امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۴:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 98702
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، پس از شکسته شدن بن‌بست انتخاباتی در افغانستان و توافق بر سرایجاد دولت وحدت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، پس از شکسته شدن بن‌بست انتخاباتی در افغانستان و توافق بر سرایجاد دولت وحدت ملی، چگونگی کارکرد این دولت، تقسیم وظایف و رهبری پست‎های کلیدی، اما و اگرهایی را در بین مردم و اعضای ستادهای انتخاباتی بوجود آورده است.

این در حالی است که در تازه‌ترین واکنش‌ها نسبت به نحوه اداره دولت وحدت ملی در افغانستان، «محمد سرور دانش» معاون دوم «اشرف غنی احمدزی» توافق بر سر پست‎های کلیدی دولت آینده را تکذیب و هرگونه بحث و شایعه در این مورد را رد کرده است.

دانش گفت: در دولت وحدت ملی اعضای کابینه و دیگر نهادها با تصمیم‎گیری رئیس جمهور آینده افغانستان و کاندیدای مغلوب در انتخابات صورت خواهد گرفت و هرگونه پیشداوری و قضاوت در این مورد  مردود و پیش از وقت است.

دولت وحدت ملی نتیجه «برد-برد» انتخابات افغانستان است

عبدالله عبدالله کاندیدای معترض به نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش پس از توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی، آن را نتیجه برد-برد هر 2 کاندیدای ریاست جمهوری این کشور دانست.

به گفته وی، پس از باز شماری آرای دور دوم انتخابات، رئیس جمهور منتخب مردم افغانستان دولت وحدت ملی را بر اساس ارزش‎های مردم این کشور تشکیل خواهد داد و همه طرف‎ها در آن بر اساس شایسته سالاری حضور خواهند داشت.

عبدالله برخی ادعاها مبنی بر انجام توافق بر سر تقسیم قدرت، رد کرد و گفت: دولت وحدت ملی بر اساس اصل شایسته سالاری و با مشارکت هر 2 تیم تشکیل خواهد شد.

دولت وحدت ملی یا شرکت سهامی

از سوی دیگر، «اشرف غنی احمدزی» بارها  گفته که با مشارکت سیاسی موافق است اما حاضر نیست که شرکت سهامی ایجاد کند.

روز گذشته تعدادای از نمایندگان پارلمان افغانستان نیز نسبت به آنچه سهامی شدن دولت آینده می‌دانند؛ ابراز نگرانی کرده و آن را یک تهدید جدی در برابر مردم سالاری دانستند.

این درحالی‎است که حزب «جنبش ملی» افغانستان با انتقاد از توافقات صورت گرفته و ایجاد دولت وحدت ملی میان 2 کاندیدای ریاست جمهوری تأکید کرد که دولت وحدت ملی در واقع شرکت سهامی سیاسی است.

گزارش‎ها حاکی از آن است که بمنظور مشخص شدن کرسی‎های کلیدی کابینه آینده افغانستان بین احمدزی و عبدالله، 2 کاندیدای ریاست جمهوری  این کشور، گفت‎وگوهایی صورت گرفته و تصمیماتی نیز اتخاذ شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار