امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98633
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
سید مسعود سجادی، متخصص کلیه و مجاری ادرار در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سرطان مثانه را سرطانی ...

سید مسعود سجادی، متخصص کلیه و مجاری ادرار در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سرطان مثانه را سرطانی دانست که به صورت پولیپ در مثانه روی می‌دهد و با دیده شدن خون در ادارار بروز و ظهور می‌کند.

وی افزود: در بسیاری از موارد به طور اتفاقی توسط سونوگرافی به وجود سرطان مثانه پی برده می‌شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره شیوع این بیماری گفت: علاوه بر موارد توارث و سیگار کسانی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند مانند شاغلان کارخانه‌های فرش و کسانی که با رنگ‌های آنزیم دار در ارتباط هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مثانه هستند.

سجادی سیگار را مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه توصیف کرد و افزود: برخی بر این باورند که نگه داشتن ادرار نیز عاملی برای ابتلا به سرطان مثانه است؛ به بیان دیگر ریسک ابتلا به سرطان مثانه را بالا می برد.

وی درباره نقش جنس در ابتلا به سرطان مثانه نیز گفت: این سرطان در مردان بیش از زنان و در دهه ۵ زندگی شیوع دارد ولی در حال حاضر به علت افزایش مصرف سیگار در سنین پایین شیوعش به دهه‌های دوم و سوم زندگی نیز تسری پیدا کرده است.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره روش‌های درمانی سرطان مثانه تصریح کرد: روش‌های درمانی سرطان مثانه، جراحی همراه با شیمی درمانی موضعی است و در مراحل پیشرفته ممکن است به برداشتن کامل مثانه نیاز باشد.

سجادی با اشاره به امکان انتشار و دست اندازی این سرطان به بخش‌های‌دیگر بدن تأکید کرد: سرطان مثانه به کبد، ریه و استخوان متاستاز می‌کند و آنها را درگیر می‌کند و بر همین اساس فرد ممکن است برای سرطان ریه به پزشک مراجعه کند ولی در نهایت مشخص شود این سرطان از مثانه متاستاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: سرطان مثانه بیشتر موارد بدخیم داشته و کشنده است؛ اما اگر این سرطان در غربالگری‌ها به موقع تشخیص داده شود، درمان شده و فرد نجات می‌یابد و تا ۹۵ درصد موفقیت درمان دارد.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار سرطان مثانه را به انواع مختلفی شامل کارسینوم سلول ترانزیشنال، کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم تقسیم کرد و تصریح کرد: کارسینوم سلول ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایه پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود و بیشتر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

سجادی کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous Cell Carcinoma) را نیز سرطانی در سلول‌های سنگفرشی توصیف کرد که این سلول‌های سنگفرشی سلول‌هایی ظریف و مسطح هستند که ممکن است پس از عفونت‌ها یا التهاب‌های بلندمدت، در پوشش دستگاه ادراری مثانه به‌وجود آیند.

وی درباره سرطان آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma) نیز گفت: این سرطان در سلول‌های غده‌ای (Glandular) مثانه به ‌وجود می‌آید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها