امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۴:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98607
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حزب کارگزاران سازندگی به مناسبت روز جهانی قدس بیانیه‌ای را صادر کرد. متن این ...

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حزب کارگزاران سازندگی به مناسبت روز جهانی قدس بیانیه‌ای را صادر کرد.
متن این بیانیه بدین شرح است:

«صهیونیسم به عنوان یک ایدیولوژی اقتدارگرا بار دیگر فاجعه آفرید.در حالی که حاکمیت اسراییل یکی از افراطی ترین ترکیبهای خود را تحت استیلای بنیامین نتانیاهو سپری میکند،این رژیم «کودک کش» (به تعبیر نخست وزیر ترکیه) شهروندان، خانواده‌ها و کودکان فلسطینی در نوار غزه را در تیر رس حملات خود قرار داده و با حملات مکرر به مناطق مسکونی می‌کوشد ملت فلسطین را تحت فشار قرار دهد.

بدون شک حاکمیت دوگانه و فقدان وحدت ملی در جنبش و تشکیلات خودگردان فلسطین نقش مهمی در ضعف دفاع ملی در این سرزمین دارد و رژیم صهیونیستی را گستاخ تر کرده است.در عین حال ماهیت نظامی صهیونیسم و افراطی‌گری کابینه کنونی اسراییل مهمترین عامل در رشد و توسعه خشونت در منطقه خاورمیانه است. اگر فلسطین یک ملت بی دولت است،اسراییل یک دولت بی ملت است که ماهیت فرقه ای و نژادی و ایدیولوژیک ان متضاد با مفهوم دولت-ملت های مدرن است.اگر مبارزین آزادی قدس به بنیادگرایی متهم می‌شوند، ذات دولت اسراییل بر بنیاد بنیادگرایی استوار است؛ چرا که صهیونیسم بر اساس برتری قوم یهود، مفهوم سرزمین مادری و برنامه بازگشت به عهد قدیم ولو با رعب بنا شده است.

شهروند اسراییل بیش از آن که یک شهروند مدرن باشد، یک زاده خاندانی یهودی است و در هر صورت بر دیگر ساکنان سرزمین‌های اشغالی از عرب مسلمان و مسیحی برتری دارد و شهروند درجه یک محسوب میشود.بر بستر چنین تفکر تبعیض آمیزی یک نظام نژادپرستانه شکل میگیرد  تا جایی که در  10 نوامبر 1975 مجمع عمومی سازمان ملل متحد  در قطعنامه ای از صهیونیسم به عنوان یکی از اشکال نژاد پرستی در کنار -آپارتاید- نام برده است.

حاکمیت اسراییل با محاصره و ایجاد تراکم جمعیتی  در نوار غزه و محاصره همه جانبه ان در طول زمان نیز یک خشونت ساختاری دیگر بر فلسطینیان تحمیل کرده است؛توسعه نیافتگی ،بحران بیکاری و فقر شدید جنگ پنهان اسراییل علیه فلسطین است تا دولت منتخب جنبش حماس -که در انتخاباتی دموکراتیک با رای مردم و نظارت سازمانهای بین المللی برگزیده شده است-ساقط شود.

در چنین شرایطی وظیفه ی همه دولت‌ها ،ملت‌ها و احزاب سیاسی جهان اسلام  به خصوص دولت، ملت و احزاب ایران برخورد راهبردی با این مسئله است:

حاکمیت اسراییل با استیلای حزب لیکود به عنوان افراطی‌ترین‌حزب راستگرای حاکم در شرایط کنونی صریح‌ترین دشمن جمهوری اسلامی ایران است که بارها حتی به دولت منتخب ملت ایران به ریاست جمهوری  دکتر حسن روحانی توهین کرده و ان را تهدیدی بزرگتر از دولت گذشته  ایران علیه اسراییل خوانده است؛شاید بدین سبب که متاسفانه دولت سابق ایران با ورود به زمین بازی صهیونیسم یعنی مساله هولوکاست  در عمل آب به آسیاب دشمن می ریخت و برای اسراییل بهانه مظلوم نمایی می ساخت و در نهایت سبب تصویب قطعنامه های حمایتی در مجامع بین المللی شد ؛تا جایی که هولوکاست از یک خاطره قومی به یک مفهوم تردید ناپذیر و مورد اجماع جهانی در اسناد حقوق بین الملل تبدیل شد.

از سوی دیگر  گذشته از سوابق دشمنی همه دولت‌های صهیونیستی با ایران هم اکنون دولت نتانیاهو  از مهمترین موانع شکل‌گیری توافق هسته‌ای ایران و غرب به شمار می اید و بارها ایرانی را  که مبشر صلح و مذاکره با جهان است را به جنگ تهدید کرده است.

در چنین وضعیتی می‌توان برنامه‌هایی ازاین دست را مورد توجه قرار داد:

1.با  اتخاذ یک دیپلماسی فعال و در چهار چوب نظام و حقوق بین الملل حاکمیت اسراییل را در مجامع جهانی محکوم کرد و مظلوم نمایی این رژیم در موضوع هولوکاست را با ادبیات مناسب از بین برد و نسل کشی در غزه را به سند مظلومیت ملت فلسطین بدل کرد.دعوت نهادهای بین المللی به خصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد به اقدامات عملی علیه نسل کشی در فلسطین باید از محورهای دیپلماسی جمهوری اسلامی باشد.

2. با جداسازی مساله اسراییل از مساله ما با غرب ،پیوند تاریخی اسراییل و غرب را سست کرد.مجامع مستقل حقوق بشری در امریکا و اروپا این اقدامات اسراییل را تایید نمی‌کنند و میتوانند دولتهای خود را تحت فشار بگذارند،به خصوص که  بدنه مسیحیان از بنی اسراییل دل خوشی ندارد اما صهیونیستها با جعل تاریخ، مسلمانان را جایگزین  خود در نزاع مذهبی با مسحیان کرده اند.ما باید کید آنان را به خودشان برگردانیم و یادآور شویم که در تمدن اسلامی هرگز یهودکشی و اقلیت کشی ریشه نداشته و ندارد ،نه اینکه چون گذشته بار هولوکاست نازی‌ها بر دوش ایرانی ها بیفتد!

3.باید با توصیه ها و حمایت های هدفمند از مردم  و مسئولان نوار غزه بهانه ی«دفاع از خود»را از  اسراییل  گرفت.دفاع حق ملت فلسطین است،نه نام تجاوز اسراییل! صهیونیستها در پاسخ چند راکت که برای دفاع از شهروندان غیر نظامی غزه پرتاب شده،غزه را موشک باران کرده اند.دیپلماتها ی جمهوری اسلامی باید روی اصول و مبانی حقوقی دفاع مشروع،اصل تناسب دفاع و حمله،حقوق غیر نظامیان و دیگر قواعد حقوق بین الملل کار کارشناسی کنند.و نتایج ان را در اختیار مردم فلسطین قرار دهند و خود مبتکر طرح قطعنامه های موثر در مجامع جهانی شوند.

4.باید از این فرصت برای نزدیکی دولتهای  مسلمان به خصوص چهار دولت ایران،عربستان،ترکیه و مصر استفاده کرد و  با استفاده از اجماع بر سر مساله فلسطین ،تفاهم بر سر مسایلی مانند سوریه و عراق و لبنان را هم در دستور کار قرار داد.متاسفانه اختلافات جهان اسلام تا عمق قدس شریف هم نفوذ کرده .باید دو جنبش حماس و فتح را آشتی داد و تاسیس یک دولت وحدت ملی فلسطینی را میسر کرد. فلسطین نقطه وحدت استراتژیک جهان اسلام است و برای ایران عمق راهبردی به شمار میرود .مسایل جهان اسلام در عراق و سوریه و لبنان و فلسطین نه فقط وظیفه شرعی یا اخلاقی ما که منافع ملی ایران را تشکیل میدهد.

تحولات اخیر و شیوع سلفی‌گری در منطقه نشان می‌دهد که ایران نمی‌تواند از نفوذ خود در منطقه چشم پوشی کند و کار را به افراطی ها بسپارد.خطر تجزیه عراق،جنگ داخلی  سوریه و نسل کشی در فلسطین  همه منافع ملی ما را تهدید میکند.سلفی ها در عراق و سوریه و صهیونیستها در فلسطین و لبنان میخواهند جنگ نیابتی با ایران را رواج دهند و بر مذاکرات جامع ما با غرب اثر بگذارند.ما باید این توطیه را خنثی کنیم و وحدت اسلامی در منطقه میان شیعه و سنی را تقویت کنیم و گروه عمل مشترک با دولتهای مقتدر و مسلمان  منطقه راه اندازی کنیم.

حزب کارگزاران سازندگی ایران  حرکت در چهارچوب نظام بین الملل و استفاده از همه ظرفیت‌های حقوق و سیاست بین‌الملل را بهترین راهبرد سیاست خارجی منطقه‌ای جمهوری اسلامی در این شرایط می‌داند و خود در چهارچوب این دیپلماسی عمومی در راهپیمایی  روز قدس شرکت می‌کند و از این ظرفیت  مردمی برای انتقال دیدگاه خود استفاده می‌کند.

روز قدس یک حرکت اجتماعی، مردمی،  انسانی و اسلامی برای دفاع از حق مظلوم است که به ابتکار و پیشنهاد جمهوری اسلامی طرح شد. انقلاب ما از آغاز همزاد و همراه جنبش فلسطین بوده و هست و رهبران انقلاب همواره بر دفاع از ملت فلسطین تاکید داشته‌اند و این امر محدود به یک جناح سیاسی خاص نبوده است و هرگونه حصر آن به یک جناح و تلاش برای استفاده از آن برای حذف جناح های سیاسی رقیب عملی غیر اخلاقی است.

حمایت از نهضت فلسطین در ایران یک حمایت ملی است و اصلاح طلبان چه در قالب دولت‌های اصلاح طلب و چه در قالب احزاب اصلاح طلب همواره پیشتاز دفاع از حق مظلومان بوده اند و اینک نیز حزب کارگزاران سازندگی ایران به عنوان بخشی از این جریان بزرگ روز قدس را پاس میدارد و از دیپلماسی فعال دولت جمهوری اسلامی ایران  برای دفاع از فلسطین حمایت می‌کند و بر  پیشنهاد نظام  جمهوری اسلامی ایران درباره  ضرورت برگزاری انتخابات آزاد در سرزمین‌های اشغالی  با حضور همه شهروندان فلسطینی تاکید می‌کند و آن را بر همه سیاست‌های شعاری و تحریک‌آمیز و بعضاً دشمن شاد کن در دستگاه سابق دیپلماسی ترجیح می‌دهد. دفاع از مردم مظلوم فلسطین نه تنها  وظیفه اخلاقی و شرعی ما که راهبرد سیاسی و منطبق با منافع ملی ماست. ما دشمن اقتدار گرایی در هر شکل ولباس و مدافع آزادی در هر سرزمینی هستیم .به خصوص که ان سرزمین اولین قبله ما مسلمین باشد...

به امید رهایی قدس و آزادی فلسطین و برگزاری انتخابات آزاد در سراسر سرزمینهای اشغالی...
حزب کارگزاران سازندگی ایران
31/تیر/1393»

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها