امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98543
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۲
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از شروع تحریم‌ها و عدم نقل و انتقال منابع و درآمدهای نفتی کشور یکی از ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از شروع تحریم‌ها و عدم نقل و انتقال منابع و درآمدهای نفتی کشور یکی از راه‌های نقل و انتقال پول به داخل از طریق فاینانس توسط بزرگترین شرکای نفتی کشور بوده است.

بر این اساس طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده دولت در سال‌های اخیر از جذب 53 میلیارد دلار فاینانس خارجی خبر داده بود که منابع ریالی آن را در بودجه سال گذشته و جاری پیش بینی کرده، تا این منابع در قالب پروژه‌های عمرانی جذب شود.

در این راستا یکی از بزرگترین منابع فاینانسی‌ مربوط به درآمدهای نفتی ایران در کشور چین است که قرار بود از این طریق در داخل کشور جذب شود، اما با این حال برخی اخبار حکایت از آن دارد که فاینانس از طریق کشور چین با مشکل مواجه شده و بانک مرکزی نیز آن را قطع کرده است.

البته برخی منابع نیز عنوان می‌کنند که بانک مرکزی به دلیل عدم تامین منابع ریالی، جذب فایناس با مشکل مواجه شده است، با این حال طی روزهای گذشته بانک مرکزی ضمن تکذیب برخی اخبار مبنی بر تعلیق 66 میلیارد دلار فاینانس چینی عنوان کرده است، مذاکراتی را با طرف چینی در دست اقدام داشته و در صورت تفاهم قطعی به اجرا گذاشته خواهد شد.

نکته قابل تامل این است در هر حال جذب فاینانس چین با مشکل مواجه شده و احتمالا شرایط نابرابر از سوی مسئولان کشور چین برای این فاینانس صورت گرفته است.

با این حال ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به این موضوع عنوان می‌کند، همیشه از طرف چینی‌ها سنگ‌اندازی و مانع در بحث مطالبات پول نفت مطرح بوده و چین به عنوان یکی از بزرگترین شرکای نفتی باید سرعت عمل و برآوردسازی درآمدهای نفتی را انجام دهد. البته گاهی اوقات برخی مشکلات از طرف کشورهای غربی اعمال می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تائید، گذاشتن شرط و شروط ارائه فاینانس از سوی چینی‌ها تاکید می‌کند: قطعا درآمدهای نفتی باید به کشور بازگردد و با توجه به مشکلات نقل و انتقال پول در عرصه بین‌الملل پذیرفتیم که این درآمدها از طریق فاینانس جذب شود، اما رفتار چینی‌ها نیز مشکلاتی را ایجاد کرده و اکنون در حال مذاکره برای حل شدن آن هستیم.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد چینی‌ها در فضای کنونی تحریم و مشکلات نقل و انتقال درآمدهای ارزی به کشور با استفاده از بهانه‌های واهی سعی در کند کردن جریان ورود منابع و این درآمدها به کشور هستند و در این راستا بانک مرکزی عنوان می کند، درصدد حل مشکل از طریق مذاکره است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها