امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98630
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 179
مریم مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: با توجه به شیوع نسبتاً بالای سنگ های کلیه و مجاری ادراری یکی از سؤالات رایج این بیماران این ...

مریم مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: با توجه به شیوع نسبتاً بالای سنگ های کلیه و مجاری ادراری یکی از سؤالات رایج این بیماران این است که چه نوع رژیم غذایی را دنبال کنند.یکی از توصیه‌های طب سنتی در این زمینه مصرف روغن ،ترشی، شربت ،غذا و سبزی‌های مفیدی است که به تقویت کلیه و مجاری ادرار کمک می کند.

روغن‌های مفید: روغن‌ بادام، روغن کنجد، روغن زیتون

وی ادامه داد: روغن بادام در گرمی و سردی معتدل است و مصرف آن در افرادی که خروج قطره قطره ادرار دارند مفید بوده و به دفع سنگ‌های ادراری کمک می‌کند. روغن کنجد نیز دارای خواص کنجد بوده و در رفع سوزش ادرار مؤثر است چرا که از خواص مهم روغن زیتون، شکستن سنگ‌های ادراری و ادرارآور بودن است.

ترشی‌ مفید؛ ترشی مارچوبه

این متخصص طب سنتی گفت: مارچوبه شکننده سنگ‌های کلیه و مثانه و پاک‌کننده کلیه و ادرارآور و از بین برنده بیماری‌های کلیه و مثانه است.

شربت‌های مفید: ‌آلبالو، مارچوبه ،آب و عسل و شکر و لیموترش

مقیمی ادامه داد: لیمو مقوی معده است و شربت آن با شکر یا عسل برای این بیماران مفید است. در مقالات طب جدید ثابت شده که لیموترش به علت اثرات آلکالیزه کننده، دفع‌کننده سیترات و آنتی‌اکسیدان در درمان سنگ کلیه به خصوص در بیمارانی که علت بروز سنگ در مجاری ادرارشان، دفع کم سیترات در ادرار (هایپوسیتراتوری) است، سودمند است.
غذاهای مفید

وی تصریح کرد: زرده تخم‌مرغ نیمه برشته شده برای این افراد توصیه می شود چرا که خون تمیز تولید می‌کند و فضولات اندکی بر جای می‌گذارد و برای زخم‌های کلیه و مثانه مفید است و سریع هضم می‌شود.

مقیمی گفت: مصرف گوشت جوجه کبوتر در روغن کنجد (بدون آب و نمک) موجب خرد شدن سنگ مثانه و خارج شدن آن می‌شود.

حبوبات مفید: ماش مقشر (پوست کنده)، باقلا، نخود

وی ادامه داد: ماش از بهترین حبوبات است و برای بیماری‌های کلیه مفید است همچنین آب جوشانده باقلا از تولید سنگ کلیه جلوگیری می‌کند. نخود نیز خون سالم در بدن تولید می‌کند و بازکننده گرفتگی‌های کلیه بوده و خوردن آب پخته آن با کمی نمک ادرارآور است.

سبزیجات مفید: کرفس، مارچوبه، کنگر، کاکوتی، شوید، پونه

این متخصص طب سنتی افزود: کرفس ادرارآور است و کلیه و مثانه را پاکسازی می‌کند و سنگ مثانه را از بین می برد. کنگر مقوی دستگاه گوارش بوده و برگ آن ادرارآور است. شوید نیز ادرارآور بوده و برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید است و درد کلیه و مثانه را بهبود می‌بخشد. همچنین پونه نیز ادرارآور است.

زیتون پرورده، سیر، کدو

مقیمی افزود: زیتونی که در آب و نمک پرورده باشد و با غذا خورده شود نه قبل و بعد آن، مقوی معده و پاکسازی کننده آن است. سیر ادرارآور است و برای کسانی که ادرارشان قطره قطره خارج می‌شود مفید است و سنگ‌های کلیه را از بین می‌برد. کدو نیز تقویت کننده مجاری ادرار است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها