امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98613
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در نشست خبری که عصر امروز (سه‌شنبه ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در نشست خبری که عصر امروز (سه‌شنبه 31 تیر ماه) در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد از برگزاری نشستی با موضوع بررسی مساله فلسطین و حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به غزه خبر داد و گفت: در این نشست قصد داریم به اعلام مواضع مجمع جهانی بیداری اسلامی بپردازیم.

وی در ادامه به تشریح وظایف مرکز تحقیقات استراتژیک پرداخت و گفت:‌ آن چه وظیفه اصلی در این مرکز است پیگیری امور پژوهشی و تحقیقاتی درباره سیاست‌های کلی نظام و کشور است که این مجموعه تلاش دارد تا چگونگی راهکارهای اجرایی و به آسیب‌شناسی اجرای این سیاست‌ها بپردازد.
 
ولایتی با بیان اینکه در این حوزه از محققین و پژوهشگران استفاده شده است، تصریح کرد: مرکز تحقیقات استراتژیک در حوزه امور تحقیقاتی ارتباط تنگاتنگی را با مؤسسات و آکادمی‌های علمی دیگر در جهان دارد که برای مثال هیأتی از آکادمی علوم اجتماعی در چین اعلام همکاری با این مجموعه کردند و پس از ماه مبارک رمضان هیأتی از دانشگاه خلق چین که بزرگترین دانشگاه این کشور محسوب می‌شود به تهران خواهند آمد و رفت و آمد به کشورهای دیگر در موضوعات مختلف وجود دارد.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به جایگاه برتر ایران در منطقه تصریح کرد: این همکاری‌ها نشان‌دهنده نفوذ ایران در سطح بین‌المللی و تأثیرگذاری نفوذ کشورمان در معادلات بین‌المللی بوده و کشوری نمی‌تواند این امر را رد کند.
 
ولایتی ادامه داد: از مسائل اساسی که در مرکز تحقیقات استراتژیک که در حال برسی آن هستیم ارتباط با سایر کشورها است.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی به ارزیابی مذاکرات هسته‌ای پرداخت و گفت: درباره مذاکرات هسته‌ای به سبب سابقه طولانی که در بحث مذاکرات دارم و یکی از مهمترین مذاکرات را میان ایران و عراق می‌دانم، باید بگویم که مذاکره یک برد دیپلماتیک است که تنها پشت میز مذاکره کامل نمی‌شود و به اتمام نمی‌رسد بلکه مذاکرات در سایه مذاکرات دوجانبه خصوصی بین مذاکره‌کنندگان صورت می‌گیرد.
 
وی با اشاره به سفرهای بین ایران و گروه 1+5 خاطرنشان کرد: سفرهای بین ایران و گروه 1+5 انجام می‌شود چرا که موضوعات هسته‌ای برای ایران دارای اهمیت است و اگر سوخت‌های فسیلی به پایان برسد ما نمی‌توانیم از این انرژی پاک بی‌بهره بمانیم؛ ایران بدون اینکه قصد استفاده نظامی از این روی هسته‌ای را داشته باشد در این زمینه به مذاکرات می‌پردازد.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک اظهار داشت: این مذاکرات نشان داد بخشی از تبلیغاتی که دشمنان و مخالفین ایران نشان می‌دادند خلاف واقع بود؛ به خصوص کشورهایی مانند امریکا درصدد بودند که ایران قدرتمند نشود حتی اگر این قدرت را برای کشورش مورد استفاده قرار دهد؛ در حالی که با توجه به گزارش بازرسان آژانس هیچ دلیلی برای سوءاستفاده ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای وجود ندارد.
 
ولایتی در تسریع فواید مذاکرات ایران با گروه 1+5 خاطرنشان کرد: خاصیت این مذاکرات این بود که نشان داد ایران اهل مذاکره است و از مذاکره پرهیز نمی‌کند، از سویی خواسته‌ای خارج از قوانین بین‌المللی ندارد و آمادگی دارد همکاری مشترکی را با کشورهای در این زمینه داشته باشد.
 
وی ادامه داد: همکاری ایران با روسیه در ساخت نیروگاه بوشهر یکی از این همکاری‌ها بود که این امر از فواید بسیاری برخوردار است چرا که از سویی آنان نوع کار کردن با راکتور را به ما می آموزند که این مساله از سالها قبل آغاز شده است و ما نیاز داریم از اورانیوم غنی‌شده با ظرفیت 1000 مگاوات استفاده کنیم، بنابراین همکاری‌های مشترک می‌تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد.

ولایتی ادامه داد: ایران در زمینه مذاکرات هسته‌ای به تعهدات خود عمل کرده است اما از خط قرمزها عبور نکرده چرا که به خطوط قرمز در زمینه هسته ای پایبند است و یک دستاورد هسته‌ای نمایشی و آزمایشگاهی را نمی‌خواهد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در تعداد 190 هزار سو تصریح کرد: تعدادی که طرف مقابل در زمینه تعداد سانتریفیوژ مطرح می‌کند جوابگوی نیاز کشور ما نخواهد بود و تأکید مقام معظم رهبری در 190 هزار سو حداقل نیاز کشور را در زمینه صنعت هسته‌ای عنوان کرده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه استمرار زمان مذاکرات به معنای امتیاز دادن طرف مقابل به ایران نیست، تصریح کرد: مواضع محکم جمهوی اسلامی به حقانیت کشورمان در مواضع هسته‌ای بیان کرده است چرا که هدف ما از فناوری هسته‌ای فرایند آزمایشگاهی و نمایشی نیست.

ولایتی خاطرنشان کرد: ما حتماً امیدواریم که با مقاومت مردم ایران و تبعیت از تیم مذاکره‌کننده از فرمایشات مقام معظم رهبری می‌توانیم در این زمینه موفق شویم.

ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه برخی تناقض‌ها در رفتار 1+5 دیده می‌شود و اینکه آنها می‌گویند باید در این دوره از مذاکرات به خواسته‌های ما پاسخ مثبت داده شود، گفت: اینکه آنها گفته‌اند یا ایران باید در این دور از مذاکرات به خواسته‌های ما پاسخ مثبت دهد یا اینکه مذاکرات تمام خواهد شد در واقع یک جنگ روانی و به تعبیر دیگر بلوف است.

وی تصریح کرد: زمانی که مذاکره‌کنندگان در حال مذاکره بودند بالاترین مقام این کشور فرمودند که ما انرژی هسته‌ای برای استفاده صنعتی می‌خواهیم از این‌رو معلوم است که ایران عقب‌نشینی نخواهد کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آنها با تمدید مذاکرات هم موافقت کردند، یادآور شد: اینگونه نبود که ما اصرار کنیم آنها مذاکرات را تمدید کنند و در واقع آنها بیش از ایران تمایل داشتند که مذاکرات ادامه یابد چرا که می‌دانند اگر قرار است با ایران به تفاهم برسند راهی جز مذاکره از موضع برابر و شناسایی حقوق ایران وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران نیز زیر بار زور نمی‌رود.

وی با تأکید براینکه در سال‌هایی که علیه ما تحریم اتخاذ کرده بودند ایران توانست راه خود را پیدا کند، یادآور شد: درست است که در حال حاضر دولتمردان ما با مشکلاتی مواجه هستند اما توانمندی آنها و مقاومت ملت ایران بیش از اینها است که در برابر فشار اجنبی تسلیم شود و از خواسته خود دست بردارد.

ولایتی همچنین تصریح کرد: ما از حقوق هسته‌ای صلح‌آمیز خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد و مذاکره‌کنندگان ما نیز خطوط ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری را رعایت می‌کنند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر عملکرد دولت یازدهم در موضوع سیاست خارجی نیز یادآور شد: تمرکز دولت یازدهم همانگونه که توسط دولت اعلام شد بر روی مسئله هسته‌ای بوده و در این زمینه تلاش زیادی هم داشته‌ و توفیقاتی را به دست آورده‌اند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مذاکره‌کنندگان ایرانی از افراد با سابقه به شمار می‌روند یادآور شد: در مسائل دیگر نیز دولت مانند موضوع عراق، فلسطین و سوریه بسیار فعال است و موضوع‌گیری اخیر دولت نیز در رابطه با غزه بسیار موضع‌گیری خوب و قوی بود.

ولایتی با تأکید براینکه دولت در چارچوب‌هایی که مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی ترسیم کردند حرکت می‌کند، افزود: دنیای ما دنیای بسیار پیچیده‌ای است و هر روز بر پیچیدگی و معضلات آن در صحنه بین‌المللی و منطقه‌ای افزوده می‌شود.

وی در همین زمینه به سوریه، عراق، فلسطین، اوکراین و افریقا اشاره کرد و گفت: مسائلی که در خود اروپا نیز می‌گذرد نشانگر این پیچیدگی‌ها است و باید در حوزه سیاست خارجی فعال‌تر باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها