امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98533
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۶
تعداد بازدید: 220
به گزارش گروه به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر روز دوشنبه 31تیر، اعضای اتحادیه‌های ...

به گزارش گروه به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر روز دوشنبه 31تیر، اعضای اتحادیه‌های دانشجویی با وزیر علوم دیدار کردند.

در این جلسه اتحادیه‌های جامعه اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، جنبش عدالتخواه دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت حضور داشتند.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران نیز حضور داشتند که البته به عنوان یک تشکل دانشگاهی صرف در این جلسه حضور یافته بود.

در ابتدای این جلسه، میرزایی مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، در رابطه با نحوه فعالیت معاونت فرهنگی وزارت علوم در دوره چندماهه دولت یازدهم، توضیحاتی را ارائه داد.

فرجی دانا، وزیر علوم دقایقی پس از آغاز جلسه وارد سالن «شهدای جهاد علمی» شد.
با حضور فرجی دانا و پس از قرائت قرآن، میرزایی اسامی نمایندگان اتحادیه‌ها را قرائت کرد تا به نوبت به ارائه نقدها و نظرهای خود بپردازند.

*موسوی: انتخاب کردن روسای دانشگاه‌ها به صورت انتخابی نیست

سید سجاد موسوی به عنوان نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در این جلسه گفت: جامعه اسلامی دانشجویان همیشه خود را در کنار دولت‌ها تعریف کرده است و سعی کرده است با انتقادهایی سازنده آنها را کمک کند.

وی ادامه داد: تاکید بر قانون‌گرایی و قانون‌مداری از مولفه‌های مثبت مجموعه وزارت علوم است که در عمل و در حوزه اجرا به دلیل حضور برخی از اعضای فتنه در بعضی از مناصب به آن ایراداتی وارد است.

دبیر تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان تاکید کرد: برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی قطعا یک فضای خوبی را همراه خواهد داشت.

موسوی در مورد افزایش معنویت در دانشگاه‌ها گفت: افزایش یادمان شهدا در افزایش معنویت در دانشگاه کمک خواهد کرد.

این عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان گفت: نگاه ما به وزارت علوم یک نگاه حزبی و جریانی نیست، برداشت از نقدها نباید این چنینی باشد.

وی افزود: نهضت علمی در کشور به وجود آمده بود که برداشت ما این است در دوران مدیریت شما بر آن خللی وارد شده از دلایل این مورد می‌توان به تغییرات بیش از حد در دانشگاه‌ها، که در این مورد در فضای رسانه‌ای به صورت مبسوط به آن پرداخته شده است. ما به این نوع شیوه معرفی روسای دانشگاه‌ها نقد داریم چرا که نظارت کافی بر انتخاب کردن روسای دانشگاه‌ها به صورت انتخابی نیست. چه دستگاهی در وزارت بر این انتخابات نظارت دارد؟ و الا وزیر علوم حق دارد گزینه مورد نظر خودش را اعلام کند.

موسوی ادامه داد: با انتخابات به گفته وزارت علوم نه تنها آرامش به دانشگاه برنمی‌گردد، بلکه از نظر ما که در دانشگاه‌ها حضور داریم تلاطم در دانشگاه‌ها افزایش خواهد یافت. انتظار داریم کسانی که جلسات دیدار رئیس جمهور با دانشجویان را تنظیم می‌کنند، با شعار آزادی بیان هم خوانی ندارد اگر دانشجویان صحبت نکنند و انتظار داریم دانشجویان اجازه صحبت داشته باشند.

بعد از موسوی، اصغریان دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در ادامه صحبت‌های این اتحادیه گفت: بعد از مدتی توانستیم چهره نورانی شما را رویت کنیم، انتظار داریم در جلساتی که سالی یک بار برگزار می‌شود این مدت زمان برای تشکلات دانشجویی در محضر وزیر علوم بیشتر باشد چرا که ده دقیقه زمان اندکی است.

اصغریان افزود: نه تنها انتظارات حداکثری ما از وزیر علوم محقق نشد بلکه انتظارات حداقلی ما نیز محقق نشد حداقل انتظار ما این بود که شعارهایی که از طرف دولت و رئیس جمهور معرفی می‌شود پای بند باشند.

* اصغریان: حضور فتنه‌گران در دانشگاه‌ها اعتدال است

وی ادامه داد: به نظر وزیر علوم حضور فتنه گران در دانشگاه‌ها و سمت دادن به آنها، آن هم به فتنه گرانی که 8 ماه به نظام اسلامی جفا کردند، آیا این اعتدال است؟ تعریف شما از اعتدال چیست؟ تعریف شما از اعتدال یعنی حضور در فتنه؟ چطور می‌شود در دانشگاهی که نقطه هدف دشمنان است، ما سمت‌های ریاست دانشگاه را به کسانی بدهیم که به جمهوری اسلامی ضربه زده‌اند؛ این حداقل انتظار ما بود!

اصغریان افزود: میلی منفرد و توفیقی از این مثال‌ها هستند. وزیر علوم، میلی منفرد معاون آموزشی خودش می‌گذارد، توفیقی را به عنوان مشاور خودشان می‌گذارند، این ناسازگاری بین شعار و عمل رو شما چطور به ما توجیه می‌کنید؟ آیا وزیر علوم بنایی بر پیش بردن دانشگاه‌ها به سمت اسلامی شدن دارند یا ندارند؟ آیا در راستای افزایش معنویت در دانشگاه‌ها که مورد تاکید رهبری است برنامه‌هایی دارند یا نه؟ آیا حجاب و عفاف جزء دغدغه‌های ایشان هست یا نه؟

اصغریان گفت: یکی از مواردی که ما خلاف در صحبت و عمل می‌بینیم این است که به گفته رئیس جمهور چرا وقتی رشته‌هایی مورد نیاز نیست چرا ما از این رشته‌ها تحصیلات تکمیلی می‌دهیم.

بعد از صحبت‌های اصغریان، میرزایی و آراسته و مجموعه بسیج دانشجویی که البته با کمی تاخیر به فضای سالن جلسه رسیده بودند، خواست که صحبت‌های خود را ارائه کنند.

آراسته که گویا بنا داشت بعد از مجموعه گروه‌های دیگر صحبت کند، در پاسخ به درخواست میرزایی گفت: از حضار به خاطر تاخیر معذرت می‌خواهم و به خاطر این تاخیر اگر اجازه بدهید در پایان صحبت کنیم.

میرزایی قبول کرد و از نماینده جنبش عدالتخواه خواست که مجموعه صحبت‌های خود را مطرح کند.

* کدیور: باید فضای دانشگاه‌ها باز بشود

کدیور به عنوان اولین نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: برخی موقع‌ها ما شاهد این هستیم که همان چیزی که احزاب می‌گویند از زبان برخی از تشکل‌ها خارج شود که این باعث می‌شود جریان دانشجویی از جریان جامعه و دغدغه‌های اصلی جامعه دور شود. ما نگران این هستیم که چنین تشکیلاتی به وجود بیاید که وابسته باشند.

کدیور در مورد قوانین موجود برای گرفتن تشکل‌ها در دانشگاه انتقاد کرد و گفت که برای گرفتن تشکل بسیار سخت و بروکراتیک برخورد می‌شود که از وزیر می‌خواهیم این روند را اصلاح کنند.

نماینده دیگر جنبش عدالتخواه گفت: بزرگترین اشتباه از زمان گذشته که دو سال هم به تعطیلی دانشگاه منجر شد این است که دانشجو را تنها ملزم به درس خواندن کردیم، ان‌شاءالله شما بتوانید فضای سیاسی را جدا از فضای علمی نبینید.

وی گفت: باید فضای دانشگاه‌ها باز بشود، کرسی‌های آزاد اندیشی اجرا شود و در ایجاد تشکل‌های دانشجویی تسهیل شود.

* چنارانی: نظام دانشگاهی کنونی، نظام دانشگاهی زنگ زده است

نماینده دوم جنبش عدالتخواه افزود: دانشجویان نباید در پازل جریان‌های سیاسی نقش بازی کنند. نظام دانشگاهی کنونی، نظام دانشگاهی زنگ زده است که دغدغه اش دغدغه جامعه نیست، دغدغه اش اقتصاد مقاومتی و تحریم دغدغه اساتید ودانشجویان نیست، دانشگاه باید دغدغه‌هایی که در کشور هست را درک کند و سعی کند و آنها رفع کند.

چنارانی گفت: با توجه به این که گفته بودند حمایت مادی می‌کنند ما علاوه بر حمایت مادی به حمایت‌های معنوی نیز نیازمند است.

بعد از چنارانی، میرزایی از کردلو نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور خواست که صحبت کند.

* کردلو:  یک وزارت علوم در سایه اتفاقات و تصمیمات مهم در وزارت علوم را رقم می‌زند

کردلو پس از تشکر از مجموعه وزارت علوم به خاطر برگزاری این جنس جلسات گفت: هدف از شرکت در این جلسه و بیان نظرات و مطالبات، رفع موانع پیش روی وزارت علوم و حل شدن مجموعه مشکلات عدیده این وزارتخانه است.

مسئول روابط عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: نکته ای که بعد از این چند ماه مدیریت فرجی دانا، بر مجموعه وزارت علوم می‌شود به آن رسید این است که شاید شخصیت آقای وزیر و آنچه که در دفاعیاتشان در جلسه رای اعتماد گفتند، با اتفاقاتی که امروز در وزارت علوم می افتد، مطابقت نداشته باشد. به همین جهت برداشت تشکل بنده و اتحادیه ما این است که یک وزارت علوم در سایه اتفاقات و تصمیمات مهم در وزارت علوم را رقم می‌زند.

کردلو ادامه داد: برخی از عملکردها دقیقا معلوم است از کدام قسمت جغرافیایی وزارتخانه آب می‌خورد.

پس از این جمله، میرزایی برای اینکه مزاحی با وی کرده باشد، گفت: از کدام قسمت جغرافیایی؟

کردلو برای تکمیل کردن مزاح مدیر کل فرهنگی وزارت علوم گفت: آنهایی که جغرافیاشان خوب بوده تشخیص می دهند!

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، افزود: یقینا فرجی دانا قبول نخواهند کرد دانشجویی که کاریکاتور موهن علیه پیامبر (ص) کشیده است و مجرم شناخته شده به اسم دانشجوی ستاره دار به دانشگاه برگردد، ولی متاسفانه این اتفاق افتاده است.

مسئول روابط عمومی این اتحادیه گفت: بحث توهین به پیامبر (ص) مربوط به اصلاح طلبی و اصولگرایی و این جریان و آن جریان نمی شود. اتفاقا ما خوشحالیم که نتیجه گردش نخبگان سال 92 طوری بود که کسانی که سال‌ها داعیه کارآمدی داشتند، حالا فضایی پیدا کردند که این را نشان بدهند.

کردلو گفت: من به نمایندگی از 52 دفتر انجمن اسلامی دانشجویان سخن می‌گویم و می دانم که در کف دانشگاه چه خبر است. مسئله‌هایی در دانشگاه اتفاق می افتد که وزیر نمی تواند با آنها موافق باشد. وقتی یکی در دانمارک کاریکاتور موهن می‌کشد ما اینجا خونمان به جوش می آید، حالا اینکه برخی بشوند مدافع فرد موهن به پیامبر ص در مجموعه وزارت علوم جای تعجب دارد.

مسئول روابط عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل افزود: از مواضع قانونی وزارت علوم در مورد اتحادیه ها و جملاتی از این جنس که «با بیانیه اتحادیه تشکیل نمی‌شود»، دفاع می‌کنیم.

وی در مورد موضوع دانشجویان ستاره دار گفت: بسیاری از این دانشجویان مشکل اخلاقی داشتند، بخشی شان بهایی بودند که بازگشتند از همه اینها سوء استفاده رسانه ای شد به نام دانشجویان ستاره دار!

کردلو از مواضع قانونی در مورد موضوع بورس حمایت کرد و گفت: هرکس بورس غیرقانونی داشته، باید از طریق قانونی پدرش را درآورد، که اگر این اتفاق نیافتد همین رانت ها باعث می شود که افرادی بوجود بیایند که در آینده فسادهای نفتی را رقم بزنند و کسی هم نتواند به آنها کاری داشته باشد. این رانت‌ها باید همین جا جلویش گرفته شود.
وی در ادامه گفت: البته بی معرفتی رسانه‌ای و ضعف وزارت علوم باعث شد بخش اعظمی از دانشجویان که به شکلی کاملا قانونی بورس شدند، امنیت آموزشی و علمی شان به مخاطره بیافتد و این درست نبود.

کردلو از انتشار نشریات دانشجویی موهن در دولت اعتدال انتقاد کرد.

وی در مورد انتخابات رئیس دانشگاه گفت: سازکار انتخابات رئیس دانشگاه درست نیست. اصلا چرا دانشجویان نباید رای بدهند؟ کارمندان هم همینطور.

کردلو گفت: البته بعد گفتند انتخابات نبوده و مشورت بوده که باز این سوال پیش می آید که گذاشتن صندوق در وسط دانشگاه چه معنایی دارد؟

کردلو در پایان صحبتهایش گفت: اگر همه افراد در هر مجموعه ای خود را در ابتدا پاسخگوی خداوند بداند، از پاسخگویی به هیئت علمی و مجلس و تشکلهای دانشجویی ابایی ندارد چرا که چون که صد آمد نود هم پیش ماست.

بعد نوبت آراسته بود که صحبت کند. اما وی از میرزایی خواست که نام تشکل‌های حاضر در جلسه را قرائت کند.

میرزایی هم نام برد: جامعه اسلامی، انجمن اسلامی مستقل، جنبش عدالتخواه، دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی و بسیج.

اینجا بود که آراسته نسبت به حضور انجمن تهران در جلسه اعتراض کرد.

محاجه یک دقیقه‌ای ادامه داشت که هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم خواست که در جلسه به هم طعنه نزنند.

* آراسته: کاش این مشخص می‌شد که تصمیم گیرنده نهایی در وزارت علوم کیست

آراسته صحبتهایش را آغاز کرد و گفت: جنبش دانشجویی صراحت صحبتهایش را داشته و آن چه را که فکر کرده درست است را گفته است.

آراسته افزود: همچنین بسیج دانشجویی به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی با 2500 دفتر حاضر است هرگونه کمکی را برای اعتلای جمهوری اسلامی به دولت و مجموعه وزارت علوم بکند.

آراسته گفت: بعد از هفت هشت ماهی که از این وزارتخانه گذشته خوشحالیم که این جلسه اتفاق افتاد اگرچه این شائبه وجود دارد که این جلسه به خاطر بحث استیضاح شکل گرفته است.

مسئول تبیین بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور گفت: قبل از صحبت کاش این مشخص می شد که تصمیم گیرنده نهایی در وزارت علوم کیست.

این شائبه هم وجود دارد که در این دولت، وزارت علوم به عنوان سهامی خاص احزاب نگریسته می‌شود.

آراسته به بی ثباتی در وزارت علوم، اشاره کرد و گفت: نمونه این بی ثباتی‌ها انتخابات روسای دانشگاه است، با این که امر مثبتی است اما باید توجه داشت کیفیت‌اش چگونه است؛ این انتخابات علاوه بر اینکه یک انتخابات ناقص الخلقه هست، یک نوع دیکتاتوری مدرن است.

این عضو بسیج دانشجویی افزود: عملا دارد اتفاقی می افتد که کسی که می‌خواهیم اسمش از صندوق بیرون بیاید، خب اگر شما هدفتان انتخاب شخص خاصی است لازم به این کار نیست، شما در انتخاب روسای دانشگاه مختارید.

مسئول شورای تبیین بسیج دانشجویی گفت: این بی ثباتی باعث کاهش روند علمی کشور شده است. قانون مبنای عملکرد ماست، ای کاش مینشستیم در مورد آن بحث می‌کردیم.

آراسته در ادامه افزود: بحث بعدی که وجود دارد، افرادی است که شما به عنوان روسای دانشگاه و سرپرست‌ها در دانشگاه‌ها به کار می‌گمارید که مرتبط فتنه سال 88 هستند.

آراسته در مورد فتنه سال 88 ادامه داد: در سال 88 عده ای برخلاف رای مردم جلوی قانون ایستادند، این واضح است که افرادی که در صحنه دانشگاه فتنه گری می‌کردند، نمی‌توانند که به مقام‌های بالای کشوری برسند.

آراسته افزود: از این جهت است که بیم سیاسی شدن دانشگاه‌ها وجود دارد.

وی در مورد برخی موضوعات فرهنگی نیز تذکراتی را ارائه کرد و گفت که برخی مشاوران وزارت علوم در برخی جریان‌های فرهنگی مخرب در دانشگاه تاثیر دارند که نمودش را در برخی برنامه‌ها و جشن‌های مخرب می بینیم.

آراسته در پایان گزنده بودن صحبت‌هایش را خاصیت جنبش دانشجویی خواند و از حضار خواست برای شادی روح شهدای غزه صلوات بفرستند.

بعد از صحبتهای آراسته طبق برنامه باید بیانی دبیر تحکیم وحدت صحبت می‌کرد.

قبل از اینکه میرزایی از بیانی برای صحبت دعوت کند، بهروز کلاته عضو شورای مرکزی اتحادیه مستقل وقت یک دقیقه‌ای خواست تا تذکری را نسبت به موضوع انجمنهای اسلامی دانشجویان مستقل ارائه کند، کلاته گفت که اتحادیه 52 انجمن اسلامی دانشجویان دارد که چند تایی از آنها با پسوند مستقل فعالیت می کند.

* کلاته: افرادی که در دوره دوم خرداد به هاشمی فحش می دادند حالا دنبال سرلیستی ناطق می روند

کلاته گفت: من در ابتدای عرایضم عرض ادب کردم چون خاصیت دانشجویی ادب است. ما مثل گروهی نیستیم که با چماق در سال 87 نشست سالیانه ما را در دانشگاه تهران به هم زدند. افرادی که در دوره دوم خرداد به هاشمی فحش می دادند و حالا دنبال سرلیستی ناطق می روند.

* بیانی: افرادی که به عنوان مسئول دانشگاه انتخاب می شوند گاها با روند علمی کشور همخوانی ندارند

بعد از این صحبتها که البته واکنش‌های جالبی را از سوی دانشجویان به همراه داشت، بیانی شروع به صحبت کرد.

وی گفت: شاید وزیر وقت نداشته باشد اما انتظار داریم معاونان ایشان وقت بیشتری بگذارند.

بیانی در ادامه افزود: باید صحه بگذارم بر قانونمداری وزارت علوم، اما از اتفاقات دانشگاه شهید بهشتی ناراحتیم و مصرانه انتظار داریم که حتما این مسئله رو پیگیری کنند. اتفاق نادری در دانشگاه شهید بهشتی افتاد، به شکل غیر قانونی خود دانشگاه فرم عضویت پخش کرد و انتخابات برگزار کرد و جالبتر از همه اینکه این انتخابات را تایید کرد.

بیانی با انتقاد از برخی انتصابات گفت: برخی اوقات افرادی که به عنوان مسئول دانشگاه انتخاب می‌شوند گاها با روند علمی کشور همخوانی ندارند.

وی از مجموعه وزارت علوم سوال کرد که آیا شما دانشگاه‌های امروز جمهوری اسلامی را اسلامی می‌دانید و اگر نمی‌دانید مولفه‌های دانشگاه‌های اسلامی چیست؟ آیا واقعا این علوم انسانی رو در تراز جمهوری اسلامی می‌بینید؟

بیانی در ادامه افزود: از وزارت علوم به خاطر دفاع از دفتر تحکیم ممنونیم.

وی در ادامه به خاطر اینکه این جلسه ممکن است برای دیگر دانشجویان اتفاق نیافتد گفت: بحث رفاهی دانشجویان نیز مهم است و آزمایشگاه‌های ما کیفیت ندارند.

بعد از بیانی نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان تهران و علوم پزشکی تهران صحبت کردند.

* قزوینی: جنبش دانشجویی با مفهوم عدالت خواهی گره خورده است

قزوینی از انجمن تهران، گفت که از روند صادقانه پیرامون افرادی که به حقشان می رسند، تشکر می کند.

وی گفت: کسانی که یه روز ادعا می کردند دانشجوی ستاره دار وجود ندارد، امروز شما رو نقد میکنند که چرا دانشجویان ستاره دار برمی‌گردند.

قزوینی گفت: جنبش دانشجویی با مفهوم عدالت خواهی گره خورده است.

وی از وزیر علوم درخواست کرد که آمدن هیئت علمی‌هایی با نمره‌ها و سطح پایین دانش متوقف شود.

قزوینی گفت: پردیس‌های پولی که مدتی است به یک روال در سیستم دانشگاهی کشور تبدیل شده است، با چه سیستمی رو به افزایش است.

وی افزود: شورای اسلامی سازی دانشگاه‌ها گزارشی از روندی که دارند طی می‌کنند اعلام کنند.

* رمضانزاده: پس از نه سال صدایی متفاوت از دانشگاه در حال شنیدن است

رمضانزاده نماینده دیگر انجمن تهران گفت: پس از نه سال صدایی متفاوت از دانشگاه در حال شنیدن است. وی با حمایت از سیاست برگزاری انتخابات رئیس دانشگاه‌ها گفت: اگر وزیر رئیسی انتخاب بکند که با نظر هیئت علمی مخالف باشد، قانونا درست است اما اخلاقا درست نیست.

رمضانزاده گفت: فرآیند درستی در انتخاب روسای دانشگاه‌ها پیگیری می شود. ای کاش حق قانونی و قانون اصلاح بشود، وزیر از ضعف قانونی استفاده می‌کند. قانون مداری فقط شعار نباشد. در عمل مشاهده نمی کنیم.

وی در مورد رشد علمی نیز گفت: رشد علمی باید مشخص بشود که چگونه است، علم چقدر کاربردی است؟

بعد از پایان یافتن سخنان تشکل‌ها، سید ضیا هاشمی صحبت کرد.

* ضیا هاشمی: در این چند ماه از استیضاح در امان نبوده‌ایم

هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم، با تذکری به عضو انجمن اسلامی تهران از وی خواست مودبانه برخورد کند و نگوید که وقت مجموعه وزارت علوم برای شنیدن سخن دانشجویان تلف شده است.

هاشمی با تشکر از حضور دانشجویان در این جلسه گفت: نیت پاک و صفای دل دانشجویان همه مباحث را برای ما شنیدنی می‌کند، شاید آنها را قبول نداشته باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: دوست داشتیم صحبت‌های دانشجویان با برخی صحبتهای مجموعه‌های دیگر اشتراک گفتمانی نداشته باشد.
هاشمی گفت: تلاش ما در مجموعه وزارت علوم این است که این جلسات سالی یکبار نباشد و من باید بگویم که آقای وزیر چند بار می خواستند این جلسه برگزار شود. اینکه شائبه سیاسی بودن این جلسه به خاطر استیضاح وجود دارد باید گفت که ما در این چند ماه از استیضاح در امان نبوده‌ایم.

وی افزود: مطالبه رشد علمی مطالبه به حقی است. همه افراد وزارت علوم جزو نفرات اول علمی در کشور هستند. همینطور فعالان اجتماعی هستند.

وی افزود: ما از مواضع شما خوشحالیم که در رابطه با مبارزه با رانت و فساد که بلای جان وزارت علوم شده است فعالید، اگرچه شما برخی اطلاعاتتان در مورد این فسادها کم باشد. ما هم بعضی از اینها را نمی توانیم نام ببریم.

هاشمی گفت: اینکه تشکلی در مقابل قدرت نایستد این خوب نیست. این که تشکلی اسمش به شکل سازمانی در بین رانت گیران باشد خوب نیست.

در واکنش به این صحبتها دانشجویان از معاون فرهنگی وزارت علوم خواستند که اگر تشکلی با این شرایط بوده، حتما نام ببرند.

هاشمی در پاسخ به این درخواست‌ها گفت، که نامی نخواهد برد.

دانشجویان نسبت به این رفتار هاشمی اعتراض کردند که مطلبی را به شکل کلی مطرح می کند و به مصادیق اشاره نمی‌کند.

پس از ادامه یافتن این بحث بین مجموعه دانشجویان و معاون فرهنگی وزارت علوم شکل گرفت، دانشجویان نسبت به رفتار وزارت علوم در رابطه با شایعه پراکنی در رابطه با بورس پایان دهد و به مصادیق اشاره کند.

* کلاته:  با کسی که غیر قانونی از بورس استفاده کرده است برخورد کنید

این مباحثه ادامه داشت تا اینکه کلاته عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل اجازه خواست تا سخن بگوید.

وی گفت: من به نمایندگی از جمع حاضر که یقینا همه به شرف دانشجویی معتقدند، عاجزانه از مجموعه وزارت علوم می خواهم که هرکسی که به شکلی غیرقانونی در هردولتی چه هاشمی، چه خاتمی و چه دولت قبلی و چه الان از رانت استفاده کرده است برخورد کند.

کلاته به مدیرانی اشاره کرد که با استفاده از همین رانت‌ها به مدیریت رسیده اند و مجموعه کشور را دچار چالش کرده اند.

عضو شورای مرکزی اتحادیه مستقل گفت: اگر کسی مثلا سابقا عضو انجمن تهران بوده است، و با رانت حالا تبدیل به یک مدیر دولتی شده است، به اینها ربطی ندارد.

وزارت علوم باید به دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، قوه قضاییه و هر نهاد دیگری که می‌شناسد، اسامی این مفسدان را برای پیگیری ارائه کند.

هاشمی درباره رشد علمی افزود: در سالهای 2011، 2012و 2013 رشد علمی روند کندی را در پیش گرفته است و منظور رهبری روند علمی مجموع 12 سال گذشته است که رشد خوبی داشته است.

هاشمی در مورد سطوح علمی روسای دانشگاه گفت: بیشتر رووسای دانشگاه، استاد تمام هستند و خود آقای فرجی دانا بیشتر از اینکه یک مدیر و شخصیت سیاسی باشد، یک چهره علمی هستند.

پس از پایان صحبتهای هاشمی وزیر علوم چند دقیقه ای در مورد پرسش‌هایی که دانشجویان مطرح کردند، صحبت کرد.

* فرجی دانا: توفیقی دوست سی ساله من است و کاملا با او آشنایی دارم/ در دوران مدیریت من، شاهد تشنجی نبودیم

فرجی دانا گفت: مجموعه وزارت علوم با همه این حواشی و مشکلاتی که دوستان فرمودند، امکان ندارد کسی را داشته باشد که در حضور او این اتفاق ها می افتد و او پاسخی نداشته باشد.

وی افزود: کسانی که فرجی دانا را می شناسند، می دانند که در حضور فرجی دانا «وزارت علوم در سایه» معنایی ندارد.

فرجی دانا در مورد حضور توفیقی بعد از انتخابات سال 88 در مسجد دانشگاه تهران و ارتباط فتنه با وی گفت: صحبتهای توفیقی مربوط به قبل از نماز جمعه رهبری بوده و بعد از آن تاریخ  وی  سکوت کرده است و چیزی نگفته است. توفیقی دوست سی ساله من است و کاملا با او آشنایی دارم.

وی در مورد انتصابات دانشگاهی نیز گفت: ما رئیس دانشگاهی را انتخاب می کنیم که مجموعه استان او را قبول دارند و در برخی موارد کسانی که فتنه گر خطاب می شوند از سوی شخصیت‌هایی چون نمایندگان استان و ائمه جماعات به عنوان فردی که به دانشگاه و استان آرامش بخشیده شناخته می‌شوند.

فرجی دانا گفت: در این ایامی که در دانشگاه بودیم و در دوران مدیریت ما بوده، شاهد تشنجی نبودیم.

وی در مورد حضور دانشجویان متخلف در دانشگاه نیز گفت: ما بر اساس قوانین با این مسئله رفتار کرده ایم.

وی در مورد التهابات موجود در نشریات گفت: هر موردی در نشریات اتفاق می افتد هیات نظارت بر نشریات در دانشگاه وجود دارد و برخورد می‌کند.

دانشجویان پس از سخنان فرجی دانا در این رابطه گفتند که جلسات هیات نظارت اصلا تشکیل نمی شوند.

فرجی دانا گفت که پرچم وحدت را در دانشگاه بلند کرده است و از دانشجویان خواست که علم و فناوری نقطه عزیمت باشد.

وی افزود: من در عمرم کار سیاسی نکرده ام. هرکسی در وزارت علوم کار سیاسی کند، آخرین کاری است که انجام داده است و فتنه گر در وزارت علوم جایی ندارد.

وزیر علوم گفت: استیضاح وحشتناک نیست و ما برای ادای تکلیف، داخل آتش می رویم. از شما هم می خواهیم که در هر مورد شبهه‌ای دارید، سوال کنید. تمام سوالات دوستان با کد پاسخ دارد و باید ظرفیت پاسخ شنیدن هم در خود ایجاد کنیم.

پس از پایان جلسه وزیر علوم و دانشجویان نماز را اقامه کردند و روزه‌های خود را با هم افطار کردند. جلسه و سوالات دانشجویان در محل غذاخوری نیز ادامه داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار