت: پیشنهاد شده است که این برنامه به صورت هفتگی برگزار شود که البته هنوز به نتیجه‌ای قطعی‌ نرسیده‌ایم و شاید با شکل‌ دیگری اجرا شود.

به گزارش فارس «یک شهر ضیافت» برنامه‌ای ترکیبی است که تلاش دارد در سال اقتصاد و فرهنگ نگاه فرهنگی به موضوعات متعدد اقتصادی از منظر آیات و روایات اسلامی داشته باشد. یکی از مصادیق این برنامه پیوند استفاده از توان هنری هنرمندان خیر و نوع دوست شهر و دیار اصفهان و همچنین ظرفیت استفاده از صنعتگران در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد از زندان به بهانه ماه مبارک رمضان است.
-----------------------------
گزارش از نفیسه راهداری
-----------------------------
انتهای پیام/63012/صا40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها