امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98578
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز 1 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 25 رمضان 1435 هجری و 23 جولای 2014 میلادی به شرح زیر است:  اعلام به رسمیت شناختن رژیم ...

مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز 1 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 25 رمضان 1435 هجری و 23 جولای 2014 میلادی به شرح زیر است:

 اعلام به رسمیت شناختن رژیم غاصب اسراییل توسط "محمدرضا پهلوی" در ایران (1339 ش)
در ایامی که جنگ تبلیغاتی بین ایران و چند کشور، از جمله شوروی و چین به دلیل نزدیکی بیش از حد شاه به آمریکا و واگذاری امتیازات گوناگون به ایالات متحده، به اوج خود رسیده بود، دولت منوچهر اقبال، نخست وزیر وقت، برای ایجاد رابطه با دولت صهیونیستی اسرائیل مشغول مذاکره بود سرانجام دولت ایران، اسرائیل را به صورت شناسایی محدود و غیر رسمی (دوفاکتور) به رسمیت شناخت. ظاهراً بین دو دولت، سفیرمبادله نگردید ولی همیشه یکی از ماموران وزارت خارجه به عنوان کاردار در اسراییل اقامت داشت و نماینده دولت اسراییل در ایران به عنوان وابسته اقتصادی، وظایف نماینده سیاسی را انجام می‏داد. به دنبال برقراری رابطه بین ایران و رژیم صهیونیستی، جمال عبدالناصر رییس جمهور مصر، نطق تندی علیه شاه ایراد نمود و از اینکه ایران، اسراییل را به رسمیت شناخته است، به شدت انتقاد کرد. این نطق، در کشورهای اسلامی مؤثر افتاد و دولت ایران با حملات سخت کشورهای مسلمان روبرو گردید، به طوری که شاه ناچار شد به عنوان شیخ شلتوت، رییس دانشگاه اسلامی الازهر در قاهره، تلگرافی مخابره کند و به وی توضیح دهد که دولت ایران، دولت اسراییل را در سال 1330 به صورت محدود به رسمیت شناخته و این روزها اقدام تازه‏ای صورت نگرفته است. پس از ارتباط ایران و رژیم اسراییل که در پی فشار دولت آمریکا به عمل آمده بود، دولت مصر با ایران قطع رابطه کرد و دیپلمات‏های ایران را از قاهره اخراج نمود. 

درگذشت فقیه و عالم بزرگوار "آخوند ملاعلی همدانی" زعیم حوزه علمیه همدان (1357 ش)
عالم وارسته، شیخ الفقها و المجتهدین آیت‏اللَّه علی بن ابراهیم معصومی معروف به آخوند حاج ملاعلی همدانی از مراجع بزرگ و مدرسین مبرّز، حوزه علمیه قم و از مراجع همدان در سال 1273 ش (1312ق) در یکی از روستاهای همدان متولد شد. پدرگرامیش که آثار نبوغ و استعداد را در او مشاهده کرده بود، آخوند را نزد یکی از علمای محترم محل برده و در آنجا، در مدت کوتاهی، قسمتی از فقه و اصول را فرا گرفت. وی در همدان به مدت چهار سال در رشته‏های کلام و فلسفه و فنون ریاضی تحصیل نمود و سپس به تهران عزیمت کرد. آخوند همدانی پس از کسب علم از استادان فن، در سال 1300 ش نزد آیت‏اللَّه حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم رفت و در مدت 10 سال در شمار شاگردان ممتاز ایشان قرار گرفت و سطوح عالی را به اتمام رساند. ایشان همچنین در محضر میرزا جوادآقا ملکی تبریزی و شیخ احمد قمی، به تکمیل درس و تهذیب نفس اشتغال یافت و همزمان به تدریس سطح پرداخت. آخوند ملاعلی همدانی در سال 1310 ش به دنبال درخواست اهالی متدین همدان و حسب الامر استادش حاج شیخ عبدالکریم حائری، به همدان بازگشت و حدود پنجاه سال ریاست دینی آن شهر را برعهده داشت. آخوند همدانی از استوانه‏های بزرگ دین و زهد و تقوا در همدان و منطقه غرب کشور بود. ایشان حوزه علمیه همدان را سامانی مجدد بخشید و پناهگاهی برای روحانیت متعهد آن منطقه در فضای فساد آلود آن روزگار به شمار می‏آمد. چنان‏که به مرور زمان، کتابخانه بسیار با ارزشی را در همدان به وجود آورد که در آن منطقه کم نظیر بود. مجله پیک اسلام نیز توسط ایشان تاسیس شد و انتشار یافت. از این فقیه سترگ آثار متعددی بر جای مانده که اربعین حدیث، رساله‏ای در اجتهاد و تقلید، رساله در قاعده لاضرر و رساله‏ای در حبط و تکفیر از آن جمله می‏باشد. سرانجام این عالم ربانی و فقیه بزرگ در اول مرداد 1357 ش برابر با نیمه شعبان سال 1398 ق در 84 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد و در همدان به خاک سپرده شد. در مراسم تشییع ایشان، یکی از کم سابقه‏ترین اجتماعات مردمی پدید آمد که به تظاهرات سیاسی و نمایش اعتراض مردم مسلمان در برابر رژیم حاکم تبدیل شد. همچنین کنگره بزرگداشت بیستمین سالگرد ارتحال ایشان، در روزهای سوم و چهارم مرداد 1377 ش با حضور نمایندگان مقام معظم رهبری و مراجع عظام و شخصیت‏های علمی و فرهنگی در همدان برگزار شد و از شخصیت فقهی، علمی و اجتماعی ایشان تجلیل به عمل آمد. 

عملیات لبیک یا خمینی با رمز: فنای فی اللَّه در منطقه شرق کارون، توسط سپاه (1367 ش)
آغاز عملیات قدس4 (1364ش)
تصرف دریاچه «ام‌النعاج» عراق‌ در شمال‌ شرقی شهر «بصره» و هم‌‌‌‌‌‌‌چنین‌ اسارت‌ نیروهای اطلاعاتی دشمن‌ به‌‌‌‌‌‌‌دست‌ رزمندگان‌ مجاهد‌ عراقی از تیپ ‌۹ بدر در این‌ منطقه، انگیزه‌های طرح‌ و اجرای عملیات‌ «قدس ‌۴» به‌‌‌‌‌‌‌وسیله نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گردید. طوفان، عوارض‌ خشک‌ و کوچک‌ بر سطح‌ دریاچه‌ را کنار زد و دریاچه‌ به‌ «اروندرود» متصل‌ شد. این‌ دریاچه‌ از چند طرف‌ به‌ چندین‌ آب‌‌‌‌‌‌‌راه‌ و روستا ختم‌ می‌‌‌‌‌‌‌شود و مساحتی در حدود یک‌‌‌‌‌‌‌صد کیلومتر مربع‌ را داراست‌ و آب‌ آن نیز‌ از رودخانه‌های واقع‌ در خاک‌ ایران‌ تأمین‌ می‌‌‌‌‌‌‌گردد. عملیات‌ قدس ‌۴ با چهار هدف‌ انهدام‌ نیروی پدافندی دشمن، آزادسازی ۱۵۰ کیلومتر مربع‌ از دریاچه‌ و تسلط‌ بر بخشی دیگر از هورالهویزه، گرفتن‌ جای پا برای گسترش‌ عملیات‌ و در اختیار گرفتن‌ جناح‌ از دشمن‌ و نزدیکی به‌ بخشی از خشکی‌‌‌‌‌‌‌های شرق‌ دجله‌ در منطقه‌ای به‌ گستردگی ۱۶۰ کیلومتر مربع‌ به‌ اجرا گذاشته‌ شد. این‌ عملیات‌ را نیروی زمینی سپاه‌ پاسداران‌ و مجاهدان‌ و پناهندگان‌ عراقی که‌ در قالب‌ تیپ ۹ بدر گرد هم‌ آمده‌ بودند، صورت‌ دادند. حمله‌ در ساعت ‌۲۴ روز ۱ مردادماه‌ ۱۳۶۴ش با رمز «یا محمد رسول‌‌‌‌‌‌‌الله (ص)، الله‌ اکبر» در حالی آغاز شد که‌ هواپیماهای «پی.سی.۷» عراق‌ روزی یکی - دو بار سطح‌ منطقه‌ و دریاچه‌ ام‌النعاج‌ را بمباران‌ ایذایی می‌‌‌‌‌‌‌کردند، اما دشمن‌ در زمان‌ عملیات‌ کاملاً‌ غافلگیر گردید به‌‌‌‌‌‌‌گونه‌ای‌‌‌‌‌‌‌که‌ بیسیم‌چی فرمانده‌ عراقی تسلیم‌ نیروهای ایران‌ شد. دشمن‌ هم‌‌‌‌‌‌‌چنین پس‌ از سقوط‌ بخشی از مواضع‌ خود، اقدام‌ به‌ اجرای آتش‌ توپخانه‌ نمود و تردد نیروهای ایرانی را در منطقه‌ با مشکل‌ روبه‌‌‌‌‌‌‌رو ساخت، اما یک‌ عامل‌ ویژه‌ سبب‌ قطع‌ این‌ گلوله‌‌‌‌‌‌‌باران‌ شد؛ به‌ این‌ صورت‌ که‌ شماری از اسرای دشمن‌ به‌ تقاضای همکاری پاسخ‌ مثبت‌ داده‌ و به‌ پای بیسیم‌ آمدند و از پست‌ شنود با فرماندهی دشمن‌ در عقبه‌ تماس‌ گرفتند و تقاضای نیرو کردند که اگرچه با تقاضای آنان‌ به‌‌‌‌‌‌‌علت‌ عدم‌ تسلط‌ عراق‌ بر منطقه‌ عملیات‌ مخالفت‌ شد ولی در برابر تقاضای قطع‌ آتش‌ به‌ این‌ بهانه‌ که‌ بر سر نیروهای خودمان (عراقی‌‌‌‌‌‌‌ها)‌ ریخته‌ می‌‌‌‌‌‌‌شود، موافقت‌ شد و لحظاتی بعد آتش‌ سنگین‌ دشمن‌ قطع‌ گردید و به‌‌‌‌‌‌‌دنبال‌ آن‌ تردد نیروهای خودی از سر گرفته‌ شد. این‌ عامل‌ در موفقیت‌ عملیات‌ قدس ۴‌ کمک‌ شایانی را در پی داشت. طی چهار روز عملیات، ۱ فروند چرخ‌‌‌‌‌‌‌بال، ۱۰ فروند قایق، چندین‌ قبضه‌ خمپاره‌انداز و چندین‌ پایگاه‌ شناور منهدم‌ و گردان ‌۲ از تیپ ‌۱۱۷ دشمن‌ متلاشی گردید. شمار تلفات‌ دشمن‌ در این‌ عملیات ‌۳۳۶ تن‌ کشته‌ و زخمی و اسیر گزارش‌ شده‌ است. علاوه‌ بر آن ‌۵ فروند قایق، شماری دستگاه‌های مخابراتی و تعدادی سلاح‌ سبک‌ و مقداری مهمات‌ به‌ غنیمت‌ رزمندگان اسلام‌ درآمد. بزرگ‌‌‌‌‌‌‌ترین‌ دستاوردهای عملیات‌ قدس ‌۴، آزادسازی ۱۶۰ کیلومتر مربع‌ از منطقه‌ هورالهویزه‌ عراق، دریاچه‌ ام‌النعاج‌ (بزرگ‌‌‌‌‌‌‌ترین‌ دریاچه‌ منطقه‌ هور) و ۲۰ پاسگاه‌ آبی از دشمن‌ بود.

جمعیتی حدود هزار نفر ضمن تحصن در منزل آیت الله سید عبدالله شیرازی در مشهد، نسبت به جنایات رژیم اعتراض کردند و خواستار آزادی دستگیر شدگان این شهر شدند(1357ش)

تولد "امام فخر رازی" متکلم و فیلسوف شهیر اسلامی(544 ق)
ابوعبداللَّه محمد بن عمر بن حسین طبرستانی رازی معروف به امام رازی، فخر رازی و امام فخرالدین و شیخ الاسلام، از بزرگ‏ترین علمای شافعی مذهب، جامع علوم عقلی و نقلی و متبحّر در تاریخ، کلام، فقه، اصول، تفسیر، حکمت، ادبیات و ریاضی است. وی را به سبب شبهاتی که در مسایل گوناگون وارد می‏کرد "امام المُشَکَّکین" می‏نامند. کتاب‏های فخر رازی در زمان خودِ وی مورد اقبال مردم واقع شد و به صورت کتاب درسی درآمد. در حوزه‏ی درس امام رازی بیش از دو هزار تن دانشمند برای استفاده حاضر می‏شدند. حتی موقع سواری نیز نزدیک به سیصد نفر از فقها و شاگردان، برای استفاده در رکابش می‏رفتند. گویند که او به صراحت از اسماعیلیان بد می‏گفت اما با تهدید یکی از شاگردانش که اسماعیلی بود، از بدگویی نسبت به این گروه دست برداشت. از فخر رازی تالیفات بسیاری به جا مانده است از قبیل: اسرارُ النجوم، تفسیر کبیر، شرح اشارات ابن سینا و ده‏ها کتاب دیگر. امام فخر رازی در عید فطر سال 606 ق در 62 سالگی در هرات درگذشت و در همان شهر به خاک سپرده شد.
مفقود شدن روحانی مبارز "امام موسی صدر" رهبر شیعیان لبنان در لیبی(1398 ق)
سیدموسی صدر در سال 1347 ق (1309 ش) در عصر حکومت رضاخان در قم به دنیا آمد. پدر وی آیت‏اللَّه العظمی سیدصدرالدین صدر عالمی نامدار و از از مراجع ثلاث پس از آیت‏اللَّه شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود. در سال 1360 ق (1320ش) وارد حوزه‏ی علمیه‏ی قم گردید و پس از طی مقدمات و سطوح، در حلقه‏ی درس آیات عظام سید احمد خوانساری و حجت شرکت جست و همچنین از درس پدر خویش و نیز حضرت امام خمینی بهره بُرد. پس از فوت پدر راهی نجف اشرف گردید و در آن جا در زمره‏ی مجتهدان قرارگرفت. احساس وظیفه، او را به لبنان کشاند و رهبری مردمی را پس از علامه شرف الدین به عهده گرفت. امام موسی صدر، در آنجا خدمات فراوانی را به انجام رساند و قصد سر و سامان دادن به اوضاع مسلمانان، او را لحظه‏ای از تلاش غافل نمی‏کرد. سرانجام طی دعوتی رسمی راهی لیبی گردید و پس از یک هفته اقامت، در 25 رمضان 1398 ق در حالی که قصد مراجعت به لبنان را داشت به طور مشکوکی ناپدید گردید.

اشغال شهر قاهره پایتخت مصر توسط سپاهیان ناپلئون بُناپارت (1798م)
یکی از مسیرهای مهم ارتباطی استعمار انگلستان با مستعمره بزرگ خود در شبه قاره هند، راه عبور از سرزمین مصر به طرف دریای سرخ و مناطق خاورمیانه بود. در این میان، ناپلئون بُناپارت، امپراتور فرانسه برای قطع این مسیر ارتباطی درصدد اشغال مصر و ضربه زدن به انگلستان بود. از این رو، پس از آن که ناپلئون بُناپارت، بندر اسکندریه مصر را با استفاده از تجهیزات مدرن و به کار بردن حیله و نیرنگ اشغال نمود، به سوی قاهره بزرگ‏ترین شهر مصر و پایتخت سلسله ممالیک، حرکت کرد. در این هنگام، مراد بیک حاکم قاهره، برای دفاع از این شهر، با سربازان خود در حومه قاهره و در نزدیکی اهرام مصر سنگر گرفت. با رسیدن قوای ناپلئون به نزدیکی اهرام، جنگ سختی بین دو سپاه مصر و فرانسه روی داد. در این نبرد که به جنگ اهرام مشهور است، ارتش فرانسه به دلیل برتری تجهیزاتِ خود به پیروزی دست یافت و فردای آن روز، سپاه فرانسه به شهر بی‏دفاع قاهره وارد شد و به حکومت ممالیک در مصر پایان داد. ولی پس از پیروزی‏های اولیه در این عملیات و تصرف بخش بزرگی از خاک مصر و سواحل شرقی مدیترانه، بر اثر حملات غافل‏گیرانه نیروی دریایى انگلیس، بخش اعظم ناوگان جنگی فرانسه منهدم شد و ناپلئون عملا در محاصره قرار گرفت. در تابستان 1799م، ناپلئون با شکستن خط محاصره دریایی انگلیس به فرانسه بازگشت تا با تجهیزات و نیروی تازه نفسی به صحنه عملیات بازگردد. ولی آشفتگی اوضاع فرانسه پس از انقلاب این کشور و نارضایتی شدید مردم از حکومت هیأت مدیره، ناپلئون را از حمله مجدد به مصر بازداشت و درصدد کسب قدرت مطلق در فرانسه برآمد. 
 
آغاز نبرد معروف "کورسْکْ" بین آلمان و شوروی در جریان جنگ جهانی دوم (1943م)
پس از تهاجم سنگین نیروهای آلمان نازی به شوروی، آلمان‏ها و روس‏ها هر کدام نیروی عظیمی را در برابر هم آماده کردند و درگیری‏های وسیعی نیز در این میان روی داد. یکی از این جنگ‏ها، نبرد کورسْکْ بود که در 23 ژوئیه 1943م در منطقه اوکراین به وقوع پیوست. در این نبرد، یک نیروی انسانی دو میلیون نفری، شش هزار تانک و پنج هزار هواپیما حضور داشتند و در طی آن، بزرگ‏ترین جنگ تانک‏ها روی داد. هدف آلمان از شروع جنگ در این منطقه، جداسازی و تسخیر ناحیه کورسک و نیز انتقام شکست در نبرد استالین‏گراد بود. در این نبرد خونین علاوه بر کشته شدن بیش از هفتاد هزار آلمانی، 2900 تانک، هزار توپ و 1400 هواپیمای آلمانی نیز منهدم گردید. در این جنگ، به علت دوری فاصله قوای آلمان از پایگاه‏های خود و گشوده شدن جبهه‏های گوناگون دیگر در برابر آلمان‏ها و نیز فرا رسیدن فصل سخت سرما در منطقه، در نهایتْ ارتش آلمان تار و مار شد و شکست سختی به آلمان وارد آمد. شکست آلمان از شوروی در کلّ نتیجه جنگ تاثیر گذاشت و راه را برای شکست‏های بعدی آلمان فراهم نمود. 

کودتای افسران مصری علیه حکومت پادشاهی "ملک‏ فاروق" (1952م)
ملک فاروق فرزند احمد فؤاد پاشا یا فؤاد اول، پادشاه پیشین مصر، در سال 1920م به دنیا آمد. در آن زمان، حکومت مصر تحت الحمایه انگلیس بود. فاروق در پی مرگ پدرش در سال 1936م، در شانزده سالگی جانشین پدر شد. اما چون به سن قانونی نرسیده بود، اداره امور مملکت به شورای نیابت سلطنت محول گشت. در آغاز جنگ جهانی دوم و درگیر شدن عده زیادی از قوای کشورهای متخاصم در شمال افریقا، مصر نیز به صورت یکی از جبهه‏ها و پایگاه‏های متفقین به خصوص انگلستان درآمد. پس از جنگ اعراب و اسرائیل و شکست اعراب، مردم مصر که درگیر این جنگ بودند، نسبت به پادشاه خود ملک فاروق دلسرد و بدبین شدند. این بدبینی در کنار فساد رایج در دستگاه رهبری فاروق، زمینه را برای انجام کودتای آرام افسران ناراضی مصری آماده کرد. مغز متفکر کودتا، سرهنگ جمال‏عبدالناصر بود که مقدمات این حرکت را از سال‏ها پیش تدارک دیده بود. ولی عبدالناصر و افسران جوان همفکر او، در مراحل نهایى اجرای نقشه کودتا، یکی از افسران ارشد مصری به نام ژنرال محمد نجیب را نیز با خود همراه کردند. سرانجام در 23 ژوئیه 1952م این کودتا به رهبری ژنرال محمد نجیب و سرهنگ جمال عبدالناصر صورت گرفت و سه روز پس از پیروزی کودتا، ملک فاروق پادشاه مصر که در میان مردم، محبوبیتی نداشت در 26 ژوئیه مجبور به استعفا شد. هم‏چنین هم‏زمان، با الغای رژیم سلطنتی، نظام جمهوری در مصر به ریاست محمد نجیب اعلام شد. ریاست جمهوری نجیب دوام چندانی نیافت و پس از آنکه بین کودتاچیان اختلاف افتاد، در نهایت، جمال عبدالناصر به ریاست جمهوری رسید. 

روز ملی و انقلاب جمهوری عربی "مصر" (1952م)
مصر کشوری است واقع در شمال شرقی افریقا با 997/739 کیلومتر مربع مساحت و بیش از 68/5 میلیون نفر جمعیت. پایتخت مصر قاهره و از شهرهای مهم آن منصوره، پرت سعید و اسکندریه قابل ذکرند. دین رسمی مردم مصر اسلام، و ملیت و نژاد آنها عربی است. زبان رسمی و خط رایج مصرْ عربی و واحد پول آن لیره است. پیش‏بینی می‏شود که جمعیت مصر تا سال 2025م بیش از 95/5 میلیون نفر خواهد بود. جمهوری عربی مصر دارای دو روز ملی 23 ژوئیه و 6 اکتبر می‏باشد. 23 ژوئیه سال‏روز کودتای نظامی علیه حکومت پادشاهی ملک فاروق در سال 1952 و زمینه سازی برای اعلام جمهوری در این کشور می‏باشد. دومین روز ملی مصر، 6 اکتبر است که سال‏روز آغاز جنگ چهارم اعراب و اسرائیل در سال 1973م می‏باشد. (ر.ک؛ 28 فوریه) 

اختراع نخستین ماشین تحریر (1829م)
اختراع نخستین ماشین تحریر در چنین روزی از سال ۱۸۲۹ میلادی به ثبت رسید. ۲۳ جولای سال ۱۸۲۹م ویلیام برت آمریکایی ماشین تحریری را که ساخته بود و گفته می‌‌‌‌‌‌‌شود نخستین تایپ رایتر بوده است در ایالت میشیگان به ثبت رسانید، ولی از آن پس اشاره دیگری به ماشین ساخت ویلیام برت نشده است تا این‌‌‌‌‌‌‌که ۳۱ سال بعد (سال ۱۸۶۷) سه آمریکایی دیگر به نام‌‌‌‌‌‌‌های کریستوفر شول، کارلوس گلیدن و سمیوئل در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین آمریکا ماشین تحریری را ساختند که استفاده از آن آسان و عملی بود و کارخانه رمینگتون - که در آن زمان تفنگ و چرخ خیاطی تولید می‌‌‌‌‌‌‌کرد - امتیاز انبوه‌‌‌‌‌‌‌سازی این تایپ رایتر را به مبلغ ۱۲ هزار دلار از آنان خرید و تحت نام «شول - گلیدن» به تولید صنعتی آن پرداخت که رو به کامل گذارد و در سراسر جهان وسیله‌‌‌‌‌‌‌ای عمومی و ضروری شده است. باید دانست که تلاش برای ساختن ماشین تحریر تحت نام «تایپو گرافر» از قرن چهاردهم میلادی آغاز شده بود که تا قرن هجدهم عملی نشد. 

درگذشت محمد ظاهرشاه پادشاه پیشین افغانستان (2007م)
محمد ظاهرشاه پادشاه پیشین افغانستان در چنین روزی از سال ۲۰۰۷ میلادی درگذشت. محمد ظاهرشاه آخرین پادشاه افغانستان بود که از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۷۳م به مدت چهل سال بر این کشور حکم‌‌‌‌‌‌‌روایی کرد. محمد ظاهر از پشتون‌‌‌‌‌‌‌های قوم بارکزی افغانستان بود. ملیت پشتون و گرایش او به زبان فارسی، به شخصیت محمد ظاهر در میان پشتون‌‌‌‌‌‌‌ها و فارسی‌‌‌‌‌‌‌زبان‌های افغانستان اعتبار بخشیده‌ است. محمد ظاهر در تاریخ ۲۳ مهر ۱۲۹۳ (۱۶ اکتبر سال ۱۹۱۴) در خانواده سپهسالار محمد نادر خان در کابل زاده شد. او فقط پانزده سال سن داشت که پدرش با پایان دادن به حکومت ده ماهه امیر حبیب‌‌‌‌‌‌‌الله کلکانی بر تخت سلطنت افغانستان تکیه زد. مادر محمد ظاهر، ماه‌‌‌‌‌‌‌پرور بیگم و همسرش ملکه حمیرا بود که در سال ۲۰۰۲م در رم درگذشت و جسدش به کابل منتقل شد. محمد ظاهر با مرگ پدرش، در تاریخ ۸ نوامبر ۱۹۳۳م به پادشاهی افغانستان دست یافت. او در آن سال جوانی ۱۹ ساله بود و عموهایش، تا سال‌‌‌‌‌‌‌ها هدایت امور کشور را به نیابت از شاه جوان در دست داشتند. دوره فرمانروایی ظاهر شاه بر افغانستان، دوره آرامش بود و در این مدت، برخلاف دوره‌های قبل و بعد از ظاهرشاه، افغانستان درگیر هیچ جنگی نشد و هم‌‌‌‌‌‌‌چنین در جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵) اعلام بی‌‌‌‌‌‌‌طرفی کرد. ظاهرشاه در سال ۱۹۶۴م، قانون اساسی جدید کشور را انتشار داد. این قانون، بعدها در سال ۲۰۰۱م با سقوط طالبان و بازگشت آرامش به افغانستان، به‌‌‌‌‌‌‌عنوان قانون اساسی موقت (با حذف مواد مربوط به سلطنت) پذیرفته شد. واژه افغان که هم‌معنی قوم پشتو بوده ‌است برای نخستین‌‌‌‌‌‌‌بار در سال ۱۹۶۴م و در قانون اساسی تصویبی محمد ظاهرشاه با تعریفی جدید و به‌‌‌‌‌‌‌معنی همه افراد شهروند کشور افغانستان به‌کار رفت. با این حال هنوز اکثریت فارسی‌زبانان افغانستان واژه افغان را به‌‌‌‌‌‌‌معنی مردم پشتو به‌‌‌‌‌‌‌کار می‌برند. او به قصد مدرنیزه کردن افغانستان، به اصلاحات سیاسی و اقتصادی، تأسیس سیستم قانون‌‌‌‌‌‌‌گذاری دموکراتیک، ترویج نظام آموزش و پرورش مدرن، تأسیس دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌ها و آموزش برای زنان اقدام کرد. در عین حال، منتقدان ظاهرشاه، دوره حکومت او را از تاریک‌ترین دوره‌های تاریخ افغانستان می‌دانند و او را به سوءمدیریت اقتصادی متهم می‌کنند. منتقدان هم‌‌‌‌‌‌‌چنین ظاهرشاه را به قبضه قدرت و سپردن تمام مقامات اداری به افراد خانواده خود محکوم می‌کنند. در اواسط ماه آوریل ۲۰۰۷م اخباری مبنی بر مرگ محمد ظاهرشاه در افغانستان پخش شد، اما دولت افغانستان هم‌‌‌‌‌‌‌واره این شایعات را رد نموده بود. دولت افغانستان بالاخره در بامداد دوشنبه ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۷م مطابق با ۱ مرداد ۱۳۸۶ش اعلام کرد که محمد ظاهرشاه آخرین پادشاه افغانستان، ساعت پنج و چهل و پنج دقیقه همین روز در کابل پس از یک بیماری طولانی مدت، جانش را از دست داده ‌است. 
انتهای پیام/ز
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها