امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98591
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در این نامه ها که به پنج وزارتخانه و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در این نامه ها که به پنج وزارتخانه و دو معاونت رییس جمهور ابلاغ شده، ضمن اشاره به سیاستهای مرتبط با هر دستگاه، از آنان خواسته است در صورت نیاز ضمن جلب همکاری و مشارکت دستگاههای دیگر، برنامه ها، اقدامات و پیشنهادات خود را به صورت دقیق، شفاف، با زمانبندی و شاخص های ارزیابی برای اجرایی نمودن سیاست ها تهیه و احصاء نمایند.

در نامه های معاون اول رییس جمهور به وزرای کشور، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و معاون اجرایی رییس جمهور، بر لزوم ارسال برنامه تدوین شده به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور جهت تلفیق و نیز بهره برداری در تدوین برنامه ششم توسعه ظرف مدت حداکثر 2 ماه تاکید شده است.

جهانگیری همچنین در این ابلاغیه ها از این هفت دستگاه اجرایی خواست چنانچه درتهیه برنامه ها و یا انجام اقدامات، هر دستگاه نیاز به وضع بخشنامه‌، مقررات و یا قوانین داشته باشد، پیشنهاد لازم تهیه و ارائه شود.

بر اساس ابلاغیه های معاون اول رییس جمهور، سیاستهای مرتبط با هر دستگاه اجرایی بدین شرح است:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

الف- ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی.

دستگاه‌های همکار: وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت وسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

ب- فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تامین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز وکار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب.

دستگاه‌های همکار: وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

الف- ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی.

دستگاه های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

ب- اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و موسسات حمایتی ذی ربط.

دستگاه های همکار: وزارتخانه های ورزش و جوانان، تعاون، وزارت کار و رفاه اجتماعی،آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

ج- ارتقاء امید به زندگی ، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، به ویژه اعتیاد ، سوانح ، آلودگی های زیست محیطی و بیماریها.

دستگاه های همکار: وزارت خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، سازمان حفاظت

محیط زیست و معاونت امورزنان و خانواده ریاست جمهوری

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی

توانمندسازی جمعیت در سن کار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی،کارآفرینی، فنی - حرفه‌ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال موثر و مولد

دستگاه های همکار: وزارتخانه های تعاون،کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت
وزارت کشور

الف- حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی وکم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبکه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای کسب وکار با درآمد کافی.

دستگاه های همکار: وزارتخانه های راه و شهر سازی ، جهاد کشاورزی و نیرو

ب- مدیرت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سیاستهای کلی جمعیت با تدوین و اجرای ساز و کارهای مناسب.

دستگاه های همکار:وزارتخانه های امور خارجه و تعاون ،کار و رفاه اجتماعی

ج- تقویت مولفه های هویت بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی) و ارتقاء وفاق وهمگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی بویژه درمیان مرزنشینان، و ایرانیان خارج از کشور.

دستگاه های همکار: وزارتخانه های کشور و فرهنگ وارشاد اسلامی، معاونت اجرایی رییس جمهور و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
وزارت آموزش و پرورش

« تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون و

فرزند پروری و با تأکید بر آموزش مهارتهای زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی- ایرانی و توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری»

دستگاه‌های همکار: وزارتخانه‌های علوم،تحقیقات وفناوری، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور

الف- رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند،کاهش سن ازدواج و حمایت از زوجهای جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد.

دستگاه‌های همکار: وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

ب- باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأکید بر تأمین آب با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیتی.

ج- رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز وکار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه انسانی.

دستگاه های همکار: وزارتخانه‌های کشور، راه و شهر سازی، جهاد کشاورزی، نیرو و صنعت، معدن و تجارت
معاونت اجرایی رییس جمهور

« تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان »

دستگاه همکار: وزارت امور اقتصادی و دارایی

گفتنی است معاون اول رییس جمهور همچنین در ابلاغیه های ارسالی از دستگاههای اجرایی خواست برای تحقق سیاستهای کلی جمعیت به شرح ذیل عمل نمایند:

1- حسب تشخیص دستگاه مسئول، سایر دستگاه ها جهت همکاری دعوت شوند.

2- برنامه ها، اقدامات و پیشنهادات مرتبط در قالب سیاستهای کلی جمعیت از سوی دستگاه مسئول با همکاری سایر دستگاهها به صورت دقیق، شفاف، با زمانبندی و شاخص های ارزیابی برای اجرایی نمودن سیاست ها تهیه و احصاء گردد.

3- حداکثر ظرف مدت 2 ماه نسبت به ارسال برنامه تدوین شده به معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور جهت تلفیق و نیز بهره برداری در تدوین برنامه ششم توسعه و یک نسخه به دفتر اینجانب اقدام گردد.

4- چنانچه درتهیه برنامه ها ویا انجام اقدامات، هر دستگاه نیاز به وضع بخشنامه‌، مقررات و یا قوانین داشته باشد، پیشنهاد لازم تهیه و ارائه شود.

5- لازم است گزارش اقدامات آن دستگاه در راستای اجرایی نمودن سیاستهای کلی جمعیت را مطابق برنامه‌های مصوب در مقاطع شش ماهه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و اینجانب ارسال فرمایید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها